Hlavná stránka

>

Správy

>

Organizátori koncertu Radiohead čelia žalobe za smrtiaci pád pódia

Organizátori koncertu Radiohead čelia žalobe za smrtiaci pád pódia

11.06.2013 - 08:00 | redakcia

Ministerstvo práce kanadskej provincie Ontario podalo žalobu na tri spoločnosti a jedného technika v súvislosti so zrútením sa vrchnej časti pódia pred koncertom britskej kapely Radiohead v Toronte. Pri incidente vlani 16. júna zahynul 33-ročný zvukový technik skupiny Scott Johnson, ďalšie tri osoby sa zranili, pričom jedna z nich vážne.


Podľa predstaviteľov ministerstva práce sú za toto nešťastie zodpovední organizátori koncertu, spoločnosti Live Nation Canada a Live Nation Ontario Concerts GP, ďalej firma Optex Staging & Services, ktorá stavala pódium, a tiež nemenovaný technik. Podľa žalobcov mali porušiť zákon o bezpečnosti na pracovisku. Predstavitelia Live Nation Canada však svoju zodpovednosť za nešťastie naďalej popierajú. "Sme si absolútne istí, že Live Nation a naši zamestnanci urobili všetko čo sa dalo pre bezpečnosť tých, ktorí boli na alebo v blízkosti pódia v čase, keď došlo k tomuto tragickému incidentu vedúcemu k smrti Scotta Johnsona," uviedli v oficiálnom vyhlásení. Súd sa začne 27. júna.

Členovia kapely Radiohead krátko po nehode na Twitteri uviedli, že ich koncert sa zrušil z dôvodu nepredvídateľných okolností. Neskôr na svojej oficiálnej webstránke uviedli: "Sme zdrvení zo straty Scotta Johnsona, nášho priateľa a kolegu. Bol to úžasný človek, vždy pozitívny, nápomocný a vtipný, veľmi zručný a cenený člen nášho koncertného tímu. Bude nám veľmi chýbať. Naše myšlienky sú s jeho rodinou a blízkymi". O niekoľko dní potom oznámili odloženie siedmich koncertov svojho európskeho turné. Prvý koncert od spomínaného tragického incidentu odohrali 10. júla vo francúzskom Nimes, pričom v závere vystúpenia si na konci skladby Reckoner uctili Johnsonovu pamiatku tým, že sa na veľkoplošnej obrazovke objavili jeho fotografie.


Biografia

Kapela Radiohead vznikla v roku 1985 v anglickom Abingdone a jej zloženie je dodnes nezmenené - tvoria ju Thom Yorke (spev, gitara, klavír), Colin Greenwood (basgitara), Jonny Greenwood (gitara, klávesy), Ed O'Brien (gitara, vokály) a Philip Selway (bicie, perkusie). Preslávili sa piesňou Creep z debutového albumu Pablo Honey (1993), po ktorom nasledovali dnes už kultové nahrávky The Bends (1995) a OK Computer (1997).

Následne Radiohead začali experimentovať s elektronikou a vydali albumy Kid A (2000), Amnesiac (2001), Hail to The Thief (2003) a In Rainbows (2007). Poslednú menovanú štúdiovku najprv zverejnili na internete a záujemcovia si ju mohli stiahnuť za cenu, akú si sami určili, až neskôr vyšla vo fyzickej podobe. Zatiaľ posledný štúdiový album The King Of Limbs rovnakým spôsobom vydali predvlani.

Celosvetovo predali viac ako 30 miliónov kópií albumov a darí sa im nielen komerčne, ale aj u kritikov. V roku 2005 ich magazín Rolling Stone zaradil na 73. miesto v rebríčku najlepších interpretov všetkých čias. Greenwood a O'Brien zas nechýbali v zozname najlepších gitaristov a Yorke v rebríčku najlepších spevákov. V roku 2009 čitatelia tohto časopisu Radiohead vyhlásili za druhého najlepšieho interpreta nultých rokov 21. storočia. Kapela má na konte tri ocenenia Grammy, jednu Ivor Novello Award, sedem NME Awards či štyri nominácie na Mercury Prize.

Líder skupiny Thom Yorke sa so svojím vedľajším projektom Atoms For Peace predstaví už o mesiac na trenčianskom festivale Pohoda. Pozrite si aktuálne video zo skúšky na letné turné.


Zdroj: SITA (cbc.ca, digitalspy.co.uk, archív)
Foto: AP Photo/Dave Martin


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti