Hlavná stránka

>

Správy

>

Sopranistka Eva Šušková sa s novinkou posúva od klasiky k experimentom

Sopranistka Eva Šušková sa s novinkou posúva od klasiky k experimentom

13.05.2016 - 09:00 | redakcia

Jedna z najvýraznejších slovenských sopranistiek Eva Šušková patrí k mimoriadnym zjavom našej hudobnej scény. Je rešpektovaná na poli klasickej hudby, no zároveň odhodlaná experimentovať v rámci tej alternatívnej.


Čerstvá držiteľka ceny Radio_Head Awards za najlepší album v kategórii Klasická hudba (album secret VOICE, 2015) vydáva očakávanú novinku secret VOICE electric. Album s výnimočne intenzívnou dramaturgiou pokrstí 23. mája o 18:00 v bratislavskom Pálffyho paláci na Zámockej ulici.

Vypočujte si skladbu Námorníci (hudba a text: Martin Burlas):


Druhý nosič s autorskou pečiatkou secret VOICE prináša Eva Šušková s ideou odkrývať "tajomstvá ľudského hlasu" v spojení s elektronikou, prípadne v kombinácii akustického nástroja, hlasu a elektronického (magnetofónového) záznamu, ktorá sa v čoraz vyššej miere využíva i v klasickej hudbe. Speváčka na novinke siaha aj po dielach skomponovaných v Experimentálnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave, ktoré doteraz neboli nahraté.

Väčšiu časť CD secret VOICE electric však tvoria skladby, ktoré skladatelia umelkyni skomponovali "na mieru". Víťazoslav Kubička, Iris Szeghy, Daniel Matej, Martin Burlas, Fero Király, Miroslav Tóth, Urban Hudák, Július Fujak. Úctyhodný zoznam dôležitých mien slovenskej klasickej a experimentálnej hudby vytvára symbiózu so Šuškovej dramaturgickým zámerom priblížiť slovenskú experimentálnu hudbu prostredníctvom autorských kompozícii rozličných skladateľských generácii.

Album tak prináša kompaktnú dramaturgiu, novú slovenskú hudbu a netradičný pohľad na interpretačné umenie klasickej speváčky. "Vďaka mojim posledným albumom mám pocit, že som konečne slobodným umelcom. Teraz to už naozaj začínam byť ja, hľadajúca a určite aj omylná, ale sama za seba," dodáva k intenzívnemu umeleckému obdobiu samotná Eva Šušková.

Viac sa o albume dozviete vo videu:


36-ročná sopranistka patrí k absolútnej špičke slovenskej vokálnej interpretácie. Umelecká hodnota jej najnovšieho albumu secret Voice electric je vzhľadom na autorkin životopis a doterajšie aktivity najmä v oblasti uvádzania a propagácie slovenskej hudby nespochybniteľná.

Samostatným umeleckým dielom je aj booklet albumu od uznávanej slovenskej výtvarníčky Doroty Sadovskej. Nahrávka vychádza vo vydavateľstve Real Music House a jej vydanie podporili Ministerstvo kultúry SR, Hudobný fond, BSK a Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA).

Redakciu Hudba.sk informoval Robert Pospiš z vydavateľstva Real Music House. Viac sa dozviete na stránkach www.realmusichouse.sk a www.facebook.com/realmusichouse.

Foto: Marko Erd - archív Hudba.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti