Hlavná stránka

>

Správy

>

Gonsofus v novom klipe skúma, či sa hýbeme s časom alebo čas hýbe nami

Gonsofus v novom klipe skúma, či sa hýbeme s časom alebo čas hýbe nami

12.11.2020 - 12:00 | redakcia

Gonsofus sú späť s novým videoklipom k chytľavej piesni Doorways. Ide o komplexný projekt, pre ktorý sa spojili so slovenskou divadelnou a filmovou scénou. V samotnej skladbe zase hosťuje jeden zo zakladateľov New York Ska-Jazz Ensemble, Fred "Rocksteady Freddie" Reiter.


Doorways je druhý singel zo stále aktuálnej EP nahrávky skupiny Gonsofus Distant Shores, ktorá vyšla v novembri minulého roka na značkách Deadred Records a Starcastic. Singel pokračuje v skúmaní podstaty času a jeho úlohy v našich životoch. Zároveň sa v piesni odráža aj putovný duch kapely ("Always, in and out of doorways"). Či už sme to my alebo čas, ktorý prichádza a odchádza, rozhodne sám poslucháč.

Pre farebné a podnetné video sa skupina spojila s režisérkou Janou Smokoňovou a kameramanom Lukášom Terenom (ASK). "Snažila som sa vo videu zobraziť pocit a atmosféru, ktorá vo mne zostala po prvom vypočutí skladby Doorways. Chceli sme hravosť slov a tónov piesne priblížiť divákovi prostredníctvom príbehu priateľov, ktorí žijú vo svete s vlastnými pravidlami. Je to metafora na priateľstvo - všetci sú zviazaní/prepojení hodinkami, pretože chcú spolu tráviť všetok čas. Čo sa však stane, keď sa medzi nimi zrazu objaví ešte jedno neobsadené miesto?" približuje novinku režisérka klipu.

Spolu s Lukášom Terenom a Alexandrom (Sasha) Mamaevom, zakladateľom a členom dua Gonsofus, začali upevňovať koncept videa. Postupne do projektu oslovovali priateľov a kolegov. All-star team tvorí šesť výrazných, charakterových herečiek a hercov: Barbora Andrešičová (Divadlo DPM, SND), Pavol Šimun (Divadlo Astorka Korzo '90, Divadlo DPM), Braňo Mosný (Divadlo Stoka, Divadlo DPM, Divadlo DISK a Divadlo Jána Palárika v Trnave), Tomáš Stopa (Divadlo Andreja Bagara v Nitre), Michaela Fech (Divadlo DPM, Divadlo Stoka), Richard Autner (SND) a umelcov zodpovedných za wardrobe design (Laura Štorcelová), choreografiu (Stanislava Vlčeková) a scénografiu (Ema Teren). Strih a post-produkciu mali na starosti Barbora Búbelová a Matej Kumpán.


"Bolo ťažké zladiť kalendáre celého tímu, aby sme sa mohli stretnúť v tejto formácii, ale keď sa to už podarilo, zvyšok bol radosťou. Sú dni, keď sa z práce stane hra a toto natáčanie bolo presne také," spomína na nakrúcanie Jana Smokoňová. "Bolo veľmi inšpiratívne sledovať, ako sa celý organizmus spája a vyvíja vo vesmíre konceptu, ktorý sme vytvorili. Doslova a metaforicky. S výsledkom sme maximálne spokojní. Obrovské ďakujem každému, kto veril, že sa tento nápad podarí pretaviť do úžasného klipu," teší sa Sasha Mamaev.

V skackavom 7/4 rytme s výraznou trúbkovou melódiou v refréne v podaní hosťujúceho trubkára Petra Letovanca predstavuje pieseň Doorways ďalší posun z hľadiska zložitejšieho aranžovania, ktoré je typické pre tvorbu skupiny Gonsofus v posledných rokoch. "Našťastie to vieme dat’ celé naživo aj len ako duo!" dodáva so smiechom Mamaev. 

Pieseň je výnimočná aj tým, že na tenor-saxofóne hrá Fred Reiter alias Rocksteady Freddie, zakladateľ legendárnej kapely New York Ska-Jazz Ensemble. "Vyrastal som na NYSJE a vždy ma fascinovala ich hudba a Freddieho hranie. Život funguje nádherným a tajomným spôsobom - s Fredom sme sa stretli v roku 2015, keď sme boli ako Gonsofus v rámci turné vystupovat’ v New Yorku. Neskôr som pomáhal organizovať niekoľko koncertov NYSJE v Bratislave a nakoniec sme sa spriatelili. NYSJE boli na turné v Prahe, keď sme tam boli nahrávat’ EP Distant Shores a Freddie bol taký láskavý, že ráno po ich koncerte prišiel do štúdia a požehnal pieseň svojím saxofónom," vysvetľuje Mamaev.

Vypočujte si celú nahrávku Distant Shores:


Gonsofus je výsledkom spolupráce dvojice Sasha Mamaev a Gábor Tokár. Veľa hudobných a kultúrnych vplyvov a jazykov splýva do ich unikátneho štýlu, ktorý pomenovali "transcontinental groove". Našľapaná rytmická sekcia, gitara, mocné dychy, jedinečný vokálny prejav, a to celé podfarbené dávkou starostlivo vyšperkovanej elektroniky - to je zvuk celého orchestra vytváraný naživo iba dvoma hudobníkmi.

Ich debutový album Taking Shape z roku 2015 bol priaznivo prijatý kritikou, ale najmä poslucháčmi, ktorých si Gonsofus získali intenzívnym koncertovaním po celom svete. Za posledných šesť rokov odohrala dvojica viac ako 400 koncertov v 19 krajinách naprieč Európou, USA a aj v Rusku. Vystupovali na jednom pódiu s umelcami ako Jazzanova, New York Ska-Jazz Ensemble, Koop Orchestra či Heymoonshaker. Slovenské publikum pozná Gonsofus z festivalov Pohoda, Grape či Uprising a z veľkého počtu vystúpení po celom Slovensku.

EP nahrávkou Distant Shores kapela nadväzuje na svoje poslanie vytvárať transkontinentálnu hudbu a umenie bez hraníc, zjednocovať ľudí a rôzne kreatívne odvetvia.

Redakciu Hudba.sk informoval Sasha Mamaev. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Lukáš Teren


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti