Hlavná stránka

>

Správy

>

Festival Doma dobre podporí nocľaháreň pre ľudí bez domova v online verzii

Festival Doma dobre podporí nocľaháreň pre ľudí bez domova v online verzii

09.12.2020 - 10:00 | redakcia

Siedmy ročník festivalu Doma dobre ponúkne doposiaľ najpestrejší program, nebude sa však konať v podobe, na akú sme zvyknutí. Na reálne problémy ľudí bez domova, pre ktorých je zima kritickým obdobím, upozorní už túto nedeľu 13. decembra formou live streamu na Youtube a Facebook stránkach festivalu Pohoda, neziskovky Depaul Slovensko a mediálnych partnerov.


Festival Doma dobre je podujatím, ktoré každoročne konfrontuje hudobných fanúšikov s tvrdou realitou života ľudí, ktorí sú odkázaní na prespávanie v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul v Bratislave. Touto cestou tak organizátori zároveň vyzývajú fanúšikov k podpore aktivít najväčšej nízkoprahovej nocľahárne v strednej Európe, ktorá funguje už 15 rokov.

K okrúhlemu výročiu majú ľudia z nocľahárne - samotná organizácia Depaul Slovensko ako aj ľudia bez domova - rovnaké jednoduché a zároveň silné prianie ako každý rok: "Prežiť túto zimu."

Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul v BratislaveFestival Doma dobre sa koná v interiéri Nocľahárne sv. Vincenta de Paul

Dorota Nvotová, Katarzia aj online premiéra detskej tvorby Mariána Vargu

Live stream odštartuje 13. decembra o 14:00. Z hudobníkov vystúpia Dorota Nvotová, Katarzia, Fero Király, Funny Fellows s hosťami a Ivan Šiller. Súčasťou festivalu budú aj tanec, literatúra a debaty. F
estival odštartuje práve tancom - Katarína Zagorski v rámci svojho Kilometrového tanca prevedie divákov každodennou cestou ľudí bez domova do nocľahárne z najbližšej zastávky MHD.

Po nej vystúpi už v priestoroch nocľahárne Dorota Nvotová, sprevádzať ju budú bubeník a klavirista Marián Slávka a austrálsky basgitarista Marcus Dengate. Zahrajú skladby z Dorotinho minuloročného albumu More, nové veci z pripravovaného albumu Ten, ako aj piesne, ktoré napísala v spolupráci s Milanom Lasicom. Fero Király uvedie v sprchách nocľahárne diela Philipa Glassa, Robo Roth zarecituje Punkové verše a po ňom vystúpi medzi posteľami klientov nocľahárne Katarzia s piesňami z Antigony.

Zuzana Hanzelová sa porozpráva o problémoch ľudí bez domova s riaditeľom Depaul Slovensko Jozefom Kákošom a následne zahrá Ivan Šiller v online premiére piesne Mariána Vargu, ktoré zložil ešte ako žiak základnej umeleckej školy. Tie čoskoro vyjdú v knihe pod názvom O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Na záver sa predstavia Funny Fellows so skladbami z nového albumu Kto sa nehrá, z kola von. Zhudobnené texty z rovnomennej zbierky básní Tomáša Janovica zaspievajú Csongor Kassai, Helena Krajčiová a ďalší hostia.

Live stream bude prebiehať v tomto Youtube videu, kde si môžete nastaviť pripomienku:


Ako pomáha Depaul Slovensko a ako môžete pomôcť vy

V uliciach Bratislavy sa pohybuje okolo štyritisíc ľudí bez domova. Služby nízkoprahovej nocľahárne využíva každoročne viac ako tisíc ľudí. Pracovníci organizácie Depaul Slovensko sa starajú o to, aby ľuďom bez domova poskytli teplo, stravu a základné služby bez ohľadu na to, v akom stave prídu. Okrem iného tu dostanú hygienické potreby a v prípadne záujmu i sociálne poradenstvo a pomoc pri hľadaní práce.

Festival Doma dobre, napriek tomu, že sa tento rok nemôže konať za účasti fanúšikov, chce upozorniť na fakt, že v čase pandémie sú ľudia bez domova mimoriadne zraniteľnou skupinou. "Budeme radi, ak sa pripojíte k prenosu z nocľahárne a prispejete na pomoc ľuďom bez domova," hovoria organizátori.

Depaul Slovensko v číslach:

Za 15 rokov:

500 integrovaných ľudí bez domova
850 790 poskytnutých nocľahov

Za 1 rok:

147 000 porcii jedla
5 326 intervencií v teréne a ošetrovni v centre mesta
61 integrovaných ľudí bez domova
336 dobrovoľníkov

Ako môžete pomôcť?

Rovnako ako v minulých rokoch osobná účasť na festivale, aj live stream z podujatia je bezplatný. Počas koncertu môžete venovať dobrovoľný príspevok, vďaka ktorému pracovníci Depaul Slovensko zabezpečia ľuďom bez domova nocľah alebo jedlo.

Možnosti pomoci:

- poslaním prázdnej SMS na číslo 827 podporíte prácu s ľuďmi bez domova sumou 3
- jednorazový dar alebo pravidelný mesačný príspevok cez www.depaul.sk
- "adopcia postele" na stránke www.jedinezelanie.sk

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Anton Repka z usporiadateľskej agentúry Pohoda Festival. Viac sa dozviete na stránkach www.depaul.sk a www.pohodafestival a na Facebook stránke online festivalu Doma dobre 2020.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti