Hlavná stránka

>

Správy

>

VIDEO: Slnko Records má dnes presne 15 rokov. Spoznajte jeho esenciu

VIDEO: Slnko Records má dnes presne 15 rokov. Spoznajte jeho esenciu

11.02.2016 - 09:10 | redakcia

V zime 2001 sa udiali pre slovenskú hudobnú scénu dve významné veci. Vznikla kapela Dlhé diely, z ktorej sa neskôr stal Longital, a svoju históriu začalo 11. februára 2001 písať nezávislé hudobné vydavateľstvo Slnko Records, vďaka ktorému u nás vyšlo množstvo zaujímavých nahrávok.


V priebehu pätnástich rokov label z dlhodielskeho kopca pomohol a vydaním nahrávky podporil viac ako tridsiatku dnes už významných domácich aj zahraničných interpretov, medzi ktorými sú napríklad Korben Dallas, Katarzia, Walter Schnitzelsson, Katka KoščováModré hory, Ján Boleslav Kladivo, Živé kvety, Talent TransportZapaska, Noisecut či Jana Kirschner. Už krátky výber z portfólia prvých 15 rokov vydavateľstva predstavuje veľkú žánrovú pestrosť. 

Pesničky, ktoré nepodliehajú masovému vkusu, osobné výpovede, nadšenie z hudby alebo originalita? Čo vlastne tvorí esenciu Slnko Records? Na túto otázku hľadal odpoveď krátky dokument a reportáž, ktorú v decembri na klubovom festivale Slnko Spirit natočil Tomáš Prištiak. Či ju našiel, sa môžete presvedčiť sami, ale bez ohľadu na výsledok je už dlhšie zrejmé, že dvojici zakladateľov vydavateľstva Jane "Shine" Lokšenincovej a Danovi Salontayovi sa podarilo vytvoriť výnimočný ostrov dobrej (nielen) slovenskej hudby. 


Za zlomové momenty Slnko Records Shina považuje tri roky. Najskôr 2003, keď vydavateľstvo začalo cédečka lisovať (predtým ich len po domácky napaľovalo) a niekoľko albumov z ich katalógu si vzal do distribúcie český Blackpoint Music. Ďalším prelomovým obdobím bol rok 2008, keď Shine začala na pol úväzku pomáhať sestra, a nakoniec rok 2013, v ktorom Slnko vydalo Jane Kirschner album Moruša Biela.

"Bolo to pre mňa vtedy úplne šialené a zároveň veľmi poučné obdobie," hovorí Shina, ktorá napriek skúsenostiam a úspechu vydavateľstva odmieta tvrdenia, že by bola dobrým obchodníkom. "Viac než peniaze ma zaujíma, ako sa hudobník vyvíja. Myslím, že pri všetkých našich kapelách a ľuďoch okolo Slnka ide o nadšenie, ktoré z nich vychádza, a zhmotňuje sa vždy s novou nahratou hudbou. Ale čo je najdôležitejšie, to nadšenie pretrvá bez ohľadu na všetky prekážky, finančné, ľudské alebo iné," vysvetľuje Shina spoločnú filozofiu.

Slnko Spirit 2015Interpreti zo Slnko Records sú ako jedna veľká rodina

Vo svojej práci a vízii bude Slnko Records pokračovať aj naďalej. V tomto roku vydajú s jeho pomocou nové albumy Ivana Mer, KatarziaWalter Schnitzelsson, Bad Karma Boy, Nany Hudák, Sisa Fehérová a príde čas aj na novú nahrávku kapely Longital. Kvôli nej to predsa celé začalo. 

Pri príležitosti pätnástych narodenín vydavateľstva si oddnes môžete na webe Slnko Records kúpiť ľubovoľné dva albumy a vybrať si k nim tretí zdarma ako bonus. Akcia potrvá jeden týždeň - do 18. februára. Jedinou podmienkou výberu je, že albumy zo Slnko diskografie musí mať vydavateľstvo na sklade. K prvým dvom objednaným albumom kupujúci zároveň dostanú MP3 verziu na stiahnutie. Bonusový album Vám príde len ako CD.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol za vydavateľstvo Slnko Records Alexander Čerevka. Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach www.slnkorecords.sk a www.facebook.com/slnko.records.

Foto: Floe Fotography (titulná fotografia), Naďa Koščíková (foto v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti