Hlavná stránka

>

Správy

>

Vychádza tretí Ostrov hudby. Na novú úroveň sa posúva vďaka dokumentu

Vychádza tretí Ostrov hudby. Na novú úroveň sa posúva vďaka dokumentu

10.12.2018 - 16:30 | redakcia

Úspešná kompilácia Ostrov hudby pokračuje v zabehnutej tradícii a po roku je tu opäť jej nové vydanie. Tentokrát sa projekt rozrastá výrazným spôsobom - okrem 14 prevažne nových skladieb, ktoré vychádzajú dnes, vzniká aj filmový dokument v réžii Martiny Slovákovej, ktorého cieľom je predstaviť slovenskú hudobnú scénu zahraničnému publiku.


Film bude mať v januári medzinárodnú premiéru na najväčšom európskom showcase festivale Eurosonic Noorderslag (ESNS). Podujatie, ktoré v minulosti pomohlo naštartovať kariéru mien ako Franz Ferdinand, James Blake, MØ, Selah Sue či The Editors, sa v roku 2019 premiérovo zameriava na slovenskú a českú hudbu.

Prečítajte si: Eurosonic 2019 predstaví desať slovenských projektov. Podľa čoho ich vybrali?

Kompilácia na tretiu

Ostrov hudby už po tretíkrát spája nezávislé hudobné vydavateľstvá a rôzne komunity domácich muzikantov. Opätovne tak vzniká atraktívna ukážka súčasnej slovenskej tvorby, ktorú iniciatíva LALA Slovak Music Export použije na prezentáciu doma aj v zahraničí. Jej kúpou môžu fanúšikovia podporiť nezávislú slovenskú hudobnú scénu a aktivity občianskeho združenia, ktoré za uplynulý rok zorganizovalo 15 vzdelávacích a mentoringových podujatí pre hudobníkov po celom Slovensku, fokus na našu scénu na festivale Waves Vienna či výjazdy a networking slovenských hudobných profesionálov na podujatiach v Ljubljane, Viedni, Budapešti a Hamburgu. Okrem toho LALA Slovak Music Export organizuje SHARPE, klubový festival novej hudby v Novej Cvernovke s konferenciou - všetko s cieľom pomáhať v rozvoji slovenskej hudobnej scéne a jej postupnému prenikaniu do zahraničia. 

Tak ako predošlé edície, aj Ostrov hudby 3 prináša zväčša úplne nové a doteraz nevydané skladby, ktoré vyšli pod značkou slovenských nezávislých vydavateľstiev Slnko Records, ajlavmjuzik, Deadred Records alebo v réžii samotných kapiel. Nová kompilácia obsahuje 14 skladieb od zvučných mien ako sú Katarzia, The Ills či David Kollar, priestor však opäť dáva aj menej známym, no nemenej zaujímavým interpretom ako Analogrunner, Space Cats alebo Alapastel. V trackliste nechýbajú tiež talenty s veľkým medzinárodným potenciálom. Isama Zing a 52 Hertz Whale si v tomto roku vyslúžili na svoju adresu mimoriadne pozitívnu odozvu od zahraničných hudobných odborníkov a na Ostrov Hudby prispeli novými respektíve doteraz nevydanými skladbami.

Kompilácia je zatiaľ k dispozícii na stiahnutie a streaming na webe ostrovhudby.sk, resp. musicexport.sk. Fanúšikovia si môžu zvoliť výšku podpory, ktorá bude smerovať na ďalší rozvoj domácej scény. Minimálna suma je 5 eur. Každému podporovateľovi následne v januári v prípade záujmu príde aj CD verzia s vizuálom od Damiána Pastirčáka.  


Filmový dokument pre zahraničného diváka

Okrem tretieho pokračovania kompilácie vznikol aj nový dokument s názvom Ostrov hudby Film, ktorý predstaví našu hudobnú scénu. Zameraný bude predovšetkým na zahraničného diváka, ktorý tak získa obraz o slovenskej nezávislej scéne z pohľadu domácich i zahraničných hudobných profesionálov a sprostredkuje tiež zábery slovenskej krajiny. Autormi dokumentu sú zakladateľ vydavateľstva Gergaz Richard Čermák a zakladateľka a riaditeľka kreatívneho štúdia Cukru production Martina Slováková, ktorá má pod taktovkou réžiu a produkciu.

"Myšlienka Ostrova hudby je krásna a stotožňujem sa s ňou. Pripravovaný dokument chce pekne nadviazať na doteraz odvedenú prácu v projekte. Prostredníctvom rozhovorov a záberov z koncertov, skúšobní či festivalov chceme zahraničným divákom priblížiť súčasnú slovenskú scénu, ktorá spája všetky kompilácie. Dokument pripravujeme v angličtine a verím, že sa stane užitočným nástrojom,” vysvetľuje Martina Slováková.

Obdivuhodné je, že jej motivácia ísť do projektu Ostrov hudby bola úplne nezištná a fanúšikovská. Finančne aj časovo náročnú výrobu dokumentu hradila Martina a Cukru výhradne z vlastných súkromných zdrojov. "Je to môj dobrovoľný príspevok k šíreniu domácej hudby za hranice 'slovenského ostrova'. Zároveň sa mi páči myšlienka, že nielen verejný sektor formou grantov a dotácií, ale aj súkromný sektor by mal podporovať rôzne témy a neziskové iniciatívy. My v Cukru production pravidelne podporujeme neziskovky a tento rok som sa to rozhodla urobiť v širšom kontexte - podporíme hudbu," dodáva Martina Slováková.

Dokument bude podľa jej slov po premiére dostupný online a zadarmo. Zatiaľ je pre ukážku atmosféry k dispozícii približne krátky teaser.Príbeh Ostrova

Kompilácia Ostrov hudby vyšla po prvýkrát v roku 2016 s cieľom posilniť vzájomnú pomoc a propagáciu slovenskej hudby doma aj vo svete, ale tiež pokračovať v pozitívnom odkaze zosnulého novinára Juraja Kušnierika a prispievať k rozvoju domácej hudobnej scény. Za projektom Ostrov hudby stojí myšlienka zakladateľa Gergazu Richarda Čermáka a združenie LALA Slovak Music Export.

Vroku 2017 získal Ostrov hudby cenu Radio_Head Award za prínos do hudby. Tohtoročnú kompiláciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a tiež Slovenský ochranný zväz autorský.

Zoznam skladieb na kompilácii Ostrov hudby 3:

1. Alapastel - Frozen Lakes, Fog and Snow (Live)
2. Isama Zing - Brass & Bells
3. Diego - Searching
4. Katarzia - Uspávanka
5. The Ills - Elsker
6. Analogrunner - Dam Sun
7. Luvver - Inureyes
8. Space Cats - Belmondo
9. Swan Bride - Midsummer Noon
10. 52 Hertz Whale - On my sanity, you're never there but here you've got a point
11. Nylon Union - Poetry of Ice
12. Gladia Moony - Solaria
13. Tolstoys - Olivy
14. David Kollar & Berhard Wostheinrich - Kathy's Book of Regrets


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z platformy LALA Slovak Music Export. Viac sa dozviete na na oficiálnych stránkach www.musicexport.skwww.facebook.com/slovakmusicexport a www.instagram.com/lalamusic_sk.

Foto/vizuál: Damián Pastirčák


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti