Hlavná stránka

>

Správy

>

Korben Dallas vydá tretí album už na jeseň. Bude ešte pestrejší

Korben Dallas vydá tretí album už na jeseň. Bude ešte pestrejší

09.07.2014 - 10:30 | redakcia

Slovenská kapela Korben Dallas v súčasnosti pracuje na novom albume, ktorý by mal vyjsť už na jeseň. Ako v rozhovore pre agentúru SITA prezradil frontman kapely Juraj Benetin, novinka bude voľným pokračovaním úspešného druhého albumu Karnevalová vrana.


"Nikdy som si nemyslel, že budeme schopní vydávať albumy takto rýchlo. Keď sa človeku darí, povzbudzuje to aj kreativitu. Všetko sa potom zdá oveľa jednoduchšie. Kým to ide, treba to využiť. Momentálne už máme nahranú rytmiku, čiže basu a bicie, pre celý album. V súčasnosti pracujem na gitarách a spevoch," prezradil Juraj Benetin. "Myslím si, že to bude veľmi pestrý album, ešte pestrejší ako Karnevalová vrana, ale nebude to posun úplne iným smerom, čo vyplýva aj z toho, že je medzi albumami rozdiel len jeden rok. Nezmenili sme sa ako ľudia, ani ako muzikanti. Bude to také voľné pokračovanie s úplne inými skladbami."

Novinka podľa speváka a gitaristu ponúkne 10 alebo 12 skladieb. "Mali by sme ho vydať niekedy na jeseň a veľmi sa na to tešíme. Názov ešte nemáme, ten vždy prichádza na poslednú chvíľu a teším sa na to, keď ho budeme vymýšľať," dodal. Novinka vzniká v štúdiu LVGNC a na albume sa opäť podieľa aj Ľubo Petruška z kapely Chiki Liki Tu-a.

"Nahrávame u Mareka Rakovického, kde sme pracovali aj predtým. Marek je zvukový alchymista, ktorý vie veľmi dobre poradiť aj ako producent. Robíme si však sami aranžmány aj finálne úpravy, máme hlavné slovo pri mixovaní a masteringu, takže sme vlastne zároveň producenti albumu. Kým nám to takto ide, chceme to tak aj nechať. Keď budeme mať pocit, že by do toho mal vstúpiť niekto iný, tak to urobíme. No vpustiť do kapely producenta nie je len tak. Zatiaľ nám to veľmi dobre ide vo štvorici, pričom veľmi dôležitým členom je aj Ľubo Petruška z Chiki Liki Tu-a, ktorý nás vie upokojiť a vyriešiť rôzne problémy. Stal sa už integrálnym členom formácie. Pripojí sa k nám vždy, keď nevystupuje s domovskou kapelou. V poslednom čase sme spolu hrali naozaj veľa. Zúčastnil sa úplne celého nahrávania predošlého albumu, mal tam veľké slovo a bude to tak aj teraz," objasnil spevák.

Korben Dallas, Radio_Head Awards 2013Korben Dallas vďaka albumu Karnevalová vrana (2013) ovládli Radio_Head Awards

Texty píše basák, hudba vzniká na ukulele

O väčšinu textov nových skladieb sa postaral basgitarista Lukáš Fila. "S Lukášom sme už takmer ako jedna duša, jedno telo. Robíme spolu hudbu už 20 rokov. (Pred založením Korben Dallas mali spoločnú kapelu Appendix, pozn. red.) Spievať jeho texty mi nerobí problém. On vie, že píše pre mňa, a robí to tak, aby to fungovalo. Pri písaní nehľadí na klasické textárske poučky, rytmicky sú jeho texty veľmi náročné, no mne to vyhovuje. Ja som na posledný album napísal tri texty, dva nám poslala spisovateľka Monika Kompaníková, ktorá je naša kamarátka. Aj na novom albume budeme mať jeden text práve od nej. Po jednom texte prispel na prvé dva albumy aj bubeník Ozo (Guttler, pozn. red.) a dúfam, že bude mať jeden aj na novom počine, no musí ho ešte dopísať," vyjadril sa Benetin, ktorý tiež prezradil, ako dostávajú skladby finálnu podobu.

"Keďže Lukáš má teraz veľmi produktívne obdobie, máme nezhudobnených asi 30 alebo 40 textov. Jednu skladbu priniesol Lukáš celú, teda aj s hudbou. Pracujeme tak, že si texty zoberiem so sebou niekam na exotickú dovolenku, kde si vezmem ukulele a robím k nim hudbu. Potom, keď už máme nejaké hrubé skice, ideme na chatu, kde tomu dáme kapelovú formu. Tak vznikla aj Karnevalová vrana a vzniká tak aj nový počin. Z Karnevalovej vrany som vymyslel na ukulele asi sedem piesní, pritom na ňom neviem hrať," povedal s úsmevom Benetin.

"Na rozdiel od hudby, ktorú sme robili pred desiatimi či pätnástimi rokmi, teraz robíme naozajstné pesničky, v ktorých sa všetko odvíja od vokálnej linky, ktorú mám pod kontrolou ja. Myslím si, že je to takto najlepšie, pretože to je to, čo mi ide z úst a vtedy to drží všetko pekne pohromade," vysvetlil muzikant.

Singel s Janou Kirschner a turné s českými Zrní

Kapela z očakávaného albumu už zverejnila prvý singel Spolu, na ktorom sa podieľala aj speváčka Jana Kirschner. K piesni nedávno ponúkli aj videoklip. Hudobníci by singel radi predstavili naživo aj s Kirschner počas krstu štúdiovky. Nahrávku plánujú uviesť do života v Bratislave, odkiaľ následne vyrazia na turné po Slovensku.

"Na jeseň pripravujeme turné s krstom v Bratislave a koncertmi v krajských mestách. Sprevádzať nás bude kapela Zrní, s ktorou sme hrali v Čechách. Boli to vynikajúce koncerty. Je to veľmi dobré spojenie, máme podobných fanúšikov," uviedol hudobník, ktorý pracuje aj ako architekt. Spevák však priznal, že na prvom mieste je uňho rodina. "Začína to rodinou, ktorá musí mať najviac priestoru. Ja mám jedno dieťa, Lukáš má dve a Ozo zatiaľ dieťa nemá. Naše civilné zamestnania a kapela sa potom upracú tak, aby sa všetko stihlo. Ak človek chce, aby to fungovalo, nemôže byť lenivý," dodal Benetin.


Zdroj: SITA
Foto: Marko Erd - archív Hudba.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti