Hlavná stránka

>

Správy

>

Zem spieva: Finálová zostava je kompletná. Pozrite si druhú päticu postupujúcich

Zem spieva: Finálová zostava je kompletná. Pozrite si druhú päticu postupujúcich

12.03.2018 - 16:10 | Miroslava Rabčanová

Druhé semifinálové kolo folklórnej šou Zem spieva opäť prinieslo na obrazovky Jednotky jedenásť kvalitných vystúpení skupín či jednotlivcov. Z nich v závere sobotného priameho prenosu zaznelo päť mien, ktoré získali miestenku do veľkého finále druhej série.


Obdiv a hlasy televíznych divákov si získal mladý nositeľ originálnej hudobnej kultúry z Terchovej, Martin Repáň. Jeho vernou spoločníčkou je heligónka, ktorá sa ako pomerne nový nástroj rýchlo stala súčasťou ľudovej tvorby jeho rodnej obce. Pätnásťročný muzikant so zdravým sebavedomím interpretoval terchovské piesne, ktorými presvedčil aj patriotov.

"Máš ešte len 15 rokov, ale ty si už tak hotový muzikant, že sa mi až nechce veriť, že si taký mladý. Ako si hral na tej píšťale naraz spolu s heligónkou, ako si suverénne spieval, ako si ladil, ako si ani nevedel o tom, že si interpretom a zároveň exhibicionistom, klobúk dole," povedala nadšená Ľubica Čekovská. Petra Dvorského očaril najmä jeho čistý hlas. "Ty si prirodzený šoumen, na nič si sa nehral a bolo jasné, že si ten výkon užívaš," pridal sa Ďurovčík, ktorý podotkol, že sa vôbec nebojí použiť výraz šoumen v spojení s folklórom.


Z kategórie Zahraničie sa do finále prespievala Anna Berédiová zo Srbska, ktorej meno zaznelo ako druhé v poradí. V semifinálovom kole interpretovala ľúbostné piesne z dolnozemskej Selenče. Peter Dvorský jej vystúpenie označil za vysoko profesionálny výkon, s čím súhlasila aj Ľubica Čekovská: "Kultivovaný prejav, nádherný spev, skvelá kapela, ako celok ste pôsobili skvostne."


Divácke hlasy si vo vysokom počte vyspievali aj členovia z folklórneho súboru Podžiaran z Papradna. Pieseň a viachlasný naturálny spev patria k najsilnejším fenoménom Papradna, čo potvrdilo aj sobotňajšie živé vystúpenie. "Je z vás vidieť úctu k tradíciám a hlavne ku generáciám, dojali ste ma," pustil sa ako prvý do hodnotenia Imrich Béreš. "Keď dámy začali spievať, tak som si uvedomil, že podľa čistoty vášho spevu by mohli sa naladiť aj filharmonici, potom keď prišli muži, musím povedať, že tie orchestre si môžu brať príklad z vašej intonácie. Ten súzvuk vašich hlasov bol bez chyby," zhodnotil aj spokojný Dvorský.


Podmanivé prepojenie generácií aj originálny humor

Štvrtými postupujúcimi sa stali mladí nadšenci folklóru zo súboru Borievka, pôsobiaci v Košiciach, ktorí prepájajú vo svojom súbore folklórne tradície z celého východoslovenského regiónu. Jeho členovia totiž nepochádzajú výlučne z Košíc, ale aj z jednotlivých regiónov Východného Slovenska. Pre svoje semifinálové vystúpenie si zvolili piesne a tance z obce Zámutov a na javisko si prizvali aj nositeľov tradícií zo Zámutova a tiež pána Štefana Višňovského zo Zámutova, podľa ktorého tancuje verbunk mnoho súborov a sólistov po celom Slovensku.

To oslovilo aj porotu. "Nádherne ste prepojili mladšiu generáciu s už trošku staršou. Vy ste mali v sebe toľko energie, nádherne ste to zatancovali, bolo to úžasné," zhodnotil Peter Dvorský. "Málokedy sa stane, že by na javisku boli nositelia aj tí, ktorí boli zdrojom inšpirácie," začal svoje hodnotenie Ján Ďurovčík. Vyzval preto pána Višňovského, aby on zhodnotil vystúpenie. "Mňa to veľmi teší, že ten folklór sa ďalej rozvíja, že sa prenáša. Mám veľkú radosť, že sa to ujalo, že z toho môjho hopsania, čo som predtým robil, urobili taký tanec," povedal s úsmevom.


Posledné voľné miesto vo finále obsadil folklórny súbor Nadšenci. O ich postupe rozhodla štvorčlenná porota zložená z patriotov. Aj miesto v semifinále získala partia mladých ľudí práve vďaka divokej karte, ktorá bola asi správnym rozhodnutím odbornej poroty. Nadšené reakcie divákov na seba nenechali dlho čakať, už krátko po vystúpení pribúdali na oficiálnom facebookovom profile Zem spieva. Tak, ako si však mnohých získali, čo odzrkadľovala aj atmosféra v publiku, tak aj časť divákov pobúrili. Niektorí totiž humorné vystúpenie mladíkov z Trenčína, ktorého súčasťou bol spevácky zbor a dirigent, považovali za najslabšie vystúpenie večera, ktoré nemá s folklórom nič spoločné.

Porota to však videla inak. Žartovné piesne zo slovensko-moravského pomedzia ich strhli. "Mňa ste pobavili, ten priesak do vážnej hudby bol vážne odvážny, ale myslím, že vám celkom vyšiel," ohodnotila vystúpenie pobavená Čekovská. "Toto novátorstvo vo folklóre som prijal s nadšením, pobavili ste ma. Pokladám to za nový prejav folklóru v 21. storočí," pridal svoj názor aj Peter Dvorský.


Poznáme tak už kompletnú desiatku finalistov, ktorá o absolútne víťazstvo druhej série šou Zem spieva zabojuje vo veľkom finále. To sa uskutoční po týždňovej pauze, v sobotu 24. marca vo veľkolepom, naživo vysielanom finále, v ktorom budú mať hlasujúci televízni diváci všetko už len vo svojich rukách.

Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: Facebook.com/zemspieva


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti