Hlavná stránka

>

Správy

>

Ich fanúšikom je aj David Koller. Takto znie naživo slovenské trio Darkness Positive

Ich fanúšikom je aj David Koller. Takto znie naživo slovenské trio Darkness Positive

12.02.2020 - 12:00 | redakcia

Hrajú pop, jazz, dance, funk aj hip-hop a medzi ich fanúšikmi sú aj hudobníci ako David Koller a Marek Minárik. Reč je o kapele Darkness Positive z Martina, ktorej tvorbu môžete aktuálne spoznať aj vďaka koncertnému záznamu Nitra live. Nahrávka vychádza ako audio aj video a predznamenáva druhý album, ktorý vyjde na značke Slnko Records na jeseň tohto roka.


Protisystémový pop. Tak by sa dal označiť žáner, v ktorom sa Darkness Positive radi pohybujú. Je to tanečné a zapamätateľné, no chytľavé gitarové nápady a popevky sa často prehupnú do nečakaných jazzových improvizácií a zmien tempa. Kapela to robí zámerne ale aj prirodzene, s vtipom a inštrumentálne veľmi presvedčivo, ako je zrejmé aj z najnovšej živej nahrávky. Pop vs. antipop, darkness vs. positive.

Nitra live je v poradí štvrtým koncertným DIY záznamom kapely. Trio muzikantov ich nahráva vo vlastnej réžii ako väčšinu svojich videoklipov na Youtube - na kameru dvoch mobilných telefónov. "V rámci nášho vesmíru pekne-škaredých videí už po rokoch určité skúsenosti mám. Predchádzajúce tri koncerty boli z martinských klubov. Prvý z roku 2015 bol pre cca. 60 ľudí, druhý z roku 2016 pre asi 20 ľudí a tretí z 2018 pre päť ľudí. Stále sa posúvame," hovorí s nadhľadom bubeník Matej Richtarčík.


Nový album na jeseň 

Štvrté pokračovanie s názvom Nitra live vzniklo v rámci spoločnej šnúry s uznávaným českým bubeníkom, skladateľom a spevákom Davidom Kollerom. "Z pohľadu Davidových fanúšikov a nás ako predkapely bola bilancia kompatibility fakt dobrá. Asi 80% návštevníkov chápalo, čo robíme. Zvyšok si našu prítomnosť pretrpel (podobnú bilanciu mávame aj na jazzových festivaloch, čo znamená, že na Davida chodí školené publikum). Jediná výnimka tejto bilancie bol práve koncert v Nitre, kde si našu prítomnosť pretrpelo snáď aj 80% publika. Keďže to bol jediný koncert, ktorý sme zaznamenali, rozhodol som sa nič neprikrášľovať a zachytiť tú 'Darkness Positive / Striedavo Oblačno' atmosféru," hodnotí Richtarčík.

Už s vážnejším tónom kapela komentuje spätnú väzbu Davida Kollera na ich tvorbu. "David je úplne super chalan, celý čas s prehľadom a úsmevom na tvári. Spomínal, že sa mu páči, čo robíme. On je svojím spôsobom tiež protisystémový. Živák ešte nevidel. Tešilo ma však, že sa na nás David s chalani z kapely prišli pozrieť. Napríklad taká legenda ako Marek Minárik sledoval snáď každý koncert celý čas. Česť."

Živý album Nitra live sa nachádza vo video formáte na Youtube alebo nájdete ho aj ako audio na všetkých streamingových službách. Darkness Positive majú čoskoro v pláne ďalšie koncerty a nové single. Ako tvrdia, gigabajty materiálu sú hotové, teraz je dôležité to správne vytriediť. Nový album vyjde na jeseň 2020 vo vydavateľstve Slnko Records a záujemcovia si ho môžu s veľkým predstihom objednať už teraz.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka zo Slnko Records.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti