Hlavná stránka

>

Správy

>

Dan Bárta a Big Band Českého rozhlasu: tri výročia a jeden album pre radosť

Dan Bárta a Big Band Českého rozhlasu: tri výročia a jeden album pre radosť

10.11.2021 - 10:10 | redakcia

Spevák Dan Bárta nahral s big bandom Českého rozhlasu spoločný album s kurióznym názvom I Killed This Song At Karaoke Last Night. Titul vychádza na CD, LP a na digitálnych službách a vznikol pri príležitosti troch okrúhlych výročí.


Rozhlasový big band Gustava Broma (anglicky Gustav Brom Czech Radio Big Band) oslávil v roku 2020 osemdesiatiny, jeho zakladateľ Gustav Brom by sa v roku 2021 dožil stovky a Dan Bárta (vtedy ako spevák rockovej skupiny Alice) vydal svoj prvý album pred 30 rokmi. Album I Killed This Song At Karaoke Last Night sa začal rodiť minulý rok práve pri príležitosti narodenín známeho orchestra, ktorý je jedným z najstarších big bandov na svete.

"Chystal sa narodeninový koncert so mnou ako hosťom, lenže prišiel covid, dvakrát sa to prekladalo, a nakoniec sa aj tak nekonal. Dirigent Vlado Valovič mi potom navrhol, aby sme pripravené skladby v štúdiách Českého rozhlasu nahrali, keď už ich máme zaranžované a nacvičené. A prišla ďalšia vlna covidu... Nebolo do čoho pichnúť, žiadne hrania, žiadne výhliadky, nič. Hlúpe, osamelé, prázdne, také dosť zúfalé obdobie. Ten názov albumu to vlastne aj evokuje: karaoke je, myslím, v istom zmysle dosť osamelá činnosť," približuje Dan Bárta zrod albumu.


"Nahrali sme v štúdiu v Karlíne štyri veci za deň... Bavilo ma to - big band, ten zvuk a ťah - ja hrám s veľkou kapelou rád. Zistil som, že je tam množstvo mladých šikovných hudobníkov. A musím povedať, že som sa pri tej práci aj dosť naučil. Popravde i to, koľko vecí neviem a asi už vedieť ani nebudem," priznáva spevák.

Nakoniec teda neplánovane vznikol rovno celý album. Dramaturgia je pestrá a slobodná: od hitu Human indie-rockových The Killers cez Fortune švédsko-japonskej skupiny Little Dragon či Sweet Dreams (Are Made Of This) od Eurythmics až napríklad k novej, do angličtiny preloženej verzie piesne Pramínek vlasů od Jiřího Suchého (pod názvom Big Band Twist) alebo piesne Intropicture z dielne Bártovej domovskej skupiny Illustratosphere.

Piesne veľmi rozličných autorov a interpretov upravil kmeňový aranžér big bandu Miroslav Hloucal. Platňa vznikala postupne od minulého roka až do tohtoročného septembra pod producentským dohľadom Petra Hanzlíka v štúdiách Českého rozhlasu (zvuk: Rostislav Supa) a v štúdiu Sono (mix: Milan Cimfe). Album môžete počúvať vo všetkých známych streamovacích službách.


Prvú príležitosť vychutnať si skladby naživo mali návštevníci koncertu k 100. výročiu narodenia dirigenta Gustava Broma v brnianskom Sono v nedeľu 7. novembra.

Ďalší koncert bude 14. decembra v budove Českého rozhlasu v Prahe. Práve s touto verejnoprávnou inštitúciou je Dan Bárta prepojený významnejšie. Začiatkom roka sa predstavil na vlnách Českého rozhlasu Vltava, keď pripravoval poviedkový podcast Nevinnosti světa s rozprávaním o svojich cestách za vážkami a prírodou. Nové diely začne táto stanica vysielať 9. decembra a Bárta sa v nich vydá na cesty do Mexika, Peru, Nikaraguy, ale i na Borneo a Srí Lanku.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Renáta Tomášová. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti