Koľko výnimočných verzií môže mať jedna pesnička? Kapela Nocadeň stiera zaužívané tvrdenie, že originál je len jeden. Svoj veľký hit Nestrieľajte do labutí, z rovnomenného albumu z roku 2006, zverejnili bratia Rasťo a Robo Kopinovci v novej verzii, ktorá je zároveň nostalgickou spomienkou na štvrtý album kapely. Ten vyjde v novembri na druhej vinylovej platni košickej formácie.


Nestrieľajte do labutí MMXXII
je už treťou verziou piesne. Pôvodnej albumovej verzii dominuje citlivý klavír spod prstov hosťujúceho Martina Husovského, v rádiovej verzii zase zarezonoval hlas speváčky Kataríny Knechtovej. V roku 2022 znie pesnička Nestrieľajte do labutí znova inak a znova krásne.

Jej aranžmán prešiel odvážnou zmenou, ktorá poslucháča môže zaskočiť. Nabáda odložiť sentiment bokom a vdýchnuť súčasnosť. "Keď sa nám pred časom ozvali zástupcovia Universal Music, že sa chystajú vydať v reedícii na LP album Nestrieľajte do labutí, bol to definitívny spúšťač tejto myšlienky. My sami sme boli zvedaví, kam to túto skladbu zaveje. Vedeli sme, že by nemalo ísť o remix, ale o nový pohľad na náš hit. K spolupráci sme si prizvali mladého producenta Petra Krčulu, ktorý nám o sebe dal vedieť už dávnejšie. Jeho veci sa nám páčili, tak sme sa rozhodli, vyskúšať si ho. Celé to do seba zapadlo a som rád, že sme sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlali," popísal vznik singlovej novinky Rasťo Kopina.


Skladba nielenže dostala v spolupráci s producentmi Petrom Krčulom, Vladom "Randym" Gnepom a zvukovým inžinierom Vladom Mellerom nový zvuk, Rasťo ju aj nanovo naspieval. Prečo? To už nám prezradil líder kapely: "Tým, že v skladbe prevláda elektronická zložka, bolo potrebné prispôsobiť tomu aj môj výraz. Od začiatku sme to tak zamýšľali, keďže sa nejedná o remix, ale novú verziu skladby."

Nové verzie môžu skĺznuť k márnemu pokusu oživiť pôvodnú pieseň. To sa však v prípade Nocadeň nestalo hneď z dvoch dôvodov. Jednak preto, že pesničku Nestrieľajte do labutí netreba ani po šestnástich rokoch od jej singlovej premiéry vzkriesiť, keďže je stabilným pilierom každého koncertu a predovšetkým preto, že jej aktuálna podoba je ďalšou plnohodnotnou skladbou a nie len tieňom svojho populárneho predchodcu.

25 rokov na scéne oslávia vinylom

Kapela Nocadeň je na hudobnej scéne 25 rokov. Výročie oslávi pohľadom do minulosti. Rekapitulovať nebude výberovým albumom, ako býva zvykom, ale reedíciou jedného konkrétneho albumu.

"Keď sme vydávali náš prvý vinyl, album Auróra, dal som fanúšikom prísľub, že by ho mohli nasledovať ďalšie platne. Pravdepodobne sa tento môj sľub, ktorý bol v tom čase iba želanie, dostal aj k zástupcom nášho niekdajšieho vydavateľstva. A možno je všetko inak, ale teraz je to už jedno," dodal s úsmevom.

Platňa Nestrieľajte do labutí tak bude už druhým vinylovým kúskom v diskografii Nocadeň. Tým prvým je už spomínaná Auróra, ktorá v roku 2020 získala hudobnú cenu Anděl v kategórii Slovenský album roka.


Autorka: Miroslava Rabčanová

Súvisiaci interpreti: Nocadeň