Hlavná stránka

>

Správy

>

Narodil sa v Kanade a chce žiť na Slovensku. Spoznajte nový objav Slnko Records

Narodil sa v Kanade a chce žiť na Slovensku. Spoznajte nový objav Slnko Records

13.02.2019 - 09:30 | redakcia

Od Montrealu cez Toronto a Londýn až do Bratislavy. Tak by sa dala v krátkosti zhrnúť cesta mladého kanadsko-slovenského pesničkára menom Milan André. V skutočnosti si však príbeh tohto charizmatického muža zaslúži dlhší text. A ešte zaujímavejšia je jeho hudba, ktorú slovenským fanúšikom predstavuje na svojom debutovom albume.


Narodil sa v Montreale slovensko-americkým rodičom, študoval jazzovú kompozíciu v Toronte a len pred pár dňami sa presťahoval do Bratislavy, kde plánuje žiť, tvoriť a koncertovať. Spevák a skladateľ Milan André už tento piatok (15.2.) na Slovensku vydá svoj debutový album Who Am I? a v ten istý večer ho pokrstí na podujatí Slnko Spirit, festivalovej párty hudobného vydavateľstva Slnko Records v bratislavskom Kamel klube.

Milan André, 2018

Silné slovenské puto

Sympatický hudobník je prekvapujúcim novým objavom vydavateľstva, ktoré 18 rokov vytrvalo podporuje domácu nezávislú hudobnú scénu. Jeho debut bude už 111. titulom Slnko Records, pričom špeciálny je svojím medzinárodným príbehom aj presahom. Hudobník s exotickým zjavom (jeho mama je Slovenka, no z otcovej strany má afro-americko-kubánske korene) vyrastal v Montreale a do tridsiatich rokov žil v Toronte a v Londýne, aby sa po rokoch vrátil do krajiny, ktorú si zamiloval už ako dieťa.

"Vždy som chcel aspoň chvíľu žiť na Slovensku. Moja mama je z Nitry, kde sme sa pravidelne vracali približne raz za dva roky. Vďaka tomu mám na Slovensku veľa príbuznych a známych," hovorí plynulou, takmer bezchybnou slovenčinou Milan André, ktorý svoj prvý miestny koncert odohral práve v maminom rodisku.

Toto je Milan André. No nemilujte ho.


V Nitre sa zoznámil a začal hrávať s ďalšími hudobníkmi. Jeden z nich, kontrabasista Juraj Kalász, mu prvýkrát predstavil domáce vydavateľstvo Slnko Records.

"Mal som pripravených niekoľko skladieb z nahrávania v Londýne a hľadal som niekoho, kto by mi pomohol s albumom. V podstate všetci ľudia, ktorých som na Slovensku poprosil o radu, ma odkázali na Slnko Records. Vraj je to to najlepšie, čo doma máme. Prvý email, ktorý som po dokončení nahrávky poslal, teda smeroval tam," spomína Milan, ktorý na gitare hrá už takmer 21 rokov a hudbu vyštudoval na prestížnej Humber College, jednej z najlepších škôl pre jazzovú a modernú tvorbu v Kanade.

Zamatové blues

So Shinou, zakladateľkou Slnko Records, si Milan sadol od prvého momentu. "Pamätám si, že som pred prvým stretnutím v auguste počúval stý album Slnko Records a skladbu od Katarzie. Neskôr počas toho, ako sme so Shinou sedeli na káve, prešla náhodne cez ulicu práve Katarzia s Katarínou Málikovou. Vedel som, že sa tu niečo deje."

Odvtedy sa všetko rozbehlo veľmi rýchlo. Milan André sa presťahoval na Slovensko a už o pár dní vydá debutový album Who Am I?. Napísal ho v piatich rôznych krajinách - v Anglicku, Kanade, Nemecku, Česku a na Slovensku. Celý proces od tvorby cez nahrávanie či mixovanie zvládol sám. Na albume spája folk a pop v aranžmánoch, v ktorých vyniká bluesovo drsný a zároveň zamatový hlas v sprievode akustickej gitary, akú určite ocenia napríklad fanúšikovia Bena Howarda či Matta Corbyho.  


Úvodným singlom je pesnička Throne, ktorú vizuálne stvárnili Braňo Vincze a Viktor Cicko. "Chcel som pôvodne spraviť skladbu v bluesovom ladení. Nakoniec sa nálada posunula do trochu väčšej melanchólie a vznikla z toho metafora na hudobný priemysel, ktorý sa často povrchne zameriava len na úzku skupinu umelcov a mnohí ďalší ostávajú nepovšimnutí," vysvetľuje Milan André. 

Throne spolu s ďalšími skladbami odznie určite aj na jeho koncerte v rámci festivalu Slnko Spirit už v piatok 15. februára v Kamel klube. Milan André zahrá sólo a spolu s ním v ten večer vystúpia aj ďalšie mená z vydavateľstva Slnko Records, ktoré si už stihol obľúbiť. Vrátane Katarzie, Darkness Positive či Doroty Nvotovej. Okrem Slnko Spirit sa Milan v piatok predstaví naživo aj v rannej relácii Rádia_FM, kde po ôsmej ráno zahrá štyri skladby.

Album Who Am I? aj koncert na Slnko Spirit je Milanovým vstupom do ďalšej etapy. Tak, ako naznačuje oxymoron v názve poslednej skladby albumu Intro, nahrávka ňou síce končí, no celá je ešte len začiatkom niečoho nového. A v podstate ide o míľnik aj pre samotné slovenské vydavateľstvo, ktoré vďaka tomuto umelcovi môže získať nových fanúšikov aj v zahraničí.


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Slnko Records Alexander Čerevka. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Boris Németh (titulná fotografia), Ondrej Geče (foto v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti