Hlavná stránka

>

Správy

>

Viva Musica! festival tento rok bude! V auguste sa vráti ku svojim koreňom

Viva Musica! festival tento rok bude! V auguste sa vráti ku svojim koreňom

11.06.2020 - 14:00 | redakcia

Koncertom klaviristu Petra Šandora pri Štrkoveckom jazere v Ružinove sa začiatkom júna oficiálne skončil projekt Umenie pod oknami, ktorý počas prísnych opatrení zorganizovala agentúra Viva Musica! spolu s mestom Bratislava a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom. Už teraz sa však môžete tešiť na ďalšie koncerty v rámci obľúbeného festivalu Viva Musica!.


Keďže ľudia v dôsledku globálnej pandémie koronavírusu nemohli chodiť na koncerty, rozhodla sa agentúra Viva Musica! priniesť koncerty k ľuďom. Tak vznikol projekt pop-up koncertov klasickej hudby pod hlavičkou Umenie pod oknami, v rámci ktorého karanténnu rutinu obyvateľom Bratislavy priamo pod ich oknami a balkónmi počas niekoľkých týždňov spríjemňovali špičkoví slovenskí hudobníci.

"Séria koncertov v rámci projektu Umenie pod oknami bola príjemným osviežením v čase koronakrízy, keď sme sa všetci potrebovali rozptýliť od pochmúrnych myšlienok. Teším sa, že festival Viva Musica! prišiel s týmto kreatívnym návrhom, nad ktorým som prevzal záštitu, a priniesol umenie obyvateľom v rôznych častiach Bratislavy," povedal primátor Bratislavy, Matúš Vallo.

Klasickú hudbu si Bratislavčania mohli vychutnať priamo z pohodlia svojho domova v rámci 25 koncertov v 11 mestských častiach. Časť koncertov sa uskutočnila v spolupráci s miestnymi domovmi pre seniorov. Cieľom projektu Umenie pod oknami bolo priniesť obyvateľom hlavného mesta počas karantény rozptýlenie v podobe živého hudobného zážitku, a zároveň tak upozorniť na dôležitosť kultúry a kultúrno-spoločenskej interakcie, ktorá v čase korona krízy nemohla prebiehať. 

The Ladies Ensemble, Umenie pod oknami, 2020The Ladies Ensemble, Umenie pod oknami v Dúbravke

Spod okien a balkónov na mestské nádvoria

Sídliskové koncerty v rámci projektu Umenie pod oknami síce končia, no milovníci klasickej hudby sa môžu tešiť na koncerty v rámci tradičného letného Viva Musica! festivalu. Plánovanie podujatia sa samozrejme  muselo prispôsobiť novej situácii a aktuálnym opatreniam v súvislosti s organizovaním kultúrnych podujatí. Organizátori sa preto rozhodli prvýkrát postaviť program výlučne na slovenských umelcoch.

"Ani pre nás vo Vive táto situácia nie je jednoduchá a prináša nám veľa zásadných zmien, s ktorými sa musíme vyrovnať. I napriek veľkej neistote, ktorú pandémia do našich životov vniesla, však prípravy na festival naďalej pokračujú a robíme všetko pre to, aby sme sa v lete mohli opäť stretnúť na koncertoch," hovorí riaditeľ festivalu Matej Drlička. "Som rád, že sme s mojimi kolegami našli spôsob, ako koncerty v lete uskutočniť. Po rokoch sa opäť vrátime na mestské nádvoria a do záhrad, kde Viva kedysi začínala. Pre našich divákov máme pripravený krásny program v podaní výlučne slovenských umelcov. V týchto zvláštnych časoch chceme aj týmto spôsobom podporiť slovenskú hudobnú scénu, najmä tú klasickú, ktorá sa počas korona krízy zrútila medzi prvými a zrejme sa ako jedna z posledných bude vracať späť do 'normálu'." 

Všetky festivalové koncerty sú naplánované na august 2020 a uskutočnia sa na rôznych miestach v Bratislave s dodržaním všetkých potrebných bezpečnostných a hygienických opatrení. Kompletný program festivalu organizátori zverejnia v najbližších dňoch.

Viva Musica! festival

Viva Musica! festival je najväčším letným festivalom klasickej hudby na Slovensku a už šestnásť rokov je neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave. Festival vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých. V rámci uplynulých pätnástich ročníkov divákom priniesol viac ako 400 koncertov v podaní špičkových umelcov a hudobných zoskupení z celého sveta.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za organizátorov festivalu Viva Musica! poskytol Matúš Maderič. Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach www.vivamusica.sk a www.facebook.com/vivamusicafestival.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti