Hlavná stránka

>

Správy

>

Spojenie dvoch generácií a prístupov: Burgr a Pjoni vydávajú album Výletné lode

Spojenie dvoch generácií a prístupov: Burgr a Pjoni vydávajú album Výletné lode

10.05.2018 - 15:00 | redakcia

"Túžba, ktorá hľadá sa, hľadá dotyk ruky, rana ruku hladí. Práve v tebe vzniká, otvorené okná, malá bolesť v hlave, tvoje telo mlčí," spieva Ľubo Burgr v úvodných veršoch na albume Výletné lode. Túžba je jednou zo skladieb, ktorú napísal ešte pre kultovú kapelu Ali Ibn Rachid, no nakoniec sa ocitla na nahrávke, ktorá spája dve generácie silných skladateľských osobností.


Herec, hudobník a jedna z kľúčových postáv Divadla SkRAT Ľubomír Burgr a elektronický producent a hudobník Jonatán Pastirčák, známy ako Pjoni či Isama Zing, svoju spoluprácu odštartovali pred pár rokmi práve spoločnou interpretáciou tvorby prešovskej alternatívnej legendy Ali Ibn Rachid. Poznajú sa však omnoho dlhšie.

"V bratislavskej A4 som ho videl hrávať ešte s projektom Tucan, ale stretli sme sa vlastne ešte skôr. Keď mal Jonatán štyri roky, na spoločných prechádzkach sme s jeho otcom Danielom debatovali o filozofii (pozn. Daniel Pastirčák - básnik, scenárista, dramatik, výtvarník a kazateľ)," hovorí Ľubo Burgr o prvých stretnutiach s Pjonim. "Hudobne si rozumieme výborne. Veľmi často sa zhodujeme v hodnoteniach inej tvorby. A obaja máme radi americkú avantgardnú zostavu The Residents," dopĺňa Jonatán, ktorý v spomínanom projekte Tucan začínal na pódiu A4ky už ako tínedžer.

Vzájomné hudobné porozumenie a nové nápady dvojgeneračného dua nakoniec vyústili do repertoáru na spoločný debutový album. Na trh sa dostane už tento piatok (11.5.) na značke Slnko Records vo formátoch CD, MP3 alebo FLAC. V ten istý deň prebehne aj koncertný krst v A4 - priestore súčasnej kultúry v Bratislave. Okrem uvedenia nového CD do života prebehne aj krst knihy textov Ľubomíra Burgra - Za naším blokom.

 

Podobne ako Ali Ibn Rachid, aj Burgr a Pjoni na albume Výletné lode forsírujú žánrovú neuchopiteľnosť a pesničky niekde na pomedzí vážnej akademickosti a intuitívnej kompozície. Melodické klávesové harmónie prerývajú dekonštrukčné prístupy k elektronike, sporadicky sa ozvú husle zaobalené v surovom zvuku a mrazivom speve. Akoby sa do celkovej atmosféry preniesla decembrová zima, počas ktorej album vznikal na chate Víta Bednárika (Burgrovho kolegu z Divadla SkRAT) v Orešanoch.

Osobitnou kapitolou albumu sú texty - existenciálne verše, (aj) o obyčajných veciach a situáciách, ktoré ústia do nečakanej, miestami trochu znepokojivej pointy (Von z okna, Výletné lode). K nej výborne pasujú aj bizarné fotografie Sone Maletz v grafickom spracovaní od Michaely Chmeličkovej. 

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka zo Slnko Records. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Soňa Maletz


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti