Hlavná stránka

>

Správy

>

The Ills mieria na festival, ktorý im môže otvoriť ďalšie dvere do Európy

The Ills mieria na festival, ktorý im môže otvoriť ďalšie dvere do Európy

10.01.2017 - 12:10 | redakcia

Pred dvoma mesiacmi odohrali The Ills dva koncerty v Reykjavíku na najvýznamnejšom islandskom festivale Iceland Airwaves a už tento týždeň si niečo podobné zopakujú aj v holandskom Groningene. Pred odchodom na "najdôležitejší koncert roka" však musia čeliť nečakanému problému - ich basgitarista sa zranil a nebude môcť vystúpiť.


Jediným tohtoročným slovenským zástupcom na prestížnom festivale Eurosonic Noorderslag je bratislavská post-rocková skupina The Ills. Už zajtra (11.1.) a v piatok (13.1.) odohrá dva koncerty, ktorými chce zaujať nielen bežných návštevníkov, ale aj hudobných odborníkov. Na najväčšom showcaseovom festivale v Európe je totiž každoročne prítomných množstvo novinárov, manažérov či organizátorov koncertov a festivalov, ktorí na Eurosonic prichádzajú z celého kontinentu, aby spoznali nové hudobné talenty a neokukané, resp. doposiaľ "neobjavené" kapely.

Veľmi dobré predpoklady k úspechu majú The Ills nielen preto, že ich hudba je čisto inštrumentálna a vo svojom žánri dostatočne originálna, ale predovšetkým vďaka skvelým ohlasom na svoje účinkovanie v rámci Iceland Airwaves. Za všetko hovorí článok prestížneho hudobného magazínu Consequence of Sound, ktorý slovenskú kapelu zaradil do zoznamu 25 najlepších koncertov festivalu. S takouto referenciou a zároveň pozvánkou pre hudobných profesionálov na Eurosonic nešla ešte žiadna slovenská kapela.


Dúfajú, že zaujmú aj s náhradným basgitaristom

Žiaľ, skupina musela pred cestou do holandského Groningenu riešiť aj nečakané problémy. Basgitarista Peter Berák sa ešte pred Vianocami nešťastne poranil, na ľavej ruke má šesť stehov. "Bol som na cintoríne zapáliť starkému sviečku a v ruke mi praskol sklenený kahanec. Našťastie, rezná rana nebola veľmi hlboká, šľachy mám v poriadku, no na Eurosonicu hrať nemôžem," vysvetľuje nešťastnú situáciu. Keďže kapela nechce prepásť šancu hrať na najvýznamnejšom európskom podujatí svojho druhu, rozhodla sa osloviť náhradníka. "Strašne ma to štve, veľmi som sa na tieto koncerty tešil. Ale na druhej strane, bude zaujímavé pozrieť si koncert vlastnej kapely," dodáva Peter.

Chalani z The Ills oslovili špičkového hudobníka a kamaráta Miloša Bulíka, ktorý pôsobil alebo pôsobí vo viacerých známych projektoch. Hráva s Martinou Javor, La3no Cubano, Chick & Tin, Space Cats a spoločne s gitaristom The Ills Martinom Krajčírom mali aj skupinu Pale Clouded White, s ktorou vystúpili napríklad aj na trenčianskej Pohode. "Miloš je výborný muzikant, nebojím sa, že by to nezvládol," myslí si Peter Berák.

"Keď mi chalani zavolali, bol to šok, nikdy by mi nenapadlo, že sa také niečo môže stať," priznáva Miloš Bulík. "Prial by som im, aby takéto niečo nemuseli riešiť, no keď sa už stalo, tak verím, že to dobre dopadne." The Ills v improvizovanej zostave majú za sebou viacero skúšok, na tej poslednej už len dolaďovali zopár detailov. "Pomohlo nám, že s Isom sme zohratí z projektu Pale Clouded White," dopĺňa Bulík. "Na Eurosonicu som nikdy nehral, teším sa, ale zároveň cítim veľký rešpekt."

Najdôležitejšie koncerty roka

Manažérka Tatiana Lehocká z agentúry Real Something, ktorá The Ills zastupuje, priznáva, že po správe o Berákovom zranení ju oblial studený pot. Dostať kapelu na Eurosonic, ktorý každoročne navštívi niekoľko tisíc hudobných profesionálov, totiž vôbec nie je jednoduché, The Ills navyše dostali ponuku až na dva koncerty. "Som rada, že Miloš za Peťa zaskočí, no najdôležitejšie je, že to zranenie nie je vážne a že Peťo bude môcť po doliečení hrať ďalej," hovorí Lehocká. "Teraz je len na chalanoch, aby si tie koncerty čo najviac užili."

Aj zakladateľ a líder formácie Martin Krajčír verí, že všetko napokon dobre dopadne. "Eurosonic pokladáme už dopredu za náš najdôležitejší koncert roku 2017. Bude to super, strašne sa na to všetci tešíme!" 

Vystúpenia The Ills na festivale Eurosonic v Groningene:

streda 11. januára - De Etage
piatok 13. januára - De Spieghel

Prečítajte si rozhovor: 

S The Ills o Islande, slovenskom "hokejovom syndróme" a hodnote hudby

Aktuálny album The Ills na Bandcampe a Deezeri:

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Mário Gešvantner z agentúry Real Something. Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach skupiny theills.net a www.facebook.com/theills.

Foto: Tatiana Lehocká


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti