Hlavná stránka

>

Správy

>

Martin Geišberg Na modrej planéte objavuje tanečného ducha svojich piesní

Martin Geišberg Na modrej planéte objavuje tanečného ducha svojich piesní

09.09.2019 - 15:00 | redakcia

Na modrej planéte je názov nového albumu, s ktorým sa pesničkár Martin Geišberg vracia na scénu po dvoch rokoch od debutu hudobného projektu Sandonoriko. Vďaka spolupráci s Danielom Špinerom a skupinou Balkansambel zvýrazňuje tanečnú polohu svojich piesní, pričom ostáva verný aj divadelnému a koncepčnému prístupu k tvorbe.


Už päť rokov spolupracuje dramaturg, režisér a pesničkár Martin Geišberg s inštrumentalistom Danielom Špinerom na rôznych divadelných projektoch, vrátane predstavenia Korene s Táňou Pauhofovou v Slovenskom národnom divadle. Okrem sveta divadelnej hudby spája dvoch výrazných skladateľov aj radosť z improvizácie, ktorá sa na ich novom albume prejavuje v kontrastných hudobných polohách a náladách.  

Tancujúce pesničky ako z balkánskeho trubkárskeho festivalu striedajú intímne balady a meditatívne zvukové plochy. Predovšetkým o tú prvú časť sa zaslúžila žilinská zostava Balkansambel spájajúca hudbu balkánskych kultúr so slovenskou ľudovou a jazzovou tvorbou. "Zacítil som, že tancujúca stránka našich piesní by mohla fungovať lepšie, keď v nich budú prítomné nástroje ako tuba, trombón, trúbka či klarinet a namiesto bubnov použijeme skôr niečo perkusívne," vysvetľuje klavirista a producent Daniel Špiner. Ako dodáva, voľba prirodzene padla na Balkansambel, keďže líder skupiny Marek Pastírik je s Martinom Geišbergom dobrý kamarát.  

Ako sa neskôr ukázalo, okrem tanečného ducha veľmi dobre zafungovalo aj využitie farebnej stránky dychových nástrojov, ktoré v pomalších a atmosferickejších pasážach vytvárajú zaujímavé jazzové tenzie a akordy. Vďaka rozmanitosti nástrojov tak niektoré staršie skladby dostali priestor zaznieť ináč, ako boli autori zvyknutí. Príkladom je desaťminútová pesnička Voda, ktorá má už viac ako 15 rokov a Geišberg ňou pravidelne zakončuje svoje koncerty aj s výraznou podporou publika.Na albume, ktorý vyšiel v piatok 6. septembra na značke Slnko Records, Martin Geišberg odkazuje aj na niektoré dôležité a znepokojujúce témy. Jedným z vrcholov nahrávky je smutná balada Grétka s pálčivou otázkou, akú planétu chceme zanechať našim deťom. "Klimatické zmeny a problémy vnímame veľmi intenzívne. Až do takej miery, že sme uvažovali, či vôbec hudbu vydávať na CD. Nakoniec sme pri výrobe použili aspoň recyklovateľný papier," hovorí Daniel Špiner.     Album Na modrej planéte nájdete okrem dobrých obchodov s hudbou aj v streamingových službách SpotifyDeezer a ďalších. Nahrávka vychádza s podporou Fondu na podporu umenia. Vydavateľstvo Slnko Records ešte túto jeseň plánuje predstaviť novú tvorbu skupiny Longital, Kataríny Málikovej, Živých Kvetov, Blanch a Nanyho Hudáka.

Redakciu Hudba.sk za Slnko Records informoval PR manažér Alexander Čerevka.

Foto: artwork - Elisabeth


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti