Od 13. do 28. marca sa v Bratislave a Banskej Bystrici bude konať medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie, ktorý prinesie sériu výnimočných sólových koncertov. Vystúpia na nich špičkoví domáci i zahraniční umelci, vrátane klaviristu Olliho Mustonena, mandolinistu Aviho Avitala, kontrabasistu Steinara Raknesa, hráča na hardangerských husliach Nilsa Øklanda či Gabriela Prokofieva. V Moyzesovej sieni sa recitálmi predstavia aj Jozef Lupták, Boris Lenko, Milan Paľa, Anna-Liisa Eller a Daniel Salontay.
Festival Konvergencie otvorí už tento týždeň, vo štvrtok 13. marca, vypredaný diskusno-hudobný večer s názvom Čo sa to tu deje? vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave. "Naša spoločnosť podstupuje hlbokú krízu nádeje. Od čias Novembra ešte nikdy nebola sloboda v takom ohrození. Nádej spočíva v zodpovednej odvahe jednotlivca. Práve tam by dramaturgia festivalu chcela položiť dôraz," napísal v zamyslení v bulletine festivalu kazateľ a spisovateľ Daniel Pastirčák, ktorý bude jedným z rečníkov tohto podujatia.
O témach a otázkach, ktoré prináša dnešná doba, bude okrem neho diskutovať aj kňaz, teológ a filozof Tomáš Halík. Vzácnou hostkou večera, moderovaného Braňom Bezákom, bude bývalá prezidentka Zuzana Čaputová. Rozhovory doplní hudba v interpretácii violončelistu Jozefa Luptáka, organistu Jána Vladimíra Michalka a experimentálneho hudobníka Pjoniho.
Hudba ako spojenie
Rovnako ako hudobník, stojaci sám na pódiu, dokáže svojím umením zasiahnuť publikum, každý z nás má možnosť ovplyvniť svet okolo seba. V tomto duchu sa nesie program jarnej edície Konvergencií. "Sólový recitál umelca môže byť chápaný ako symbol sily a významu človeka v spoločnosti. Sila jednotlivca, prepojeného s komunitou, je dnes dôležitejšia než kedykoľvek predtým," vysvetľuje violončelista a umelecký riaditeľ Konvergencií Jozef Lupták, ktorý sa na festivale predstaví aj s vlastným recitálom.
V jeho interpretácii zaznejú diela nemeckého barokového génia Johanna Sebastiana Bacha a súčasného slovenského skladateľa Vladimíra Godára. Hudba oboch skladateľov ho sprevádza celý život, pričom v ich tvorbe neustále objavuje nové významy a inšpiračné zdroje. Súčasťou jeho programu bude aj premiéra Godárovej kompozície Pieta (2025), ktorá spolu so skladateľovými staršími dielami O, Crux a Passacaglia vytvára sugestívny triptych.
Bachova hudba prepojí recitál Jozefa Luptáka s programom izraelského virtuóza Aviho Avitala, prvého mandolinistu nominovaného na Grammy. Avi Avital sa na konvergenčné pódium vráti po šiestich rokoch. Mimoriadne vyťažený hudobník, pravidelne koncertujúci na prestížnych pódiách po celom svete, zavíta do Bratislavy medzi vystúpeniami vo Francúzsku, USA a Belgicku. Na mandolíne okrem Bachovej Partity d mol BWV 1004 zahrá aj diela Ernesta Blocha a súčasného talianskeho skladateľa Giovanniho Sollimu.
Premiéry slovenských diel
Pravidelnou súčasťou festivalových dramaturgií je aj tvorba slovenských skladateľov. K silným momentom Konvergencií bude patriť premiéra diela Objekty (Amfisbain – symfónia pre sólové husle) v podaní autora, charizmatického huslistu Milana Paľu. Umelec, ktorý donedávna tvoril pod pseudonymom Pascal Manolios, od roku 2023 prezentuje svoje diela pod vlastným menom. Paľova kompozícia, pripomínajúca podľa autorových slov symfóniu mahlerovského rozsahu, je ponorom do sveta skrytých významov a hlbokých emócií. K skladbe sa viažu fragmenty z poézie Celana, Baudelaira, Eliota, Whitmana, Claudela, či Borgesa.
Nové diela domácich autorov uvedie v premiére aj Boris Lenko, výrazná osobnosť na slovenskej hudobnej scéne a priekopník súčasného akordeónového repertoáru. Na Konvergenciách zahrá nové skladby svojich priateľov, skladateľov Petra Zagara (Naivná pieseň) a Marka Piačeka (Speranza), ale tiež nové dielo gitaristu, aranžéra a skladateľa Miloša Železňáka (Trifid), ako aj vlastné kompozície – Prelúdiá pokoja pre klavír, Intermezzo pre bandoneón a Farebné prelúdiá pre akordeón.
"Plasticita, schopnosť prezentácie jemných a intímnych hudobných polôh, mnohotvárnosť a vitalita akordeónového zvuku ma stále fascinujú. Skrýva sa v ňom tajomstvo, ktoré som ani po toľkých rokoch úplne neodhalil, priťahuje ma tým a inšpiruje zároveň," povedal o svojom programe Boris Lenko.
Tradícia, súčasnosť a silné hudobné príbehy
Netradičným zážitkom bude sólový recitál nórskeho huslistu Nilsa Øklanda. Vo svojej tvorbe čerpá z bohatých tradícií nórskej hudby, ale tiež z klasiky, rocku, improvizovanej a experimentálnej tvorby. Kritici sa zhodujú v tom, že jeho hudba pôsobí najintenzívnejšie na koncertoch. Počas festivalu bude Nils Økland v Bratislave viesť aj improvizačný workshop.
Ďalším unikátnym recitálom bude vystúpenie estónskej interpretky Anny-Liisy Eller. Vo svojom programe predstaví starú, tradičnú i súčasnú hudbu na kanneli, fascinujúcom strunovom nástroji, ktorý zvukom pripomína stredoveké psaltérium. Súčasťou jej programu bude aj dielo Silmaja od súčasnej estónskej skladateľky Heleny Tulve.
Renomovaný nórsky jazzový kontrabasista Steinar Raknes, známy z oceňovaného tria Torda Gustavsena, sa po troch rokoch vracia na Slovensko, tentoraz ako sólový hráč. Okrem virtuóznej hry na kontrabase je tiež invenčným pesničkárom a spevákom. Jeho autentický prejav býva prirovnávaný k ikonám ako Tom Waits či Bruce Springsteen. Na Konvergenciách odohrá piesne a skladby z albumov Stillhouse, Chasing the Real Things a On the Road, ale aj doposiaľ nevydané veci.
Ďalšou osobnosťou s nezameniteľným hudobným rukopisom bude gitarista Daniel Salontay, ktorý v multimediálnom projekte Zaobraz prepája hudbu s výtvarným umením otca, Alexandra Salontaya. "Podobne ako vznikali obrazy, aj táto hudba vznikla v tichu a osamote," povedal o svojom koncerte, ktorého atmosféru umocní vizuálna projekcia videoartistu Martina Piterku.
Koncerty Raknesa a Salontaya budú súčasťou programu v Bratislave aj v banskobystrickom Hogo Fogo Jazz & Art Clube.
Kompletné klavírne sonáty Sergeja Prokofieva
Vrcholom festivalu bude uvedenie kompletných klavírnych sonát Sergeja Prokofieva v interpretácii fínskeho klaviristu Olliho Mustonena. Deväť diel zaznie v priebehu dvoch dní. Mustonen, ktorý je aj dirigentom a skladateľom, patrí už tri dekády k významným osobnostiam na medzinárodnej hudobnej scéne. Minulý rok na Konvergenciách nadchol publikum interpretáciou Mozartových diel pre klavír, tentoraz prinesie hudbu jedného zo svojich najobľúbenejších autorov.
Špeciálnym hosťom festivalu bude Prokofievov vnuk, Gabriel Prokofiev. Rovnako ako starý otec, aj on sa vydal hudobnou cestou, no vytvoril si vlastný jazyk. Prepája klasiku s elektronikou, čerpá zo symfonických tradícií i súčasných hudobných prúdov. Jeho diela uviedli Seattle Symphony, Detroit Symphony, BBC Philharmonic či Buenos Aires Philharmonic. Na Konvergenciách zaznejú elektronické kompozície Howl! a Strange Blooms inšpirované súčasným tancom, ale tiež svetová premiéra Suity pre klavír v podaní Olliho Mustonena. Súčasťou koncertu budú tanečné improvizácie Jasona Yapa z Divadla Štúdio tanca, ktoré v dynamickom dialógu pohybu a hudby umocnia atmosféru večera.
"Hudba spája, inšpiruje a obohacuje jednotlivca aj celú spoločnosť. Živé umenie nás učí vnímavosti, sústredeniu a schopnosti preciťovať hlbšie súvislosti. Zážitok z koncertu v nás doznieva ešte dlho po jeho skončení, rezonuje v našom vnútri a pripomína, že aj jeden tón, jeden hlas, jeden človek môže meniť svet k lepšiemu," uzatvára Jozef Lupták.
Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie podporili Fond na podporu umenia, ZSE a Nadácia Slovenskej sporiteľne. Organizátori za podporu ďakujú aj ďalším partnerom a mediálnym partnerom.
Podrobnosti o programe a vstupenkách nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.konvergencie.sk. Viac sa o vystupujúcich umelcoch dozviete aj v podcaste Continuo s Jozefom Luptákom a dramaturgom festivalu Andrejom Šubom.
Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka festivalu Konvergencie Mária Hejtmánková. Správu sme upravili.