Hlavná stránka

>

Správy

>

Exkluzívna premiéra: Zoznámte sa s 18-ročným talentom Janom Veselým

Exkluzívna premiéra: Zoznámte sa s 18-ročným talentom Janom Veselým

11.10.2015 - 20:00 | redakcia

Napriek tomu, že dnes predstavuje ešte len svoj debutový singel Better World a jeho videoklip, už o pár dní ho spozná hudobná verejnosť až v ďalekej Číne. Neuveriteľné? No, je to tak. Český klavírny virtuóz Jan Veselý má len 18 rokov a už teraz má našliapnuté na úspešnú medzinárodnú umeleckú dráhu. Spoznajte najnovší český objav so svetovým potenciálom.


Jan Veselý sa podľa vlastných slov odlišuje od ostatných klaviristov. Mladý Čech totiž približuje klasické umenie aj svojim rovesníkom tým, že do svojej hudby pridáva aj iné nástroje. "Skladám modernú hudbu – netvorí ju čisto len klavír, klavír je ale hlavným motívom. Okrem neho je tu niekoľko ďalších nástrojov," vysvetľuje. Jeho prvým hudobným pokusom o spojenie klasiky a súčasnej hudby bol nedávny videoklip ku klavírnemu coveru na známu skladbu z úspešného seriálu Game of Thrones.


V hlavnej úlohe: klavír

"Klasická hudba je krásna vec, ale je to štýl, ktorý ľuďom dnes nie je blízky - náročný na počúvanie, nehovoriac o hraní. Čím viac hrám klasiku, tým viac sa učím. Ak by som prešiel iba na modernu, časom by som stratil klavírnu techniku. Tým nechcem povedať, že moderná hudba je jednoduchá, no je poňatá celkom inak. Navyše, moderná hudba je mi bližšia a myslím si, že časom sa dá týmto prístupom založiť nový hudobný smer," prezrádza Jan na margo toho, prečo sa rozhodol spájať svojou tvorbou klasickú a modernú hudbu.

"Chcem dokázať, že klavírny koncert nemusí byť iba o tom, hrať celé vystúpenie na klavírnom krídle. Dajú sa napríklad striedať typy klavírov alebo zakomponovať iní hudobníci, tanečníci či efekty - dá sa urobiť naozaj veľká šou, uprostred ktorej je práve klavír. Ďalej sú tu videoklipy. Málo klaviristov robí modernú hudbu a snaží sa ju spropagovať. Okrem toho, na rozdiel od speváka, klavirista sa neviaže na jazyk žiadnej zeme. Jeho hudba má univerzálny jazyk, preto je s klavírom jednoduchšie upútať v ktorejkoľvek krajine," dodáva a prezrádza, že v tomto smere je pre neho veľkou umeleckou inšpiráciou huslistka Lindsey Stirling. U nás už stihol mladý inštrumentálny objav zaujať dokonca i speváčku Celeste Buckingham, ktorá si ho vybrala ako hudobný sprievod k svojej českej verzii soundtracku Lásky na vlásku. Pod svoje ochranné krídla si Jana vzala manažérka úspešnej Moniky Bagárovej Martina Garassyová.

 
Tvárou značky klavírov

Máloktorému umelcovi sa podarí takýto husársky kúsok. Jan Veselý má iba 18 rokov a už sa môže pýšiť tým, že si ho vybrala ako jednu zo svojich tvárí prestížna značka PETROF, ktorá sa hrdí až 150-ročnou tradíciou. "PETROF je značka s ohromnou históriou i veľkou budúcnosťou. Ich klavíry sú veľmi vzácne. Takmer každý klavirista chce taký vlastniť alebo na ňom hrávať. Koniec koncov, je to najväčšia firma na výrobu klavírov v Európe. Znamená to pre mňa naozaj veľa a myslím si, že dokonale pochopiť celý tento krásny nástroj a jeho zvuk mi ešte chvíľu potrvá," hovorí skromne Jan o tom, aký je pocit, byť spojený so  svetoznámou značkou.

Tá poprvýkrát predstavila Veselého ako jeden zo svojich mladých objavov na tohtoročnom českom festivale Rock For People, kde vystúpil so svojím programom na PETROF Stagei. Najnovšie sa PETROF opätovne spojí s jeho menom na medzinárodnom veľtrhu Music China 2015 v Shanghaji – najväčšom podujatí svojho druhu v Ázii, kde oficiálne predstaví Janov hudobný debut, videoklip Better World.    

Umenie ako zbraň v súboji dobra a zla

Janova autorská skladba, špecifická fúziou klasiky a dubstepu, ktorú v týchto dňoch predstavuje ako debutový singel. "Hlavná pointa videoklipu je, ukázať, akú veľkú váhu má v súčasnosti umenie. Témou piesne je boj dobra a zla prostredníctvom umenia. Preto je použité vyjadrenie tejto idey nielen hudbou, ale aj tancom a výtvarným umením. Celkový motív chce teda ukázať, nielen hudbu ale umenie ako také, ako niečo pozitívne, niečo čo ľuďom prináša radosť a robí svet lepším,"  vysvetľuje Jan videoklip z dielne brnenského režiséra Aleša Špidlu z Rolla Productions, ktorý napísal scenár na základe Janovho námetu.

Špidla je známy tým, že pri nakrúcaní používa kolieskové korčule a má vzťah k netradičným a riskantným prístupom pri výrobe. Inak to, samozrejme nebolo ani pri nakrúcaní akčného klipu Better World. Ako Jan dodáva, na klipe spolupracovali ďalší nadaní umelci – tanečníci z Medzinárodného Konzervatória Praha, ktorí prešli prísnym výberom tamojšieho choreografa a pedagóga Michala Šaraya.

Okrem toho prispela svojím umením do klipu i mladá, 17-ročná talentovaná výtvarníčka a grafička Barbora "Ginger" Voráčková, ktorá navrhla a zrealizovala ústredný motív sovy v štýle fantasy concept art, ktorá je stredobodom obrazu v závere príbehu. Tá sa v deji klipu podľa Janových slov ocitla, pretože v rôznych kultúrach a náboženstvách ma opačné (pozitívne aj negatívne) vnímané významy a je teda symbolom spojenia medzi protikladmi. Na ceste je dokonca už i akustická verzia singla, ktorá taktiež dostane vlastný, špecifický videoklip.


Jan Veselý sa narodil 9. júna 1997. Aktuálne je študentom Gymnázia v Chomutově. Na klavíri začal hrať v siedmich rokoch v ZUŠ Chomutov, momentálne študuje hru na klavíri už tri roky v Neštěmiciach pod vedením Renaty Fřičové. Aktívne koncertuje od ôsmich rokov. V dvanástich zložil svoje prvé autorské skladby a o rok neskôr sa začal zaujímať o modernú a popovú hudbu. Prvý väčší, dvojhodinový, koncert klasickej hudby odohral v Chomutově v štrnástich rokoch. Absolvoval už viac než 15 klavírnych súťaží. Od roku 2015 je oficiálne spojený s renomovanou značkou PETROF. Prvé najsledovanejšie video získal v pätnástich rokoch - v priebehu týždňa získalo 10 000 vzhliadnutí, vyše 600 komentárov a 600 zdieľaní. V šestnástich rokoh natočil svoj prvý videoklip - cover k filmovej hudbe zo seriálu Game of Thrones.

Informácie pre Hudba.sk poskytla Adriána Čahojová zo Soul For Show. Viac nájdete na facebookovej stránke mladého umelca.

Foto: Anička Roubíčková


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti