Hlavná stránka

>

Správy

>

Organizátor legendárneho Woodstocku pripravuje festival k 50. výročiu podujatia

Organizátor legendárneho Woodstocku pripravuje festival k 50. výročiu podujatia

11.01.2019 - 10:00 | redakcia

Jeden z organizátorov podujatia Woodstock z roku 1969 Michael Lang potvrdil konanie festivalu, ktorý sa uskutoční na počesť 50. výročia legendárnej hudobnej slávnosti. Pre americký magazín Rolling Stone uviedol, že festival sa bude konať 16. až 18. augusta v obci Watkins Glen v štáte New York. Vstupenky sa dostanú do predaja vo februári.


Na troch pódiách vystúpia rockoví, popoví aj hip-hopoví umelci. Doteraz organizátorom potvrdilo účasť viac ako 40 účinkujúcich. Prevažnú väčšinu vystupujúcich vyberá práve 74-ročný Michael Lang, ktorý sľúbil, že návštevníci budú mať na festivale zabezpečené výborné služby a tiež hovoril aj o veľkých menách headlinerov, pričom by sa mali v programe objaviť aj osobnosti, ktoré v roku 1969 na festivale Woodstock vystúpili. 

Takisto verí, že sa nezopakujú nepokoje, ktoré sprevádzali podujatie Woodstock '99. To označil za "hudobný zážitok bez sociálneho významu". "Bola to len veľká párty. Teraz sa však vrátime k našim koreňom a pôvodnému zámeru. Tentoraz budeme mať všetko pod kontrolou," vyhlásil.

V stopách legendy

Originálny festival Woodstock sa konal v dňoch 15. až 18. augusta 1969 pri meste Bethel v Catskill Mountains, severne od New Yorku. Festival s podtitulom "Tri dni mieru a hudby" sa stal jednou z kľúčových udalostí pre generáciu hippies a protivojnové hnutie v USA. Mal to byť stredne veľký hudobný festival, na ktorom chceli organizátori dobre zarobiť. Napokon na pozemok mliečnej farmy prišlo 400-tisíc ľudí a festival sa stal organizačnou katastrofou so stratou 1,3 milióna dolárov, no s magickou atmosférou a legendárnymi vystúpeniami. 

Organizátorov prekvapila masová účasť. Očakávali, že možno príde 50-tisíc ľudí. Na situáciu, ktorá vznikla, teda neboli ani zďaleka pripravení a na festivale chýbali základne potreby ako jedlo či voda. O bezpečnosť masového davu sa pritom staralo 50 dobrovoľníkov a stovka členov hippie komúny Hog Farm, aj napriek tomu sa návštevníci cítili na festivale bezpečne. Napokon, že sa festivalom šírili také pozitívne vibrácie, bolo aj zásluhou mierumilovného publika. 


Na festivale vystúpili silné hudobné mená ako Joan Baez, Janis Joplin, Jefferson Airplane, Joe CockerThe Who, ktorí pôvodne na festivale ani nechceli vystúpiť a organizátori museli riešiť ich viaceré sťažnosti. Napokon však práve na Woodstocku odohrali jeden zo svojich najlepších koncertov vôbec.

Publikum sa tiež tešilo z vystúpení Crosby, Stills, Nash & Young, Ravi Shankar, Santana či Grateful Dead a festival na vlastné želanie uzatváral Jimmi Hendrix. Treba povedať, že Woodstock sa konal za daždivého počasia, a tak to nebola veľmi vďačná úloha. Jimmi Hendrix vraj pred vystúpením nespal tri dni a pôvodne so svojou kapelou mal odohrať len osem pesničiek, napokon z toho však bolo 16 piesní s množstvom improvizovaných výletov a jeho najslávnejší koncert už len pre asi 25-tisíc vytrvalých návštevníkov. 

Woodstock je stelesnením hipisáckych ideálov a snov s emotívnymi hudobnými vystúpeniami, pričom jeho podstata bola podfarbená spoločným bojom proti vojne, násiliu a konvenciám. Určite budeme sledovať, či sa novému pripravovanému Woodstocku podarí na svojho legendárneho predchodcu nadviazať. Pred organizátormi stojí rozhodne neľahká úloha.


Zdroj: Hudba.sk, SITA (Rollingstone.com, archív)
Foto: Woodstock.com


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti