Hlavná stránka

>

Správy

>

Chinaski kráčajú s "retro dobou". Album 11 vydávajú aj na vinyle

Chinaski kráčajú s "retro dobou". Album 11 vydávajú aj na vinyle

11.11.2019 - 09:30 | redakcia

Česko-slovenská pop-rocková kapela Chinaski vydáva dnes na vinyle svoj aktuálny album 11. Zoznam piesní, ktoré sa nachádzajú na CD a streamovacích službách, na platni doplnia bonusy.


Jedným je vianočná skladba Milióny přání, ktorú skupina nahrala s Katkou Knechtovou, a chýbať nebude ani špeciálna verzia piesne Schody so sláčikovým introm, ktoré zaranžoval klavirista kapely Jan Steinsdörfer. Okrem toho má vinyl i limitovanú edíciu 111 kusov, ktorá obsahuje navyše ešte fotografiu kapely od pražského fotografa Martina Becka.

Ako pripomína slovenský člen kapely, basgitarista Tomi Okres, jeho kolegovia z Chinaski už majú s vinylmi skúsenosť. "K predošlým dvom albumom chalani vinyly tiež, tento teda nie je výnimkou. Dnes je taká retro doba, vinyl sa zas vrátil do módy, mne sa to veľmi páči. Keď totiž idete počúvať platňu, musíte sa tej muzike naozaj venovať. Musíte zapnúť ten gramofón, vziať ten vinyl do rúk, vybrať ho z obalu, pustiť si ho, medzitým si preštudujete informácie. A platňa má rozhodne aj kvalitnejší, mäkší zvuk," povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

Dnes sú ľudia podľa hudobníka veľmi netrpezliví. "Každý má Spotify, iTunes alebo Youtube, a tak sa často stáva, že si človek vypočuje len prvých tridsať sekúnd pesničky a už skáče ďalej. Vďaka za tie služby, ale treba občas aj trochu spomaliť a tú hudbu si naozaj vychutnať," myslí si bývalý člen IMT Smile, ktorý sa spolu s ďalšími hudobníkmi stal oficiálnym členom populárnej českej skupiny v januári 2018.


Akustické gitary a spev pri pohári vína

Pesničky, ktoré zaradili na aktuálnu štúdiovku, vznikali podľa neho celkom jednoducho. "Tvorili sme ich prevažne po koncertoch. Len akustické gitary a spev pri pohári vína. S Chinaski sme od januára minulého roku odohrali nejakých 130 koncertov a vďaka nim sme zistili, že sa nám najlepšie tvorí takto. Keď človek zíde z pódia po vydarenom koncerte, je nemysliteľné niekam si len tak sadnúť a oddychovať, ste tak nabitý energiou, že neviete, čo so sebou. Sú muzikanti, ktorí sa hneď zavesia na barový pult a tú energiu míňajú tam. My si sadneme do šatne, zoberieme si akustiky a len tak z čistej radosti si hráme a tvoríme. Stávalo sa to už po prvých koncertoch a deje sa to doteraz. Nebol to teda len taký chvíľkový ošiaľ, takto nás to skrátka baví a tak vznikla aj podstatná časť nápadov na album. Tvorba pesničiek je krásna vec," poznamenal.

Album 11, ktorý uzrel svetlo sveta začiatkom októbra, je preto postavený prevažne na akustických gitarách. "Chinaski sa s novým albumom vracia k jednoduchosti. Je to hlavne gitarová kapela, ktorá sa zaobíde bez výraznej dychovej sekcie a ďalších nástrojov. To však neznamená, že v niektorých pesničkách nebude trúbka. Keď sa tam bude hodiť, tak ju tam dáme, ale nie je to potrebné v každej skladbe. Chinaski je v Čechách veľká kapela, známa výraznými melódiami a silnými textami - jednoducho pesničkami, ktoré už viac-menej zľudoveli. Dúfam, že aj nové songy sa budú páčiť, ako v Čechách, tak na i Slovensku," podotkol Okres.


Koncerty na Slovensku a halové turné v Čechách

Samostatne z albumu predstavili zatiaľ len skladbu Osud s IMT Smile a pesničku Láska a data, ku ktorej zverejnili videoklip zhruba pred mesiacom. Ďalšími adeptmi na single sú podľa basgitaristu piesne Báseň, Schody či Kapradí. "Tieto tri sú v tejto chvíli, ako tak sledujem reakcie, asi najpočúvanejšie, ľuďom sa najviac páčia," prezradil muzikant.

Kedy však nové klipy uzrú svetlo sveta, zatiaľ nie je jasné. Kapela sa teraz totiž podľa Okresa chce orientovať najmä na koncerty. "Na jar a v lete budeme častejšie na Slovensku, na to sa veľmi teším, konečne to budem mať domov bližšie ja. A chystáme aj jednu veľmi zaujímavú spoluprácu, detaily však ešte nemôžem prezradiť," uviedol sympatický rodák z Košíc.

Na budúci rok sa zas chcú popri niekoľkých väčších festivaloch sústrediť najmä na turné po Českej republike, na ktoré plánujú vyštartovať presne o rok v novembri. "V Čechách sú v pláne veľké halové koncerty, na ktorých oslávime 25 rokov od vydania prvého albumu kapely. Zastavíme sa v rámci nich aj v Jičíne, rodnom meste speváka Michala Malátného, kde kapela vznikla a začínala," uzavrel hudobník.

Zdroj: SITA (Hudba.sk edit)
Foto: Tomáš Beran


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti