Hlavná stránka

>

Správy

>

Album Baal trojice Müller, Šeban, Peteraj vychádza po 30 rokoch v LP a CD reedícii

Album Baal trojice Müller, Šeban, Peteraj vychádza po 30 rokoch v LP a CD reedícii

Müller, Šeban, Peteraj, 1991
Zdroj: Mayo Hirc
10.05.2022 - 13:00 | redakcia

Legendárny album Baal autorskej trojice Richard Müller, Andrej Šeban a Kamil Peteraj pôvodne vyšiel v roku 1991. Jeho obsahom sú piesne, ktoré táto trojica vytvorila pre rovnomennú divadelnú inscenáciu Bertolda Brechta uvedenú v martinskom divadle SNP. Veľký podiel na úspechu inscenácie mala práve hudba Richarda Müllera, Andreja Šebana a piesňové texty Kamila Peteraja."Baal bol pre mňa krokom ďalej preto, že som sa naučil pracovať s automatickým bubeníkom Yamaha RX5, na ktorom sa okrem bicích slučiek dali robiť aj basové linky a mohli ste si vyberať z rôznych samplov. Práve na tomto prístroji som vytvoril základný zvuk projektu Baal a zároveň zaranžoval základy všetkých skladieb. Časť piesní je moja autorská práca, časť Richardova a niektoré vznikli ako naše spoločné improvizácie pri klavíri v Divadle hudby, kde sa to celé nahrávalo. Točili sme ešte do širokého analógového pásu a používali špičkový mixpult Neve," prezrádil Andrej Šeban.

"Divadlo hudby sídlilo kedysi v centre Bratislavy tam, kde dnes nájdeme Studio Cafe. Názov Divadlo hudby označoval pôvodný zmysel tohto priestoru, ako dieťa som sem chodieval na výchovné koncerty. Neskôr sa z toho stalo nahrávacie štúdio Opusu a teraz je to krčma. Aký fascinujúci vývoj!," zaspomínal si Šeban.


Hoci v divadelnom predstavení spievali samotní herci, pesničky naspieval aj Richard Müller. Piesne tejto výnimočnej autorsko-interpretačnej trojice boli tak silné, že začali žiť vlastným životom (najmä Díva sa na nás Boh?) a dnes patria k tomu najlepšiemu, čo v slovenskej modernej populárnej hudbe vzniklo. Obal navrhol sám Richard a o fotografiu a grafiku sa postaral Mayo Hirc.

Andrej Šeban dodáva kuriozitu: "Na premiére divadelnej hry Baal v martinskom divadle SNP sa cez prestávku časť urazeného publika zdvihla a rozhorčene opustila sálu. Eštebáci určite zostali, aby mohli referovať. My sme hru s našou hudbou považovali za istý akt rebélie proti všeobecnému komunistickému malomeštiactvu, ktoré sa v tejto krajine veselo udržuje dodnes."

Ak niekomu tento výnimočný počin unikol, má šancu opäť zaradiť si ho do svojej fonotéky. Album vychádza po 30 rokoch v obnovenej vinylovej verzii, ktorá je doplnená novým vydaním CD verzie. Na albume hrajú a spievajú Richard Müller (spev, vokál, saxofón), Andrej Šeban (hudobné nástroje), Adriena Bartošová (spev), Zuzana Farkašová (spev).

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Renáta Tomášová z vydavateľstva Warner Music.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti