Hlavná stránka

>

Správy

>

Gitarista a skladateľ Peter Uher pozýva so sólovým albumom do novej reality

Gitarista a skladateľ Peter Uher pozýva so sólovým albumom do novej reality

11.06.2021 - 09:00 | redakcia

Slovenský gitarista a skladateľ Peter Uher vydáva so svojou novou formáciou sólový album New Reality. Nahrávka sa pohybuje v experimentálnejšej rovine s dôrazom na ambientnú atmosféru, improvizáciu ovplyvnenú jazzom a obrazotvorné motívy. Osem kompozícií je zhudobnením pocitov a udalostí, ktoré hudobník zažíval v posledných rokoch.


New Reality predstavuje pre Petra Uhera novú víziu a zároveň posun od tradičnejšie ladeného fusion/jazzu k experimentálnejšej forme. Stále ide o náročnú inštrumentálnu hudbu, tentoraz však s dôrazom na atmosféru, zvukomalebnosť a širšie žánrové presahy. Dôležité sú aj námety, obohacujúce celok o chytľavé a priamočiare melódie so spevavými motívmi. Pomocou nich vznikajú hudobné farby vytvárajúce v mysli poslucháča nevšedné obrazy.


Náladovosť novej doby

Všetky skladby na albume na seba nadväzujú a vytvárajú hudobný celok, ktorý je zrkadlom predstáv, nálad a zážitkov. Výstižným vstupom do "nového sveta" je úvodná Mirror Door, song Vivien's Dream zachytáva nostalgiu krásnych momentov, ktoré by sa časom inak nenávratne vytratili. Look Ahead predstavuje nádej na lepšiu budúcnosť a Recently je venovaná zosnulému svokrovi a starému otcovi. Psychedelickú náladu a obraz nejasnej budúcnosti reflektuje skladba Riverse.

"Keď tvorím, inšpiruje ma hlavne hudba, ktorá vo mne vzbudzuje nejaký pocit. Hrám si svoje harmónie, rôzne ich kombinujem a často mi začnú pripomínať niečo zo života. Napríklad detský svet v skladbe Vivien's Dream, ľudia, spomienky a nostalgia v skladbe Recently. Príroda a tiež ženský pôvab, teda hlavne život a emócie, ktoré sa snažím vyjadriť aj vo farbe zvukov," prezradil o svojej inšpirácii Peter.


Na albume hrá s Uherom rytmická sekcia v zložení Braňo Valanský (basgitara) a Michal Čerevka (bicie). "S Brankom a Mišom hráme spolu už pár rokov a tvoríme zohratú kapelu. Chlapci majú otvorenú myseľ. Neboja sa experimentovať a hľadať rôzne hudobné polohy. Hudba na albume má špecifický sound. Využívam rôzne loopy a reverzné groovy, ktoré si vytváram pomocou gitarovych efektov a Abletonu. Mišo hrá na bicie cez rôzne efekty a Braňo nám k tomu drží pevný základ," povedal o spoluhráčoch Peter.

Ozvláštnenie zo zahraničia

Hudobníkov na albume doplnili hostia trubkár Jakob Sørensen z Dánska a slovenský saxofonista Nikola Bankov, ktorý takisto žije a pôsobí v Dánsku.

"Mám veľmi rád  škandinávsku jazzovú hudbu. Skladba Look Ahead vo mne vyvolala pocity, ktoré mám vždy pri počúvaní severskej hudby, a preto som sa rozhodol, že oslovím hráča na trúbku z tejto oblasti. Jakob dokonale splynul s hudbou a vniesol do nej tamojšiu autenticitu. Môj veľmi dobrý priateľ, saxofonista Nikola Bankov, so mnou nahral skladbu Vivien's Dream. Je to skladba, ktorú sme dali spolu dokopy už dávnejšie, keď som bol súčasťou jeho kapely na Slovensku," uvádza Peter na margo hostí.


Skladby vznikali postupne od roku 2019 a ich nahrávanie v štúdiu Sinus Records v Košiciach prebiehalo s prestávkami od októbra 2020 do marca 2021. Vydanie albumu podporili Hudobný fond a z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.  

Peter Uher je slovenský gitarista a skladateľ. Jeho tvorbu možno označiť za zmes ambientu a moderného jazz-rocku so silnou prítomnosťou elektronickej hudby. Jeho skladateľský štýl poháňa nekonečná hudobná zvedavosť, jedinečný zvuk a rytmy spojené s chytľavými melódiami. Spolupracoval s mnohými hudobníkmi v jazze, pop music a klasickej oblasti (Andy Belej, Katka Koščová, Peter Adamkovič, Igor Kucer, Voloď Kucer a ďalší).

Album One and Zero jeho skupiny Inside Group bol nominovaný na cenu Esprit za najlepší jazzový album roku 2016. Na albume hral vynikajúci americký trumpetista Michael Patches Stewart. Gitarista Peter Uher spolupracoval aj s americkou zvukovou spoločnosťou Eventide, ktorá ho zahrnula do svojho portfólia umelcov.

Vypočujte si celý album New Reality na Bandcampe:Informácie pre hudba.sk poskytol Rado Mešša. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Matúš Maťufka
Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti