Hlavná stránka

>

Správy

>

Slobodná Európa vyráža na poslednú časť 30 rokov tour, potom si dá rok pauzu

Slobodná Európa vyráža na poslednú časť 30 rokov tour, potom si dá rok pauzu

10.10.2019 - 10:30 | redakcia

Rok 2019 je pre skupinu Slobodná Európa extra špecifický, keďže v ňom zaznamenáva už 30 rokov svojej existencie. Toto okrúhle jubileum si pripomína a oslavuje už od konca marca výročným turné 30 rokov tour 2019, ktoré potrvá až do konca roka.


"Celoročnú" šnúru si Slobodná Európa rozdelila na tri časti - jarnú, v rámci ktorej odohrala 11 koncertov, letnú, kedy sa objavila na 14 festivaloch, a jesenno-zimnú, ktorú odštartuje už o pár dní a odohrá v rámci nej ďalších 12 koncertov. Budú to zároveň jej posledné vystúpenia nielen v roku 2019, ale aj pred avizovanou jednoročnou koncertnou pauzou. Najbližšie turné potom kapela odohrá až v roku 2021.

V MMC aj s Ivanom Mládkom

Vo finálnej časti výročného turné sa Slobodka predstaví v desiatich mestách na Slovensku a dva koncerty odohrá v Čechách. Prvý koncert odohrá už budúci piatok (18.10.) v Banskej Bystrici a posledný doma v Bratislave, kde už ôsmykrát po sebe zakončí svoj koncertný rok Vianočným polnočným koncertom v Randali (24.12.).

Všetky koncerty budú bez predkapiel či hostí, výnimkou je najväčší koncert v bratislavskom Majestic Music Clube, ktorý sa uskutoční na Mikuláša. V piatok 6. decembra sa ako support predstaví česko-škótska kapela Copycats a prekvapivým špeciálnym hosťom tohto vrcholu jesenno-zimnej šnúry bude legendárny Ivan Mládek a jeho Banjo Band. Na každom koncerte bude ako vždy k dispozícii aj kapelový merchandise.

Slobodná Európa - 30 rokov Tour 2019 (jeseň/zima):

18. 10. - Banská Bystrica, Klub 77
19. 10. - Vrútky, Rock Club Mlyn
25. 10. - Púchov, Queen´s Pub
26. 10. - Skalica, Orlovňa

29. 11. - Chrudim, R-klub
30. 11. - Praha, Palác Akropolis - Velký sál

6. 12. - Bratislava, MMC + špeciálny hosť: Ivan Mládek Banjo Band
7. 12. - Nové Meste nad Váhom, Klub Za rampami
20. 12. - Žilina, Smer klub 77
21. 12. - Košice, Collosseum Club
22. 12. - Prešov, Stromoradie
24. 12. - Bratislava, Randal Club (Vianočný polnočný koncert)

Lístky na všetky slovenské koncerty sú už od začiatku septembra k dispozícii v sieti Predpredaj.sk.

Ako to celé začalo...

Prvopočiatky vzniku skupiny Slobodná Európa siahajú ešte niekedy do obdobia rokov 1987/1988, kedy sa spevák Whisky a gitarista Sveťo Korbeľ pravidelne stretávali či už na pive, alebo len tak brázdili bratislavské ulice. Raz Whisky ukázal Sveťovi text skladby Analýza dokázala hovno, ktorú aj sám zložil ešte predtým na základnej vojenskej službe, keď ho Špako z kapely Kosa z nosa naučil hrať prvé akordy na gitare. Sveťovi sa text aj hudba zapáčili a hrával ju so svojou kapelou Extip na koncertoch, na ktorých si občas zahosťoval aj Whisky. Jednu z najznámejších kapiel Slobodnej Európy tak spieval na pódiách ešte skôr než vznikla samotná kapela.

Intenzívnejšie stretnutia Whiskyho so Sveťom prebiehali aj počas revolučných dní v novembri 1989. Zhromaždenia na bratislavskom námestí SNP mimochodom Whisky aj zvučil. Po postupných odchodoch Sveťa Korbeľa, basáka Braňa Alexa a bubeníka Oziho z kapely Zóna A sa títo parťáci rozhodli založiť novú kapelu. Nemali však nové pesničky ani texty. Všetky tieto plány sa kuli hlavne v kedysi legendárnej bratislavskej pivárni Stará sladovňa (Mamut), kam v tom čase pravidelne chodilo celé bratislavské undergroundové podhubie.

Po pár takýchto stretnutiach aj s Whiskym ho raz zavolali do skúšobne Extipu. Hudobné nápady sa začali hrnúť, Whisky mal v talóne viacero textov, a tak nič nestálo v ceste k vzniku novej kapely, ktorú pomenovali, ovplyvnení udalostiami súvisiacimi s pádom komunizmu, Slobodná Európa.  Od tohto momentu sa začala písať história skupiny, ktorá si prešla nebom i peklom, výslniami i pádmi, ale stále patrí medzi vlajkové lode rock'n'rollu na Slovensku i v Českej republike. Koncertne začala Slobodná Európa fungovať o pár mesiacov neskôr, konkrétne od februára 1990.

V zostave Slobodnej Európy sa počas troch dekád vystriedalo viacero známych hudobníkov - medzi nimi aj dnes už nebohý bubeník Ďuro Černý či Juraj Vitéz, známy zo skupiny Le Payaco. Zatiaľ posledná personálna zmena v Slobodnej Európe sa udiala na konci leta minulého roku, kedy do nej na post basgitaristu nastúpil multiinštrumentalista Laco Lučenič. Tento muzikantský fenomén, ktorého meno sa spája s kapelami ako Fermata, Prúdy, Modus a Limit, však nie je v Slobodnej Európe žiadnym nováčikom. Laco sa podieľal na nahrávaní gitár na každom jej albume s výnimkou debutu Pakáreň, ako aj na Whiskyho sólovom albume a príležitostne vystupoval s kapelou ako koncertný hosť.

Slobodná Európa za celú svoju existenciu vydala štyri radové albumy: Pakáreň (1991), Unavení a zničení (1994), Trojka (2003) a Štvorka (2014), z ktorých vzišli desiatky dnes už kultových pesničiek. Tvorbu počas prvých 15 rokov od vydania debutu mapuje výberový album Bestofka (2006). Skupina hrá aktuálne v zostave: Whisky (spev), Sveťo Korbeľ (gitara), Vlado "Jerzi" Jurča (gitara), Laco Lučenič (basgitara), Tomáš "Tuleň" Vojtek (bicie).

Prečítajte si rozhovor: 30-ročná Slobodná Európa: Bez našich fanúšikov by sme to tak dlho asi neťahali

Vstupenky na turné:  

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér skupiny Roman Fecko. Tlačovú správu sme upravili. Viac info o kapele a koncertoch nájdete na oficiálnych stránkach www.slobodnaeuropa.sk a www.facebook.com/slobodnaeuropa.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti