Hlavná stránka

>

Správy

>

Hudba neskončila, je Živá. Jana Kirschner vydáva svoj prvý koncertný album

Hudba neskončila, je Živá. Jana Kirschner vydáva svoj prvý koncertný album

12.10.2017 - 11:10 | redakcia

Po viac ako 20 rokoch úspešného pôsobenia na hudobnej scéne vydáva slovenská speváčka a skladateľka Jana Kirschner svoj prvý koncertný album. Unikátna nahrávka s názvom Jana Kirschner - Živá sa na trh dostane 6. novembra pod hlavičkou vydavateľstva Slnko Records.


Nahrávka vo viac než dvoch hodinách hudby dokumentuje tri koncertné turné - Moruša: Biela Tour (2013), Moruša: Čierna Tour (2015) a Takmer sólo Tour (2016). Jana Kirschner sa na nich slovenskému a českému publiku predstavila dohromady s dvadsiatimi špičkovými muzikantmi.

Dvojalbum je prehliadkou živých, pravidelne sa meniacich a prekvapujúcich aranžmánov Janiných skladieb, prepracovaných kompozícií, ale aj citlivo spracovaných nových verzií známych hitov z jej staršej tvorby. Spolu na dvoch CD obsahuje 21 koncertných nahrávok piesní ako Sama, Duch mesta, Miluješ nemiluješ, Na čiernom koniModrá, Pokoj v duši, Ty a jaMáj krásny máj či Krajina Rovina.

Farebnú mozaiku spája producentská vízia Eddieho Stevensa, ktorý speváčkinu tvorbu posúva ďalej a zdanlivo jednoduché aranžmány striedajú veľkolepé hudobné momenty. Originálny booklet, ktorý pripravilo renomované štúdio Najbrt, obsahuje desiatky fotografií, autorské zápisky, ale aj producentské poznámky, kompletné setlisty a stage plány. Prináša tak jedinečný pohľad do muzikantského sveta tak, ako ho nepoznáme.

Jana Kirschner - Živá, 2017

"Jana Kirschner svojím prvým živým albumom dôstojne uzatvára dvadsať rokov pôsobenia na slovenskej hudobnej scéne," píše o novinke vydavateľstvo Slnko Records, na ktorom Jana Kirschner vydáva svoje albumy od roku 2013. Na prechod z veľkého vydavateľstva (Universal) do neistých, no slobodnejších vôd nezávislého hudobného priemyslu spomína aj v booklete dvojalbumu Živá. Prečítajte si úryvok z jej zápiskov:

--
"Kvôli vám sme si doma kúpili náš prvý CD prehrávač," povedal mi nedávno jeden slovenský čašník v Prahe. "Prvý CD prehrávač... Tak to už musím robiť pekne dlho," napadlo mi. A predsa, aj napriek tým dlhým rokom, som pri týchto projektoch mala často pocit, že začínam úplne odznova.

Začalo sa to celkom nenápadne, keď sme sa s Eddiem rozhodli nahrať môj ďalší album. Po Krajine Rovine nebolo ľahké začať. Po komplikovanom odchode z veľkého vydavateľstva, bez funkčného manažmentu, no najmä po albume, ktorý bol časťou mojich fanúšikov prijatý rozpačito. Nevedeli sme presne, akým smerom sa vybrať, no ja som dookola opakovala, že by som chcela urobiť niečo jednoduché. Jednoduché melódie, jednoduché aranžmány. Nemala som pocit, že prišiel čas urobiť niečo veľké a už vôbec nie prelomové. A tak vznikla Moruša. Vlastne hneď dve. Biela a čierna.

Nadšení sme prišli do Slovenského rozhlasu. Ako sa písalo v tlačovej správe, ide o spojenie muzikantov z rôznych hudobných žánrov a svetov. Po úvodnej skúške nám bolo jasné, že to nebude až také mystické, ako sme čakali a že na spojenie tohto hudobného telesa by sme skôr než mystiku potrebovali sekundové lepidlo. Linda mi po stretnutí s partnermi projektu tichým hlasom v telefóne oznámila, že sme asi skončili. Povedala som niečo v duchu: "Ideme ďalej. Hudba neskončila."

V momente, keď sme zahrali prvý koncert, sme vedeli, že je dobre. Ľudia nás zobrali a naša sila s pribúdajúcimi koncertami rástla. Keď sme dorazili do Bratislavy na konci turné, boli sme už slávni. Ľudia nám vrátili všetko späť. Únavu vystriedala radosť a hrdosť. V našej ceste bolo viac než len jedno turné, bol v nej náš život.

Idú... "Kto ide a kam?" pýtali sa ma. "Neviem, no je dobré vedieť, že už sú na ceste," odpovedala som.


Zoznam skladieb na dvojalbume Jana Kirschner - Živá:

CD1

1. Promenáda
2. Sama
3. Palisády
4. Miluješ nemiluješ
5. Duch mesta
6. Zem domova kraj
7. Modrá
8. Pokoj v duši
9. Na čiernom koni
10. Iba raz
11. Potopa

CD2:

1. Idú
2. Tajomstvo
3. Krajina rovina
4. Máj krásny máj 1
5. Máj krásny máj 2
6. O hore a vtáčkovi 1
7. O hore a vtáčkovi 2
8. Občas
9. Ty a ja
10. Diera

Prečítajte si naše reportáže z troch turné, ktoré mapuje album Živá:

Jana Kirschner s Morušou rozkvitla, potvrdzuje to aj aktuálne turné (Moruša: Biela, 2013)

Sebavedomá aj magicky krehká: Jana Kirschner ovládla emócie v Starej tržnici (Moruša: Čierna, 2015)

Jana Kirschner stále posúva hranice svojej hudby. Ukázala to aj "takmer sólo" (Takmer sólo, 2016)

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Viktor Cicko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti