Hlavná stránka

>

Správy

>

VIDEO: Martin Chodúr vymenil filharmóniu za slovenskú cimbalovku

VIDEO: Martin Chodúr vymenil filharmóniu za slovenskú cimbalovku

11.12.2020 - 17:00 | redakcia

Skladba Síla mít rád, ktorú populárny český spevák pôvodne napísal pre šesťdesiatčlennú Janáčkovu filharmóniu Ostrava, sa prvýkrát objavila na jeho albume Hallelujah (Vánoční písně a koledy) v roku 2018. Teraz dostala nový, úplne iný šat v spolupráci s košickou multižánrovou cimbalovkou Silband.


V aranžmáne Gabriela Silvaya sa pieseň harmonicky aj svojím charakterom obohatila o ľudové prvky. Pre tohtoročné Vianoce tak vznikla nová, od originálu výrazne odlišná verzia piesne. Martin Chodúr prezrádza, že ďalšie pretváranie piesne bolo jeho zámerom už keď ju tvoril.

"Pieseň Síla mít rád je pre mňa večne otvorená. Písal som ju tak, aby mohlo vzniknúť nekonečno možností, ako ju harmonicky poňať a bol by som rád, keby aj iní umelci túto pieseň uchopili a poňali po svojom. Aj v pôvodnej orchestrálnej verzii je každá sloha inak harmonicky spracovaná a je v inej tónine. Verzia s cimbalovkou Silband je pokračovaním, ktoré vnáša zase nové prvky, nový pohľad, hrajú v nej iné nástroje, ale pritom myšlienka zostáva rovnaká - každý môžeme prispieť k tomu, aby bol svet lepším miestom," vysvetľuje spevák a skladateľ.


V prípade košickej cimbalovky Chodúr nestrieľal naslepo, prvýkrát spolupracovali už pred štyrmi rokmi. Vznikla vtedy nová tango úprava a videoklip k autorskej piesni Salome, ktorá mala v silbandovskej verzii premiéru presne na Nový rok 2017. "Páči sa mi, ako Silband pracuje s tradičným zvukom cimbalovky a hlavne ako dokážu zahrať rôzne štýly a vytvoriť netypickými technikami hry najrôznejšie zvuky. Bol som nadšený našou spoluprácou na piesni Salome, a tak som neváhal osloviť ich znova," dodáva Martin Chodúr.

"Keď mi Martin poslal nahrávku skladby Síla mít rád s prianím o nový aranžmán a ja som si ju vypočul v pôvodnej orchestrálnej verzii, dlho som premýšľal, čo sa s tým dá urobiť viac. Nakoniec som aranžmán upravil po svojom v našom päťčlennom prevedení. Je to iné a dúfame, že sa to bude poslucháčom páčiť," uzatvára aranžér piesne Gabriel Silvay z kapely Silband.

Nová česko-slovenská verzia piesne Síla mít rád je okrem videoklipu na Youtube k dispozícii aj v internetovom obchode Supraphonline a na všetkých streamovacích platformách. Pre Martina Chodúra to však nie je jediná novinka v spojitosti so Slovenskom. Pred dvoma týždňami bol totiž súčasťou charitatívneho galavečera Noc nádejí 2020, pre ktorý v Slovenskom rozhlase nahral vydarené vystúpenie s piesňou Poslední ples. Išlo o exkluzívnu premiéru ďalšej piesne z jeho pripravovaného albumu Tisíc a jedna noc, ktorý plánuje vydať na budúci rok.


Mimochodom, práve na Noci nádejí pred dvoma rokmi zaznela skladba Síla mít rád v pôvodnej orchestrálnej podobe.


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za Martina Chodúra poskytla Ivona Selníková. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti