Peter Gabriel si ako muzikant získal renomé už na konci 60. rokoch minulého storočia. V ďalšom desaťročí zažil aj celosvetovú slávu ako kapelník Genesis, zoskupenia viacerých budúcich úspešných osobností modernej hudby. Nasledujúca sólová kariéra mu priniesla rešpekt od kolegov a poslucháčov v mainstreamovej i nezávislej sfére. Britský hudobník a spevák má dnes (13.2.) 75. narodeniny.

Produkcia raných Genesis mala poslucháčsky náročnejšie parametre a radila sa do intelektuálnej a širšej mozaiky art-rocku, prog-rocku a ich experimentálnejších foriem, spolu s veličinami ako Pink Floyd, King Crimson, YES alebo Roxy Music. Po vydaní oboch vrcholných albumov (Selling England by the Pound, 1973 a The Lamb Lies Down on Broadway, 1974) v roku 1975 Gabriel prenechal bubeníkovi Philovi Collinsovi rolu lídra a vokalistu kapely. Po krátkej pauze vydal v roku 1977 svoju prvú sólovku aj s úspešným hitom Solsbury Hill.

Vzhľadom na stále pomerne náročný charakter tvorby zaznamenal so svojou radovou päťkou So (1986) úspech, ktorý možno považovať za fenomenálny. Dobyl britský rebríček, jednotkou bol aj v ďalších krajinách a iba v USA ho na čelo nepustil soundtrack zo slávneho snímku Top Gun, s hitmi známeho filmového komponistu Giorgia Morodera.

Peter Brian Gabriel sa narodil 13. februára 1950 v anglickom Chobhame. Vyrastal pri obci na farme starého panstva. Už ako žiak základnej školy prejavoval spevácky talent, ale zaujímal sa aj o hru na klavíri a na bicie. Ako 12-ročný zložil prvú pesničku. Traduje sa, že rodina, ktorá ho podporovala v rozvíjaní nadania, mu dala peniaze na profesionálne hodiny spevu, ale on financie utratil kúpou hudby, napríklad aj debutovej platne The Beatles Please Please Me. Už o rok neskôr mladučký Peter sám vystupoval so svojou prvou kapelou ako spievajúci bubeník.

V roku 1967 Gabriel založil Genesis. V prvej zostave, ktorá nahrala albumy From Genesis to Revelation a Trespass (1969-1970) boli s ním aj jediní "veční" členovia kapely, klávesista Tony Banks a (bas)gitarista Mike Rutherford (neskôr aj Mike + The Mechanics). Od platne Nursery Cryme (1971) pribudli bubeník Phil Collins, neskôr hviezda 80. rokov, i významný a osobitý gitarista Steve Hackett, ktorý sa neskôr tiež presadil sólovo i pestrými spoluprácami. V najvýraznejšom zložení Genesis nahrali tri úspešné albumy prvej éry.

V roku vyšiel album Foxtrot (1972) s rôznorodými reakciami a tie sa nevyhli ani dvom kultovým dielam Selling England by the Pound (1973) a The Lamb Lies Down on Broadway (1974). Obe sa však výborne predávali na ostrovoch, solídne v USA a s odstupom času nesú prevažne priaznivé recenzie. Hudobní kritici sa v ére vydania ťažšie orientovali v značnej dĺžke viacerých skladieb, resp. v dĺžke dvojalbumu (The Lamb...), ako i v zhluku výrazných albumov žánrovo podobného zvuku. V tom čase boli už vydané prvé, hĺbavé diela King Crimson, v roku 1972 dali YES svetu Close to the Edge, o rok neskôr Pink Floyd nahrali The Dark Side of the Moon a Roxy Music dokonca dva výrazné albumy (For Your Pleasure a Stranded). Na vrchole boli Jethro Tull i ELP.

Genesis v roku 1975 koncertovali a uprostred šnúry ich líder oznámil, že týmito vystúpeniami končí. Okrem iného aj preto, že stratil ilúzie o hudobnom priemysle a chcel sa venovať rodine. Netrvalo však dlho a pokračoval v skladaní a vo vydávaní. Čiastočne využil aj materiál "genesisovských" nápadov, ale predovšetkým prvá časť jeho sólo jednotky z roku 1977 (s podtitulom 2) priniesla nového a moderného Gabriela. Všetky skladby si napísal a naspieval sám, ale na inštrumentálnu a aranžérsku spoluprácu si pozval viac muzikantov na čele s Tonym Levinom a najmä Robertom Frippom (King Crimson).

Aj album Peter Gabriel 2 (Scratch) si našiel široký záujem publika i kritiky, Fripp tu prispel aj spoluatorstvom na jednej pesničke. Na trojke (Melt) z roku 1980 sa ako hostia pridali Kate Bush, Phil Collins či Paul Weller a bola z toho albumová jednotka v Británii. Singel Games Without Frontiers to dotiahol na 4. priečku. O dva roky vydal Gabriel výživný hit Shock the Monkey zo štvrtého radového albumu (podtitul Security), ktorý priniesol pridanú hodnotu experimentu, ale po "trilógii" aj trochu únavné fázy.

Nasledovala trojročná tvorivá pauza a po nej Peter Gabriel reštartoval tvorivé sily odskočením si do sveta filmovej hudby (snímka Krídla). V roku 1986 nahral So, svieži, umelecky hodnotný a komerčne mimoriadne úspešný album. Ako producent sa na jeho konečnej podobe "vybláznil" renomovaný Daniel Lanois, úzko kooperujúci s Brianom Enom i kapelou U2. Okrem Kate Bush a Tonyho Levina na nahrávku prispeli aj ďalšie hudobné autority ako Laurie Anderson, Nile Rodgers, Stewart Copeland (Police), či Jim Kerr (Simple Minds).

Hitový singel Sledgehammer sa vyšplhal na špicu amerického i kanadského rebríčka, v domovskej krajine autora bola štvrtá. Úspešné boli aj Big Time a duet s Kate Bush Don't Give Up. Z albumu sa na dvanástich najsilnejších hudobných trhoch predalo sedem miliónov nosičov albumu So, z toho päť miliónov v USA.

Obdobie tohto veľmi úspešného albumu bolo vyčerpávajúce a Peter Gabriel si potreboval od tohto druhu tvorby oddýchnuť. Niekoľko rokov sa venoval svojím aktivitám v oblasti charity, ľudských práv i filmovej hudbe, kde nadviazal úzku spoluprácu s režisérom Martinom Scorsesem (snímka Posledné pokušenie Krista). Po šesťročnej albumovej pauze v roku 1992 vydal ďalší úspešný album Us s hitom Steam.

Nasledovalo takmer desať rokov rôznych projektov, medzi ktorými boli aj rôzne hudobné spolupráce, predovšetkým v oblasti world music. Vymyslel a nahral aj pesničky do filmov (Philadelphia, Takí normálni zabijaci). V súčasnom storočí vydal ďalšie tri poslucháčsky náročnejšie albumy. Napriek tomu sa jeho zatiaľ posledná štúdiová nahrávka I/O z roku 2023 dostala na čelo britského rebríčka. Album je špecifický tým, že každá skladba obsahuje dva rozdielne mixy – "Bright-Side Mix" and "Dark-Side Mix". Gabriel v priebehu necelého roka vydal všetkých dvanásť skladieb v oboch verziách mixov bez akýchkoľvek hitových ambícií ako single.

Peter Gabriel je ako sólový umelec člen Rock'n'rollovej siene slávy. Za svoje diela získal osem cien Grammy a tri BRIT Awards. Hit Sledghammer získal v roku 1987 rovno deväť video cien MTV v čase, keď táto televízia bola hudobnou autoritou.

Hudobník je od roku 2002 druhýkrát ženatý, z predchádzajúceho vzťahu má dve dcéry, zo súčasného dvoch synov. Žije už dlhšie vo Wiltshire a prevádzkuje tamojšie štúdio Real World Studios, v ktorom nahrávala, mixovala, alebo skúšala plejáda hviezd modernej hudby – napríklad Kanye West časť albumu Yeezus, King Crimson celú platňu THRAK, či New Order päť radových albumov.

Text: TASR (zdroje: britannica.com, bbc.co.uk, setlist.fm), Hudba.sk edit