Hlavná stránka

>

Správy

>

Princovia vydajú po 15 rokoch album Márna snaha. Ohlasujú ním koniec formácie

Princovia vydajú po 15 rokoch album Márna snaha. Ohlasujú ním koniec formácie

10.04.2020 - 15:00 | redakcia

Keď začiatkom roka 2002 oznámil Jaro Lederleitner svoj definitívny odchod zo skupiny Zóna A, ktorej základy začal 22 rokov predtým budovať, a ktorú neskôr svojou gitarou a jasným skladateľským rukopisom pomohol dostať do pozície absolútnej česko-slovenskej punkovej legendy, celá rocková undergroundová komunita v oboch krajinách zostala v šoku.


Hoci bolivtedajšie Leďove kroky pre niekoho nevyspytateľné a častokrát pre neho samotného v konečnom dôsledku aj pomerne bolestivé, viedli k vzniku formácie Princovia. Projekt, do ktorého vstupoval s obrovským nadšením, novou vášňou, nápadmi a vervou pod čerstvým aliasom ako Prinz von Sternberk, mal však takmer od samého začiatku vážne problémy. Neustále zmeny v obsadení skupiny, pričasté začiatky a náhle konce si vybrali daň na produktivite a produkcii kapely. Jediný oficiálny album Čo takto otvoriť hubu vyšiel ešte v roku 2005 a okrem neho, v dôsledku nestálosti vlastnej existencie, Princovia dokázali dať dohromady snáď už len nejaké dve neoficiálne nahrávky.

Po dlhom období skúšania a hľadania tej správnej chémie medzi spoluhráčmi, sa Leďovým verným parťákom v kapele v posledných siedmych rokoch stal basgitarista Tomáš Faktor a.k.a Faky a spoločnými silami, a tiež s malou pomocou niekoľkých hostí, napokon dokončili album Márna Snaha, prvý oficiálny počin skupiny Princovia po 15 rokoch.

Veselo-trpký power pop

Pestrý, veselo-trpký miestami pop, niekedy rock, ale pocitovo stále punk. Jednoducho power pop - tak veľmi príznačný pre Leďovu post-zónovskú tvorbu. Výpoveď zrelého muzikanta, ktorý presne vie, čo chce hrať, ako to má hrať a o čom je reč. Zbierka desiatich nových piesní vychádza 11. apríla, presne v deň Leďových narodenín, pod značkou rakúskeho vydavateľstva Mai Lei Bel a bude k dispozícii na oranžovo/červenom mramorovom vinyle, CD (s bonusom v podobe jednej skladby navyše) a v digitálnej podobe bude dostupný v hudobných obchodoch a na streamovacích platformách.

Aby však Princovia nezostali nič dlžní svojej povesti, s radostným oznámením o vydaní svojho nového albumu, zároveň prichádza informácia z úplne opačného pólu emočnej škály. A síce o tom, že album, z tohto pohľadu s príznačným názvom, Márna snaha je, žiaľ, aj posledným, ktorý ako formácia Princovia vydajú.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Vladimír Juščák z vydavateľstva Mai Lei Bel. Text správy sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti