Bratislavská skupina Slobodná Európa cez víkend pokračovala vo svojom turné Kristove roky Tour 2022. Sobotnou zastávkou bola Orlovňa v Skalici, kde došlo k útoku na skupinu Berlin Manson. Tú na koncert stálice slovenskej punkovej a rockovej scény pozvali ako hosťa po dohode so Slobodkou samotní organizátori z Orlovne.


13. 12. 2022: Článok bol aktualizovaný o nové informácie a vyjadrenia, ktoré preniesol Denník N.


Jeden z členov synth-punkového dua skončil po agresívnej konfrontácii zo strany partie návštevníkov Orlovne, ktorí skupinu "hrdinsky" napadli v početnej prevahe, so zlomenou sánkou. Dôvodom fyzického útoku bolo podľa predchádzajúcej slovnej roztržky vyvesenie dúhovej vlajky na pódiu, ktorou Berlin Manson na svojich koncertoch vyjadrujú podporu LGBTI+ ľuďom.

Podľa reakcií návštevníkov na sociálnych sieťach k menšiemu incidentu prišlo aj po koncerte. "Nielenže došlo k napadnutiu účinkujúcich, kde spevák má zlomenú sánku, ale po skončení koncertu došlo tiež k napadnutiu návštevníka. Pričom vždy išlo o tých istých útočníkov," napísal jeden z fanúšikov v komentári pod nedeľným statusom skalickej Orlovne.

"Zdravíme všetkých fanúšikov Orlovňa Skalica. Chceli by sme sa ospravedlniť za včerajší nešťastný incident pred vystúpením skupiny Berlin Manson, veľmi nás to mrzí. Vzniknutú situáciu riešime. Z našej strany ako organizátora je nám to veľmi ľúto a do budúcnosti spravíme všetko preto, aby sa podobné incidenty už neopakovali a spoločne sme sa v Orlovňa Skalica cítili kultúrne a užili si každý jeden koncert každej jednej skupiny," píše sa vo vyjadrení skalického klubu, ktorý funguje už viac ako 25 rokov.

Adekvátnou reakciou je odsúdenie nenávisti

Orlovňa v uvedenom stanovisku na sociálnej sieti neuviedla dôvod útoku a neodsúdila homofóbne prejavy na svojej pôde. Podľa účastníkov koncertu však takéto slová zo strany organizátora zazneli z pódia hneď po incidente. Šéf klubu Orlovňa Pavol Bolebruch sa k nemu vyjadril v pondelok pre Denník N, kde okrem iného uviedol, že klub zhromažďuje informácie o útočníkoch. "Poprosil som návštevníkov akcie, aby mi poslali fotky a videá. Títo ľudia už nebudú mať nikdy prístup do Orlovne."

Skupina Slobodná Európa počas útoku v Orlovni už nebola, no vo svojom vyhlásení sa vyjadrila jednoznačne.

"Ako je o nás všeobecne známe z našich postojov a vyjadrení, sme skupina, ktorá sa výrazne vymedzuje voči akýmkoľvek prejavom nacizmu, rasizmu, xenofóbie a homofóbie. Z toho dôvodu máme na našich koncertoch už dlhodobo pokoj od podobných prejavov. Až do sobotného koncertu v Skalici, na ktorý zavítalo aj pár homofóbnych primitívov, ktorí fyzicky napadli skupinu Berlin Manson a spevákovi spôsobili ťažké zranenie. Je nám to veľmi ľúto, chlapcom z Berlin Manson sa veľmi ospravedlňujeme, prajeme všetko dobré a skoré uzdravenie. Zároveň by sme radi odkázali všetkým náckom, ktorí stále nepochopili, že naša skupina patrí na opačnú stranu barikády, aby na naše koncerty nechodili. Nie ste u nás vítaní."

Na útočníka, ktorý Adamovi z Berlin Manson spôsobil zranenie, bolo podané trestné oznámenie.

Skupina Berlin Manson je na scéne od roku 2020, no do širšieho povedomia sa dostala až tento rok. V novembri v bratislavskej Fuge pokrstila novú EP nahrávku Život končí keď máš trinásť, ktorej predchádzal úspešný singel Netancujem, kývem hlavou.


Autor: Patrik Marflák

Súvisiaci interpreti: Slobodná Európa