Hlavná stránka

>

Správy

>

Miro Žbirka si v novom klipe pripomína Formanov Konkurs aj legendárny Semafor

Miro Žbirka si v novom klipe pripomína Formanov Konkurs aj legendárny Semafor

11.03.2019 - 10:50 | redakcia

Čerstvý držiteľ Anděla Miro Žbirka zverejnil videoklip k piesni Každý chce byť naj. Vo vizuálnom stvárnení novinky, ktorá patrí medzi najvýraznejšie skladby slovensko-anglickej nahrávky Double Album, pripomína dobu slávneho divadla Semafor a kultového filmu Miloša Formana Konkurs, ktorý mal premiéru pred 55 rokmi.


Rovnako ako film z roku 1964, aj videoklip v réžii spevákovho syna Davida Žbirku sa nakrúcal v priestoroch legendárneho divadla a podobne ako vo filme sa v klipe objaví aj najznámejšia osobnosť tohto divadla, herec, textár a hudobník Jiří Suchý.

"Som veľmi rád, že sa takto neplánovane v klipe spojil film, ktorý mám rád, s divadlom, ktoré v histórii československej hudby veľa znamenalo. Vtedy sa mladé talenty hľadali na konkurzoch, dnes je to v talentových súťažiach. Ale jedno sa nezmenilo, že tam každý chce dokázať, že je ten naj. Potešilo ma, že David sa rozhodol spracovať klip práve týmto spôsobom, ale aj to, že som v ňom nemusel hrať hlavnú úlohu," hovorí s úsmevom Miro Žbirka a na margo hlavnej hviezdy klipu dodáva: "Bol som nesmierne poctený, že si pán Jiří Suchý našiel čas a prijal úlohu v našom klipe. A že nám to umožnil nakrúcať priamo u nich v divadle, je pre mňa veľká česť." 

Okrem šéfa divadla Semafor, ktoré tento rok oslavuje šesťdesiat rokov svojho úspešného fungovania, v klipe účinkujú aj muzikant Honza Horáček, herečka a speváčka Dáša Zázvůrková, či syn zosnulého bubeníka skupiny Olympic, Youtuber a hudobník Milan Peroutka. Hlavné úlohy stvárnili mladé herečky Ester Grohová a Františka Brzobohatá. 


Podobne ako skladby na Double Albume, aj videoklip vychádza okrem slovenskej aj v anglickej verzii. Text Nothing Ever Rhymes napísal legendárny anglický textár a básnik Pete Brown. 


Nečakaný úspech na českých Anděloch

Videoklip vychádza len pár dní po tom, ako si Miro žbirka 5. marca na slávnostnom odovzdávaní cien Českej hudobnej akadémie v pražskom Fórum Karlín prvýkrát v kariére prevzal cenu Anděl v kategórii Sólový interpret roka. Počas ceremoniálu zároveň vystúpil s nevidomou talentovanou českou klaviristkou Ráchel Skleničkovou, s ktorou s veľkým ohlasom premiérovo zahral skladbu Čistý svet.

"Je to príjemný pocit, keď zistíte, že album oslovuje fanúšikov aj hudobných odborníkov. Ocenenie od nich si veľmi vážim. Je to odmena za mesiace strávené pri príprave albumu a spolu s ohlasom fanúšikov to dáva znamenie, že idete správnym smerom. Cena ma potešila o to viac, že na Slovensku momentálne žiadne takéto akcie nemáme," povedal po ocenení 66-ročný spevák a skladateľ. 

Meky v závere roka oslávi s fanúšikmi 40 rokov svojej sólovej kariéry dvoma veľkými koncertmi 3. decembra v O2 Aréne v Prahe a 5. decembra na zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Spolu s uznávanými anglickými a americkými hudobníkmi na nich naživo predstaví Double Album a s ďalšími exkluzívnymi domácimi a zahraničnými hosťami zahrá aj svoje najväčšie hity. Ešte predtým vystúpi s podobným programom 26. októbra v Londýne. Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnych stránkach www.zbirka.cz a www.facebook.com/MiroZbirka.


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Rado Mešša. Tlačovú správu sme upravili.


Foto: Jan Burkert


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti