Hlavná stránka

>

Správy

>

Magická i hravá hudba z Islandu v Bratislave: Spoznajte hviezdy festivalu Hvalur!

Magická i hravá hudba z Islandu v Bratislave: Spoznajte hviezdy festivalu Hvalur!

12.10.2018 - 17:00 | redakcia

Fanúšikovia severskej melanchólie ale aj nespútanosti a hravej kreativity odrátavajú posledné dni do prvého ročníka festivalu islandskej hudby Hvalur. Uskutoční sa už o necelé dva týždne v jednom z najlepších bratislavských klubov - Ateliéri Babylon. Ten sa 24. a 25. októbra aj s pomocou vizuálnych umelcov premení na magický "ostrov hudby".


Hvalur, za ktorého vznikom stoja dve kamarátky a milovníčky Islandu Laura Lovišková a Regina Ulejová, je prvým festivalom islandskej hudby nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Dvojdňová koncertná prehliadka prinesie v obľúbenom klube v centre mesta koncerty šiestich islandských umelcov a kapiel, ktorých tvorba zahŕňa široké spektrum žánrov a nálad.

V stredu (24.10.) vystúpia v Ateliéri Babylon Magnús Jóhann (ambient), CeaseTone (indietronica) a dievčenské synth-punkové trio Kælan Mikla. V druhý deň festivalu sa v rovnakých priestoroch predstavia Sunna Fridjons (chamber pop), Hugar (neo-classical) a elektropopová hviezda Sykur. Ich tvorbu môžete spoznať v Hvalur playliste na Spotify. Mimochodom, názov festivalu je v preklade z islandčiny veľryba, preto je toto majestátne stvorenie aj v logu a na vizuáloch.


Festivalových návštevníkov čakajú aj sprievodné podujatia, ako napríklad moderovaná diskusia s islandskými hudobníkmi, či premietanie filmu Reykjavík Revisited kultúrneho publicistu Juraja Kušnierika. Ten bol až do svojej smrti najväčším propagátorom islandskej hudby na Slovensku a bez jeho dlhoročnej práce by takýto festival v Bratislave určite nevznikol.

SÚŤAŽ: Lístok na oba festivalové dni môžete vyhrať na našom Facebooku.

Diskotéka po islandsky aj synth-punková avantgarda

Žánrovo pestrý hudobný program festivalu predstaví čerstvé objavy na scéne, ale aj zvučnejšie mená, ktoré sú už na Islande považované za ikonické. Toto označenie už neraz dostala aj formácia Sykur, ktorú preslávili hity ako Reykjavík, Messy Hair či Viltu Dick. Sykur (v preklade cukor) sú na scéne už desaťročie a po dvoch albumoch hlásia comeback s novým singlom Loving None. Nové skladby však hrávajú na koncertoch už dlhšie. Hoci album vydali naposledy v roku 2011, posledných sedem rokov sa podľa ich slov venovali nielen autorským projektom, ale aj nahrávaniu nového materiálu. "Predchádzajúce albumy sme väčšinou napísali v štúdiu, nové skladby sme viac obrúsili vďaka feedbacku na koncertoch. Zistili sme, čo funguje naživo a čo nie a až potom sme šli do štúdia," vyjadrili sa členovia Sykur. Nový album avizujú na začiatok roka 2019.  

Ich debut Frábært eða frábært vyšiel v roku 2009, o dva roky neskôr nasledovala Mesópótamía. Obe nahrávky prijala hudobná kritka s nadšením, zároveň si vďaka energickým vystúpeniam vyslúžili povesť jednej z najlepších "párty kapiel" na Islande. Znie to ako oxymoron, keďže našinec má hudbu z ostrova gejzírov spojenú skôr s melanchóliou, no napriek tanečnej energii nejde o žiadnu lacnú diskotéku. Sykur dokážu publikum previesť širokým spektrom emócii a svojou hudbou roztancujú nielen telo, ale aj myseľ. Prispieva k tomu okrem chytľavej elektronickej hudby aj excentrická speváčka Agnes, ktorá rada vystupuje v originálnych farebných kostýmoch. Výlet do tanečnej galaxie so Sykur bude posledným koncertom štvrtkového (25.10.) večera, a teda aj celého festivalu Hvalur.


Kælan Mikla sú temné dámy z Reykjavíku, ktoré vo svojej hudbe miešajú punk, slam poetry a špecifický zvuk syntetizátora. Ich avantgardné vystúpenia vás nenechajú chladnými, zimomriavky na ich koncerte sú zaručené. Surový zvuk v kontraste s krásou Margrét Rósa (basgitara), Laufey Soffia (spev) a Sólveig Matthildur (klávesy) je priam hypnotizujúci.  Islandskí novinári označujú ich hudbu ako "krásu, ktorú možno hľadať v smútku". Dievčatá si podmanili aj Roberta Smitha, frontmana The Cure. Kælan Mikla tento rok osobne pozval na Meltdown festival, ktorý kurátoroval.

Počiatky kapely siahajú do roku 2013, kedy ešte ako študentky vyhrali súťaž v slam poetry v miestnej knižnici. Ich tvorba sa dá naďalej považovať za zhudobnenú poéziu. Trojica sa vám dostane pod kožu vďaka sugestívnej performance, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou hudobno-vizuálneho zážitku na ich koncerte. Laufey proklamuje do temných tónov basgitary a syntetizátora najskôr jemne šepkané slová, ktoré však postupne vygradujú až do hlasných výkrikov o nezmyselnosti všetkého.

Ich tretí album Nótt eftir nótt vyjde na kanadskom labeli Artoffact Records v novembri, skladby z neho však už Kælan Mikla hrávajú na koncertoch. Predstavili ich aj na európskom turné, kde hrali s americkým pesničkárom známym ako King Dude. Nové piesne zaznejú aj na festivale Hvalur, kde Kælan Mikla vystúpia ako headlinerky prvého večera, teda v stredu 24. októbra. 


Nové exportné mená

Pár hodín pred nimi odštartuje hudobný program prvého ročníka podujatia koncert mladého hudobníka Magnúsa Jóhanna, ktorý sa nedávno na sociálnych sieťach pochválil, že tento rok stíha 20 spoluprác s rôznymi hudobnými formáciami (pre islandských hudobníkov je signifikantné, že naraz pôsobia v rôznych hudobných zoskupeniach a navzájom sa tak ovplyvňujú, pozn. red.). Talentovaný klavirista a skladateľ odštartoval svoj vlastný sólový projekt, keď začal skladať hudbu pre krátke filmy a začal experimentovať s rôznymi syntetizátormi a klávesami. Svoju hudbu opisuje ako zmes modernej klasickej, ambientnej a elektronickej hudby. 

Na koncertoch sa obklopuje klavírom Fender Rhodes, rôznymi syntetizátormi a strunovými nástrojmi. Výsledkom je zmes sviežich zvukových plôch s improvizovanými prvkami. S autorskými skladbami zaujal aj na na prestížnom islandskom Músíktilraunire (Battle of the Bands), kde mu udelili tretie miesto. Na Hvalur festivale predstaví skladby z debutového albumu Pronto, ale aj novinky. Špeciálny zážitok umocní videoprojekcia, ktorú exkluzívne pre jeho bratislavský koncert pripravia slovenskí výtvarníci Ján Juhaniak a Marián Vredík. 


Ako druhá sa v stredu na pódiu predstaví kapela CeaseTone. Pôvodne autorský sólový projekt Hafsteinna Þráinssona vznikol v roku 2012, neskôr sa rozrástol o ďalších troch členov. Prvé živé vystúpenie CeaseTone sa uskutočnilo na Iceland Airwaves 2014. V roku 2015 vyhrala kapela na All Tomorrows Parties festivale nezávislú talentovú súťaž spomedzi 400 ďalších kapiel. CeaseTone vydali v ten istý rok svoj debutový singel Full Circle, ktorý sa stal na Islande veľkým rádiovým hitom. Druhý singel The Bright Side vyšiel v marci 2016 spolu s hudobným videom, ktorý vytvoril sám Hafsteinn. CeaseTone vydali vlani v lete debutový album s názvom Two Strangers. Hudobní kritici naň reagovali slovami, že je CeaseTone ďalšou islandskou exportnou kapelou.


Prvý štvrtkový koncert bude patriť skladateľke a speváčke Sunne Fridjons. Jej hudba je nevinná a zároveň temná. Obsahuje minimalistické, ale hrubo textúrované inštrumentálne kúsky. Surové klavírne a sláčikové aranžmány a silné vokály sú hlavným hudobným motívom jej mrazivých komorných piesní s kinematografickým nádychom. Je silno inšpirovaná ženskými hudobníčkami ako sú Tori Amos, Agnes Obel, alebo Sunnina osobná mentorka Sóley. Sunna vydala svoj debutový akustický album Enclose začiatkom tohto roka. Jej koncert bude takisto obohatený o originálnu videoprojekciu. Postará sa o ňu slovenská výtvarníčka Martina Šperková.


Duo Hugar sa do Bratislavy vráti po roku (práve po jeho minuloročnom koncerte v A4 sa u Laury a Reginy zrodila myšlienka zorganizovať islandský festival). Bergur Þórisson a Pétur Jónsson tentokrát predstavia úplne nový album Varða, ktorý vychádza v týchto dňoch pod krídlami veľkého vydavateľstva Sony Music. Názov nahrávky odkazuje na mohylu, ktorá už dlhé veky slúži Islanďanom ako dôležitý navigačný bod na ostrove.

Hugar debutovali eponymným albumom v roku 2014. Dve skladby z neho albumu sa dostali do playlistu "Peaceful Piano" na Spotify, vďaka čomu ich objavilo množstvo fanúšikov a ich čarovné kompozície dnes majú milióny prehratí. Bergur je známy aj vďaka spolupráci s Oláfurom Arnaldsom na soundtracku k televíznemu seriálu Broadchurch, za ktorý Arnalds získal prestížnu cenu BAFTA. Jeho rukopis nájdete aj na najnovšom albume Björk (Utopia), na ktorom pracoval ako zvukový majster. K výnimočným spoluprácam radia Bergur a Pétur aj ich singel Waves, ku ktorému im naspieval vokály spevák Agent Fresco Árnor Dan.


Sprievodný program prinesie Kušnierikov film aj diskusiu

Slávnostné otvorenie Hvalur festivalu sa bude konať v utorok 23. októbra v priestoroch kníhkupectva Artforum na Kozej ulici o 19:00. Návštevníci sa môžu tešiť na premietanie krátkeho dokumentárneho filmu Reykjavík Revisited (2013), ktorý nakrútil Juraj Kováčik počas cesty na Island s veľkým znalcom a obdivovateľom tamojšej scény Jurajom Kušnierikom. Film je plný jeho rozhovorov s ľuďmi, ktorí tvoria "hudbu ostrova". Tak sa volá aj kniha z roku 2011, ktorú Kušnierik napísal o islandskej hudbe. Aj preto bude otvorenie festival patriť práve spomienke na tohto významného novinára, ktorý svojou dlhoročnou prácou vznietil u slovenského publika záujem o islandskú kultúru a je inšpiráciou aj pre organizátorky festivalu Lauru Loviškovú a Reginu Ulejovú.


Hvalur festival bude okrem samotnej hudby aj o rozhovoroch, stretnutiach a budovaní komunity. Organizátori pripravili pre fanúšikov Islandu moderovanú diskusiu s islandskými hudobníkmi, ktorú bude viesť renomovaný hudobný publicista Oliver Rehák. Jeho hosťami budú členovia kapiel Sykur, CeaseTone a speváčka a skladateľka Sunna Fridjons. Prezradia, aké boli ich začiatky, ako vydali svoj prvý album a tiež ako svoju autorskú hudbu dostali do zahraničia. Diskusia sa bude konať vo štvrtok 25. októbra o 17:00 v priestoroch bratislavského kníhkupectva Martinus. Vstup na diskusiu je voľný.

Všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnej stránke hvalur.sk, novinky a zaujímavosti z jeho príprav môžete sledovať www.facebook.com/hvalurfestival alebo prihlásením sa na FB event.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Hvalur festival 2018

Redakciu Hudba.sk za organizátorky festivalu informovala Regina Ulejová. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Helena Stefánsdóttir


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti