Hlavná stránka

>

Správy

>

Mladá kapela má podobnú pesničku ako nový hit Desmodu. Ktorá vznikla skôr?

Mladá kapela má podobnú pesničku ako nový hit Desmodu. Ktorá vznikla skôr?

10.11.2017 - 17:00 | redakcia

Skupina Desmod vydala koncom septembra po dlhých siedmich rokoch nový album. Celý ho zverejnila na Youtube, kde sa s najväčším záujmom fanúšikov stretla skladba Nevrav mi, aký som. Bola teda jasnou voľbou na singel, no práve v čase, kedy sa stala jednou z najhranejších piesní v domácom éteri, sa k nej prihlásila iná slovenská kapela.


Mladá skupina No One z Topoľčian totiž minulý týždeň poslala do hudobných médií tlačovú správu, v ktorej naznačuje, že sa Desmod pri tvorbe svojho aktuálneho hitu inšpiroval jej pesničkou Nebezpečná hra. Svoje tvrdenie doložila aj videom, v ktorom si môžu poslucháči melodicky podobné refrény oboch piesní porovnať. Úsmevným bonusom videa z vlastnej produkcie kapely je neexistujúci Mozartov citát o plagiátorstve.


Kapela sa v správe pre médiá netajila tým, že jej členovia sú fanúšikmi Desmodu a považujú skúsenejších nitrianskych kolegov za svoje hudobné vzory. V tlačovej správe tiež uviedla, že s producentom Tomášom Kmeťom, ktorý je so speváčkou Michelle Sambora spoluautorom piesne Nebezpečná hra, požiadali Desmod o vyjadrenie k podobnosti skladieb. Médiám ju však rozposlali skôr, ako sa ho dočkali, čo mladej skupine na dôveryhodnosti nepridalo.

Zbytočne medializovaná náhoda

Obrátili sme sa preto priamo na manažéra Desmodu Michala Kožucha, aby sa k celej "kauze" vyjadril. Podľa neho album Molekuly zvuku vznikal počas dlhšieho časového obdobia a konkrétne skladbu Nevrav mi, aký som zložil Martin Cibulka, klavirista skupiny Desmod, pred viac ako dvoma rokmi. Členovia skupiny No One si ju však mohli vypočuť až v septembri, kedy sa nahrávka oficiálne dostala na trh. Jej pieseň Nebezpečná hra vyšla v januári tohto roka na albume No. 01, preto si mladí hudobníci mohli myslieť, že sa u nich známejší kolegovia inšpirovali. Podľa našich zistení však Nebezpečná hra vznikla neskôr ako Nevrav mi, aký som.

Najnovšie
 už túto skutočnosť priznávajú aj samotní No One, aj keď je zvláštne, že sa im s Desmodom podarilo spojiť až po tom, ako sa o tému začala zaujímať Hudba.sk. Už pred týždňom pritom v prvej verzii tlačovej správy tvrdili, že čakajú na vyjadrenie nitrianskej skupiny. No až dnes poslali aktualizovanú verziu správy o podobnosti svojej skladby s hitom Desmodu, v ktorej uvádzajú: "Obe strany sa zhodli na tom, aká je úžasná náhoda, že spevák Desmodu v roku 2015 vymyslel takmer zhodnú melodickú linku refrénu ako naša speváčka, ktorá sa o desmoďáckej neverejnej demoverzii nemala ako dozvedieť."

Iste, náhody sa dejú, no poslať do médií správu, v ktorej skupina nepriamo obviní svoju obľúbenú kapelu z plagiátorstva, a pritom ani nepočká na jej vyjadrenie, je pomerne nešťastný spôsob, ako sa zviditeľniť. 
Nakoniec teda No One môžu byť radi, že manažér Michal Kožuch aj členovia Desmodu celú záležitosť zobrali s nadhľadom. "Je fantastické, že začínajúca kapela dokáže napísať hitovú pesničku podobnú našej. Verím, že nezostane iba pri nej. Držíme im palce," odkázali.


Autor: Peter Lehotský
Foto: archív No One / Martin Fridner (koláž Hudba.sk)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti