Hlavná stránka

>

Správy

>

N. Nikitin, EXXPPNNSS ensemble a M. Gerboc pokrstia album Slovak sounds

N. Nikitin, EXXPPNNSS ensemble a M. Gerboc pokrstia album Slovak sounds

10.02.2016 - 09:00 | redakcia

Experiment, ktorý treba zažiť na vlastné uši. Nahrávku Slovak sounds má na svedomí mimoriadne netradičná tvorivá zostava. Saxofonista a skladateľ Nikolaj Nikitin, novovzniknuté zoskupenie EXXPPNNSS ensemble a výtvarník Martin Gerboc. Krst unikátneho CD prebehne v utorok 16. februára o 20:30 v bratislavskej Fuge.


Práve na jeho popud vzniklo originálne hudobné dielo s presahom do poézie a zvukomalebného znázornenia výtvarného umenia. Album Slovak sounds, ktorý vyšiel v decembri vo vydavateľstve Real Music House, otvára sláčikové kvarteto skladateľa a saxofonistu Nikolaja Nikitina interpretované fenomenálnym Muchovým kvartetom a hlasmi Róberta Pospiša, Nikitina a Martina Gerboca, ktorému je kvarteto zároveň venované. Druhá časť albumu stojí na unikátnej hudobnej zostave EXXPPNNSS ensemble. Obe časti spájajú výtvarne a textové námety výtvarníka Martina Gerboca.

Nahrávka je experimentálnou v tom najautentickejšom zmysle slova. S výnimkou Muchovho kvarteta nahrávali všetci hudobníci naraz, len na základe spontánneho hudobného uvažovania. Základnou emóciou skladieb s pečiatkou EXXPPNNSS ensemble boli emočné zadania Martina Gerboca. Jadrom zostavy experimentu (EXX) boli na začiatku Robert Pospiš (PP) a Nikolaj Nikitin (NN). Postupne sa pridali Martin Sillay (S) a Juraj Šušaník (S). Hosťami na CD sú klarinetista Branislav Dugovič a hráč na kornete Róbert Kolař. Ich spoločné improvizácie sú pretkané poéziou básnikov ako Ch. Baudelaire, Allen Gisberg Jozef Holan alebo Jozef Gerboc. Umeleckým dielom je aj samotný obal CD, ktorý môžu poslucháči pokojne vnímať ako zberateľský artikel. Booklet pozostáva z výberu výtvarnej tvorby Martina Gerboca a ako súčasť hudobného albumu dostáva úplne nový rozmer.

"Celý album vystihuje názov posledného tracku now! (teraz!). Vybočením z vlastného hudobného pohodlia sme sa vydali na cesty k ďalším projektom. Cez najprirodzenejšie stavy bytia, cez pocity, ktoré nie vždy dávame najavo. Hudba v sprievode poézie a výtvarných námetov plynie ako dnešok," hovorí Nikitin o nahrávke, ktorej vydanie na značke Real Music House podporili Bratislavský samosprávny kraj a SOZA. 

Koncertné prevedenie Slovak sounds bude unikátnym hudobným zážitkom. Princíp experimentu chce totiž kompletné obsadenie EXXPPNNSS ensemblu zachovať aj na pódiu. 16. februára sa tak bratislavská Fuga premení na organický priestor voľne plynúcich inšpirácii. Krstným otcom albumu Slovak sounds nemôže byť nikto iný ako samotný Martin Gerboc.

Celý album Nikolaj Nikitin / EXXPPNNSS ensemble – Slovak sounds si môžete vypočuť a podporiť kúpou na Bandcampe. Obsadenie CD Nikolaj Nikitin / EXXPPNNSS ensemble – Slovak sounds:

EXXPNNSS ensemble:

Robert Pospiš - spev, syntetizér
Nikolaj Nikitin - saxofón, theremin, syntetizér
Branislav Dugovič - basový klarinet, klarinet
Robert Kolář  - kornet
Martin Sillay - gitara
Juraj Šušaník - bicie 

Muchovo kvarteto:

Juraj Tomka -  I.husle
Jozef Ostrolúcky - II.husle
Veronika Prokešová - viola
Pavol Mucha - violončelo

Informácie pre Hudba.sk poskytol Róbert Pospiš z vydavateľstva Real Music House. Viac sa dozviete na stránkach www.realmusichouse.sk a www.facebook.com/slovaksounds.

Foto: Obal albumu / Martin Gerboc


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti