Jedinečná šou Angry Birds on Ice je projektom slovenských tvorcov, no ide o produkciu na svetovej úrovni s ambíciou dostať sa aj na zahraničné pódiá, tak ako tomu bolo v prípade úspešného predstavenia Máša a medveď na ľade. Tvorcovia po dlhých mesiacoch práce finišujú s prípravami, premiéra bude už začiatkom budúceho roka.

Tím na čele s režisérom Jurajom Benčíkom dokončuje všetky zložky inscenácie - kostýmy, scénografické prvky, zvukovú časť aj prípravu akrobatov a korčuliarov. Prvé predstavenia unikátnej šou sa uskutočnia 25. januára 2020 v Steel Aréne v Košiciach a 1. februára 2020 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

"Ak to dobre rátam, od prvého oslovenia po premiéru uplynie jeden a trištvrte roka. Som vďačný, že môžem svoj talent venovať slovenskej produkcii. Doteraz som totiž pracoval pre cudzincov, pre zahraničné produkcie a majiteľov firiem, ktoré produkujú umenie v zahraničí. Teraz sa po prvýkrát podarilo, že môžem svoje skúsenosti odovzdať ľuďom, ktorí žijú a podnikajú na Slovensku. A zo Slovenska vyvážajú do celého sveta. A to je úplne iná situácia, človek to robí ako hrdý vlastenec. Táto šou je totiž čisto slovenská, ale má svetové parametre," prezradil režisér Juraj Benčík.

Na hudbe spolupracovali špičkoví hudobníci a speváci

Autorom originálnej hudby k predstaveniu je Oskar Rózsa, ktorý vytvoril muzikálovo-symfonickú, dokonca až filmovú hudbu, ktorá však obsahuje výrazové prvky vychádzajúce zo slovenského folklóru. "Snažíme sa o originalne vyjadrenie. Chceme mať z toho radosť, a zároveň chceme všetky skúsenosti a nápady dať na jednu kopu. Aby to bolo pre deti a aby to bolo zábavné. Chceme tam prepašovať niečo, na čo sa nedá zabudnúť. Hudba je v tomto smere jedinečný pomocník. Hudba je emócia a ak budú ľudia naplnení emóciou, budú si to pamätať," konštatuje Oskar Rózsa, s ktorým vám v najbližších dňoch prinesieme aj exkluzívny rozhovor.

Hudobník a skladateľ komponoval hudbu k Angry Birds in Ice jedenásť mesiacov. Inštrumentálne obsadenie je plné popredných slovenských hudobníkov - bicie nahrával Martin Valihora, gitary Adam Mičinec a Michal Bugala, sólistami sú huslista Stano Palúch, trumpetista Ľubomír Kamenský a flautistka Dagmar Kamenská. Cimbal nahral Marcel Comendant, akordeón Tomáš Valíček a nebudú chýbať ani fujary a srandovné ľudové inštrumenty.

Medzi interpretmi piesní sú napríklad Svetlana RymarenkoZdenka Predná, Michaela RužičkováDano HeribanPeter Kollár či Dušan Kollár. "Dva dni sme nahrávali dialógy a spevy. My sme sa s režisérom dohodli na takom nekonvenčnom kroku. Rozhodli sme sa osloviť ľudí, ktorí robili takéto veci po prvýkrát. Napríklad sme oslovili Svetlanu Rymarenko, ktorá je fenomenálna speváčka, ale ja som vedel, že by zvládla aj dialógy. Rovnako aj tenorista Peter Kollár. Dali sme im tak príležitosť prejaviť sa herecky a zatiaľ sa nám to potvrdilo. Spolu s ostatnými nám spravili taký 'spektákl', že sme sa váľali od smiechu," neskrýva radosť Oskar Rózsa.

Ústredná pieseň s dôležitým posolstvom

Piesne v šou majú rôzny hudobný žáner, nechýba punk ani swing. Jedna z dvanástich pesničiek sa dokonca nahrávala v USA. Naspievala ju Ali Caldwell, ktorá sa nedávno vrátila z turné s Christinou Aguilerou. Je totiž vokalistkou v jej kapele. Mužský part naspieval Dan Bárta. "Duet hlavných predstaviteľov je pesnička, ktorá má osobitné postavenie. Poňali sme ju vážne, pretože má nádherný text a nesie posolstvo, ktoré v dnešnej dobe chýba. Všetci sa stále snažia spievať o láske, ale nikto sa nezaoberá tým, že by sme k sebe mali byť tolerantní, že by sme mali byť priatelia. Bez ohľadu na to, či sme zelení alebo červení. Nechceme zbrane, nechceme vojnu ani bojovať. Chceme žiť v mieri. Na ženský part sme sa rozhodli osloviť skvelú černošskú speváčku Ali Cadlwell, moju dobrú kamarátku," prezradil Oskar.

Texty piesní napísal v angličtine syn Juraja Benčíka - Štefan Benčík. Spoluautorkou niektorých hudobných partov je aj manželka Oskara Zdenka Predná, ktorá naspievala jednu z postáv. "Máme veľké šťastie, že sa Jurajovi podarilo dať dokopy skvelý tím. Máme na veľkú väčšinu vecí rovnaký názor. Pre mňa je to požehnanie, že robím s Jurajom. Za svoj život som spolupracoval s viacerými režisérmi a nebolo to ľahké. Juraj si je veľmi istý tým, čo robí. Má jasné rozhodnutia, má rád muziku a dodáva mi guráž. Pomáhal mi aj pri komponovaní a dával mi skvelú spätnú väzbu," uzavrel Oskar Rózsa.

Šou Angry Birds on Ice plnú úžasných skladieb, kostýmov a dychberúcich choreografií na ľade zažijú diváci už čoskoro. Unikátny projekt zastrešuje spoločnosť Comunique, ktorá od roku 2014 úspešne reprezentuje Slovensko v zahraničí s megaúspešnou šou Máša a medveď na ľade. Teraz prináša ďalší veľkolepý zážitok v podobe ľadovej šou Angry Birds on Ice. Vstupenky na predstavenia 25. januára 2020 v Steel Aréne v Košiciach a 1. februára 2020 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave si môžete kúpiť v sieti Predpredaj.sk.

Vstupenky:  

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Nora Krchňáková z NK Factory. Text správy sme upravili. Ďalšie informácie nájdete na www.angrybirdsonice.com.

Foto: Comunique

Súvisiaci interpreti: Oskar Rózsa