Hlavná stránka

>

Správy

>

Rita Ora v akustickej polohe dokazuje, že ju ako speváčku netreba podceňovať

Rita Ora v akustickej polohe dokazuje, že ju ako speváčku netreba podceňovať

16.11.2018 - 17:00 | Dušan Marko

Pekná tvárička, dokonalé telo, odvážne outfity, miliónové reklamné zákazky, či single a videoklipy, za ktorými je počuť a vidieť prácu mnohých ľudí. V takýchto prípadoch to ľudí zvykne zvádzať k presvedčeniu, že speváčka je len produktom, ktorý svojím talentom nijak nevyniká, v horšom prípade konšpirujú o tom, že ju šoubiznis "tlačí" vďaka jej pôvodu.


Popové hviezdy sa s podobnými rečami buď naučia žiť, alebo sa snažia všetkým vrátane neprajníkov dokázať, že ich úspech je naozaj zaslúžený. Pri popových hitoch s veľkou produkciou je často tým najlepším spôsobom, ako ukázať svoj talent, vyzliecť svoje skladby takpovediac "do naha" a spievať ich v neprikrášlenej a autentickej pesničkovej polohe, v ktorej skutočne vynikne farba hlasu a spevácke kvality.

Mnohé speváčky a speváci akustické verzie svojich hitov zaraďujú do programu svojich koncertov, no čoraz častejšie ich môžete nájsť aj na Youtube a na albumoch. Svoje by o tom mohla rozprávať Lady Gaga, ktorú mnohí konzervatívnejší hudobní fanúšikovia začali naozaj uznávať ako umelkyňu až po tom, ako na ostatnom albume Joanne prešla od dance popu k zemitejšiemu štýlu inšpirovanému rockom, country či folkom. O tom, že sa v "neelektronickej" hudbe naozaj našla, svedčí aj aktuálny úspech filmu Zrodila sa hviezda, kde spieva najmä emotívne balady (prečítajte si recenziu soundtracku A Star Is Born).

Rita Ora, 2018

Len gitara a hlas

Britská speváčka Rita Ora síce svoj hudobný štýl na dlho očakávanom druhom albume určite nejak zásadne nezmení, no aj ona popri vydávaní hitových singlov z času na čas na svoj oficiálny Youtube kanál nahrá nejaké to akustické video. Najnovšie sa rozhodla pre takúto prezentáciu svojho aktuálneho hitu Let You Love Me. Ak ste si mysleli, že táto sexi kráska je len marketingovou bublinou producentov a spievať nevie, toto video vás presvedčí o opaku. Rita sa v ňom vykašlala na všetky zbytočné trblietky okolo - jednoducho sa posadila za mikrofón v skromne zariadenom štúdiu a jediné, na čo tentokrát upriamila pozornosť, je jej hlas.  


Skladba bude súčasťou albumu Phoenix, ktorý sa po dlhých šiestich rokoch od speváčkinho debutu dostane na trh už 22. novembra. Rite pritom v posledných mesiacoch pred jeho vydaním skutočne ide karta. Okrem toho, že od minulého roka mala už štyri Top 10 single v britskom rebríčku, aktuálne je tiež hviezdou výročnej prehliadky značky Victoria's Secret.

Dlhá cesta za úspechom

Fanúšikovia, ktorí cestu 27-ročnej rodáčky z kosovskej Prištiny sledujú od jej začiatkov, veľmi dobre vedia, že jej úspech nie je žiadna náhoda. Na scéne je už od roku 2007, kedy si zaspievala po boku Craiga Davida v jeho skladbe Awkward. O rok neskôr ako jedna z prvých speváčok podpísala zmluvu s vydavateľstvom Roc Nation. Trvalo však ďalšie tri roky, kým sa po "cameo" účinkovaní v niekoľkých rapových videoklipoch mohla konečne zviditeľniť aj ako speváčka. Bolo to v singli Hot Right Now drum&bassového DJ Fresha, ktorý sa prekvapivo dostal až na vrchol britského rebríčka a predstavil Ritu celému svetu ako horúci nový objav.


V začiatkoch kariéry ju výrazne podporoval zakladateľ Roc Nation, raper Jay Z. Bola to však dvojsečná zbraň, keďže ju aj vďaka tomu mnohí kritici porovnávali s jeho ďalšou, v tom čase už celosvetovo známou, zverenkyňou Rihannou. Keď rok po vydaní debutového albumu Ora (2012) spoluprácu s vydavateľstvom ukončila, začalo pre ňu obdobie opakovaných neúspechov a problémov. Vydanie druhého albumu niekoľkokrát zrušila kvôli autorským právam, až napokon začala pracovať na úplne novej hudbe s novým tímom ľudí. Výhodou šesťročnej pauzy po vydaní debutu však je, že sa nálepky "wannabe Rihanna" postupne zbavila, nakoľko v posledných rokoch idú obe speváčky v rámci svojej tvorby dosť odlišným smerom.

Naspäť na vrchol sa speváčke podarilo vrátiť minulý rok vďaka úspešnému singlu Your Song, ktorý pre ňu napísal britský hitmaker Ed Sheeran. Skladba sa stala jednou z najhranejších piesni vo Veľkej Británii. Mimochodom, práve so Sheeranom nahrala svoje najúspešnejšie akustické video, ktoré ako skromná alternatíva k nablýskanému oficiálnemu videoklipu dosiahlo od augusta 2017 viac než 20 miliónov prehratí.


S ešte väčším úspechom sa stretol ďalší singel Anywhere, ktorá globálne patrí medzi najúspešnejšie popové songy roku 2017. Tento rok svoj narastajúci úspech zaklincovala vypredaným európskym turné. To sa už budúci rok dočká svojho nasledovníka v podobe jej prvého svetového turné v kariére. Na zozname koncertných zastávok je okrem Európy aj Ázia a Austrália a čoskoro by mali pribudnúť aj koncerty v USA.


Autor: Dušan Marko
Foto: Facebook.com/RitaOra


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti