Slovenská šansoniérka Lucia Bujnová vydáva svoj druhý album Po Tvojich slovách. Na rozdiel od prvého albumu, madamebujna en concert, speváčka prvýkrát prezentuje svoju tvorbu aj ako autorka hudby. Pod originálnymi klavírnymi aranžmánmi je podpísaný Pavol Bodnár, ktorý sa spolupodieľal i na zhudobnení viacerých piesní albumu.


Klavír a spev dopĺňa violončelistka Jana Ivanecká, členka Slovenskej filharmónie. Autormi textov sú Igor Grossman a Mikuláš Krippel. Viaceré texty piesní vznikli pred osemdesiatimi rokmi a za ich objavenie vďačia hudobníci náhode. Album, ktorý vyšiel v piatok 11. novembra, bude v priebehu novembra dostupný aj na hudobných platformách. Oficiálny krst albumu bude 16. novembra v koncertnej sieni Klarisky v Bratislave o 19:00.

Album Po Tvojich slovách vznikol v priebehu ostatného roka. "Keď sa mi do rúk prvýkrát dostali 80-ročné básne autora Mikuláša Krippela, do očí mi udrela báseň Je jeseň. Videla som v nej pieseň, bol tam rytmus i melódia. V básni Aprílový dážď sa hovorí o túžbe po pokoji, šťastí a mieri. Ten starý text bol razom neskutočne aktuálny. Tento album tu jednoducho mal byť," odhaľuje pozadie vzniku albumu autorka hudby a speváčka Lucia Bujnová.

Speváčka sa k šansónovej tvorbe dostala až po štyridsiatke. Ako u väčšiny slovenských šansonierov a šansonierok, aj pre Luciu je šansón skôr krásny koníček, ktorý dopĺňa štandardné zamestnanie. "Tento žáner spája moje dve veľké vášne - francúzštinu a spev," dopĺňa umelkyňa, ktorá je zároveň učiteľkou francúzštiny na Gymnáziu Metodova v Bratislave. Francúzštinu ani pri novom albume neopustila, obsahuje okrem autorských slovenských piesní 3 francúzske covery.


Spolupráca s jazzmanom Pavlom Bodnárom

Speváčka dlhodobo spolupracuje s Pavlom Bodnárom, popredným slovenským jazzmanom a aranžérom. Za ostatné roky spoločne odohrali desiatky koncertov. Bodnár sa hudobne podieľal aj na debutovom albume speváčky s názvom madamebujna en concert, ktorý oproti tomu novému obsahuje interpretácie francúzskych piesní iných autorov. Album Po Tvojich slovách bol nahraný v RITA Studio vo Vajnoroch.

Texty piesní na novom albume sú miestami nečakane aktuálne a citlivo sa prihovárajú časom, ktoré dnes žijeme. Niektoré sú až terapeuticky hrejivé a empatické. "Príbeh textov je akoby vsadený do dnešného sveta, a to napriek ich veku. Dostali sa ku mne vďaka môjmu susedovi Vladkovi Krippelovi, ktorý je jedným zo synov autora básní, Mikuláša Krippela," vysvetľuje umelkyňa.

Mikuláš Krippel bol v 40. rokoch minulého storočia blízkym priateľom básnika Viliama Turčányho, poznali sa i s Milanom Rúfusom. "Otec sa o svoju tvorbu nikdy s nikým nepodelil. Dokonca ani s našou mamou," vysvetľuje syn Vladimír Krippel. Texty náhodne objavila manželka Mikuláša Krippela po jeho smrti a zostavila zbierku neuveriteľných 500 básní, ktoré čakali na zverejnenie.


Pre oficiálny krst si autorka vybrala miesto, ktoré kedysi hostilo Festival šansónovej hudby v Klariskách. Krstnými otcami albumu budú synovia autora textov Mikuláša Krippela. Pásmo bude popretkávané aj básňami ďalšieho autora textov, Igora Grossmana, ktorý ich na koncerte prednesie.

Krst s koncertom sa uskutoční 16. novembra v koncertnej sieni Klarisky v Bratislave o 19:00. Nasledovať bude ďalší koncert v Banskej Bystrici 30. novembra v Cikkerovej sieni Radnice o 18:30.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Jana Šavoltová.