Hlavná stránka

>

Správy

>

Gott, Olympic aj Elán na megakoncerte pripomenú 50. výročie Bratislavskej lýry

Gott, Olympic aj Elán na megakoncerte pripomenú 50. výročie Bratislavskej lýry

13.05.2016 - 11:10 | redakcia

Približne 30 hitov Bratislavskej lýry zaznie opäť naživo počas jedného večera plného legiend československej scény. Na podujatí s názvom "Mám rozprávkový dom - LÝRA 50" si na slávnu pesničkovú súťaž prídu zaspomínať aj Helena Vondráčková, Eva Pilarová, Peter Lipa, Janko Lehotský a ďalší.


Koncert, ktorý sa uskutoční 18. októbra v bratislavskej Incheba Expo Aréne, bude spomienkou na festival populárnych piesní, ktorý sa prvýkrát konal pred 50 rokmi a postupne sa stal pojmom aj na medzinárodnej scéne. Známi umelci oživia hity z minulého storočia, ktoré bodovali práve na Bratislavskej lýre, zaznejú však v nových interpretáciách.

"Bratislavská lýra sa dlhé roky pravidelne objavovala medzi najvýznamnejšími kultúrnymi podujatiami v hlavnom meste Slovenska. Od roku 1966 sa tu každoročne stretávali osobnosti českej a slovenskej populárnej hudby. Festival bol v prvom rade autorskou súťažou dovtedy nezverejnených piesní, z ktorých sa mnohé stali hitmi. Úspešnú spevácku kariéru tu odštartovala súčasná špička slovenskej a českej populárnej hudby. Aj preto chceme tento skvelý festival pripomenúť," povedal v stredu na tlačovej konferencii jeden z organizátorov Dodo Šuhajda, ktorý je tiež spoluautorom knihy Slovenský bigbít (2008).

Dúfajú aj v účasť Karla Gotta

Organizátori majú predbežne prisľúbenú účasť historicky prvého víťaza Bratislavskej lýry Karla Gotta, v jeho prípade však samozrejme všetko závisí od aktuálneho zdravotného stavu. V súčasnosti sa zotavuje po operácii brušnej dutiny, ktorú podstúpil v pondelok v pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnici. Zákrok by mal uzavrieť onkologickú liečbu 76-ročného interpreta, ktorému vlani v novembri diagnostikovali Non-Hodgkinov lymfóm.

"Moji milí priaznivci, zdravím vás z nemocničného lôžka, kde sa zotavujem po operácii brušnej dutiny, ktorá prebehla dobre a bez komplikácií. Som v tej najlepšej lekárskej starostlivosti a mám sa každým dňom lepšie. Nejakú dobu ale ešte potrvá nevyhnutná rekonvalescencia. A potom už hurá do života, zľahka aj do toho pracovného. Všetkým, ktorí na mňa myslia, ďakujem za povzbudivé odkazy. Váš Karel Gott," napísal včera na svojej oficiálnej facebookovej stránke spevák, ktorý v marci potvrdil, že sa po niekoľkomesačnej chemoterapii z rakoviny vyliečil.

tlačová konferencia koncertu Mám rozprávkový domPetr Janda, Vašo Patejdl, Pavol Zelenay, Ľubo Belák a Dodo Šuhajda

Organizátori však aj v prípade majstrovej neúčasti sľubujú bohatý program. Účasť už potvrdili Helena Vondráčková, Olympic, Eva Pilarová, Lenka Filipová, Jitka Zelenková, Petra Janů, Naďa Urbánková, Elán, Peter Lipa, Ján Lehotský a Modus, Jana Kocianová, Marcela Laiferová, Peter Nagy, Pavol Hammel, Robo Grigorov, Ľudovít Nosko, Berco Balogh, ale aj interpreti mladšej generácie Martin Chodúr, Mário "Kuly" Kollár, Mirka Partlová a Barbora Švidraňová.

"Koncert bude veľmi dlhý, máme veľký problém, pretože je veľa piesní, ktoré by mali odznieť, a veľa interpretov, ktorí by sa mali zúčastniť. Aj preto robíme výber a nie všetko sa tam dostane. Časovo to vychádza na dve a pol hodiny, na druhej strane sme si overili, že ľudia vedia vydržať do konca, keď je niečo dobré. Karel Gott nám sľúbil, že ak mu zdravíčko bude slúžiť, má záujem zúčastniť sa ako interpret. Ak nie, tak by sme vycestovali do Prahy a spravili s ním krátky rozhovor," priblížil pre TASR ďalší člen organizačného tímu Ľubo Belák. Ten tiež prezradil, že koncert by sa mal na jeseň objaviť aj na televíznych obrazovkách, vzhľadom na plánovanú dĺžku programu pôjde pravdepodobne o zostrih.

Rozhovor TASR s Ľubom Belákom:Najvyššia méta populárnej hudby v Československu

S myšlienkou na zorganizovanie československého festivalu populárnej piesne prišli Pavol ZelenayJán Siváček v roku 1965. Prvý ročník sa uskutočnil o rok neskôr v bratislavskom PKO (23. - 26. 6. 1966). "S Jánom Siváčkom sme prišli s myšlienkou na organizovanie festivalu v období, keď bola slovenská populárna hudba, slušne povedané, v útlme. Piesne, ktoré zaznejú na tomto koncerte, sú dôkazom toho, že evergreeny sú nesmrteľné a že stále oslovujú. Myslím si, že v tomto duchu vlastne Bratislavská lýra môže troška pokračovať," teší sa z plánovaného koncertu nestor slovenskej populárnej hudby Pavol Zelenay. 

Do finále premiérového ročníka postúpilo 24 z prihlásených 797 piesní, z toho 12 českých a 12 slovenských. Projekt Mám rozprávkový dom - LÝRA 50 dostal názov podľa piesne, ktorá vtedy zvíťazila. Napísali ju slovenskí autori Vieroslav Matušík a Eliška Jelínková a po slovensky ju zaspieval Karel Gott. Na druhom mieste bola dvojica Marta Kubišová a Helena Vondráčková s piesňou Oh, baby, baby, na treťom mieste skončil Waldemar Matuška so skladbou Už modrej činžák zhas. Karel Gott súťažil s dvomi pesničkami, tou druhou bola Pošli to dál a skončila na štvrtom mieste.


Počas nasledujúcich dvoch dekád pomohol festival preraziť mnohým známym slovenským aj českým spevákom. "Keď sa Lýra začala, bol som veľmi mladý, no vždy to pre nás bola méta. Vedeli sme, že keď sa tam raz dostaneme, bude to super. Všetci muzikanti sa tam chceli dostať. Bola to totiž jediná možnosť, ako sa ukázať. Bratislavskú lýru pozerala vtedy naozaj celá Československá republika. Ak ste tam zahrali pesničku, zo dňa na deň sa stala hitom," spomína Vašo Patejdl.

"Mám veľkú radosť z tohto koncertu, Bratislavská lýra bola totiž pojmom. Jediná vstupenka, ako sa tam dostať, bolo zložiť pesničku. A tak sme každý rok skladali nové skladby, pretože sme nechceli prísť o možnosť zúčastniť sa na tomto festivale. Pre nás, pre rockerov, to bolo vlastne posvätenie našej práce, niečo podobné ako pre iných, keď idú do kostola," dodáva Petr Janda z Olympicu. 


Zdroj: Propaganda House (Nora Krchňáková) + TASR
Foto: René Miko
Video: Martina Kriková/TASR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti