Hlavná stránka

>

Správy

>

Archívny Chlapec sa vrátil k folkovému minimalizmu. Vypočujte si Zapadákov

Archívny Chlapec sa vrátil k folkovému minimalizmu. Vypočujte si Zapadákov

13.03.2020 - 11:30 | redakcia

Slovenský gitarista, spevák a skladateľ Archívny Chlapec dnes na značke Slnko Records vydáva svoj tretí album s názvom Zapadákov. Kolekciou intímnych piesní sa po "tranzitnej" fáze vracia naspäť k pesničkárstvu, postavenom na akustickej gitare a úprimných textoch o rodine, detstve a živote v malom meste.


"Bol to zámer," komentuje nástrojový minimalizmus nového albumu Richard Vávra, ktorý je hlavným protagonistom projektu Archívny Chlapec. Introvertný debut spred piatich rokov hudobníkovi z Kútov priniesol fanúšikov na Slovensku aj v Čechách a jeho ďalšie odvážne pokračovanie s bohatšími aranžmánmi označili niektorí novinári ako jeden z najlepších pesničkárskych počinov na Slovensku. Už vtedy však Archívny Chlapec hovoril, že je vo fáze tranzitu a jeho hudba v budúcnosti môže znieť opäť inak. Na novinke si aranžérsky vo všetkých skladbách vystačil len s jednou gitarovou linkou a dvoma hlasmi.

Radosť z obyčajnej každodennosti

"Po albume Zvery som mal pocit, že úlohou hudobníka je neustále sa posúvať vpred a s touto ideou vznikol nasledujúci album Tranzit. Problém bol, že som nevedel, čo to 'vpred' konkrétne znamená. Až s odstupom času som zistil, čo mám rád, v čom som doma, a že netreba vidieť progres len vo viac nástrojoch či zložitejších aranžmánoch. Hudobným napredovaním môže byť aj to, že začneš byť k sebe úprimný a prestaneš sa štylizovať do niečoho, čím nie si," myslí si Richard a dodáva, že presne o tom je album Zapadákov. O jednoduchosti, úprimnosti k sebe samému aj ostatným a radosti z obyčajných, každodenných vecí."Nie je sa kam náhliť, môžeme si dovoliť ten luxus prísť neskoro alebo nikdy," spieva v druhej skladbe albumu Archívny Chlapec a pôsobí to autenticky, pretože jeho texty reflektujú, čím naozaj žije. "Mám jedenásťročného syna, manželku, každý večer varíme, ráno ma niekedy bolí chrbát a rád jazdím na bicykli popri Morave smerom na Skalicu," hovorí Richard.

Azda najlepšie myšlienku Zapadákova vyobrazuje skladba a video Ponad Berlín smer Londýn, ktorý je duetom Archívneho Chlapca s českou speváčkou menom Prune. Je to čiastočne DIY koncept, snaha o zachovanie čo najväčšej autenticity, aj snaha o sureálny, snový pohľad na úplne bežné veci, ktoré sa nám zdajú na prvý pohľad obyčajné a škaredé. S cieľom nájsť 'krásno' niekde, kde by ho len málokto hľadal. 


Zapadákov vychádza 13. marca na značke Slnko Records na CD, MP3 aj v bezstratovom FLAC formáte. Nájdete ho na www.slnkorecords.sk a digitálne aj na obľúbených streamingových službách.

Vypočujte si celý album na Deezeri:Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka zo Slnko Records. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti