Hlavná stránka

>

Správy

>

Úžasná Eivør sa po troch rokoch vráti na Slovensko!

Úžasná Eivør sa po troch rokoch vráti na Slovensko!

Eivør sa 4. októbra vráti do Bratislavy
Zdroj: A&P Media Productions
13.05.2022 - 14:00 | redakcia

Dobrá správa pre všetkých fanúšikov severskej hudby. Po troch rokoch sa do našich končín vráti výnimočná speváčka a hudobníčka z Faerských ostrovov Eivør Pálsdóttir. Jej umenie si budeme môcť opäť vychutnať 4. októbra, kedy vystúpi v bratislavskom Majestic Music Clube. Práve tam si v roku 2019 Slovákov podmanila prvýkrát.Lístky na októbrový koncert Eivør sú už v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Charizmatická blondínka, ktorá v minulosti vydávala albumy duplicitne vo faerčine aj angličtine (napríklad Mannanbar/Human Child alebo Slør/Bridges), začínala s hudbou ako tínedžerka. V pätnástich rokoch už bola líderkou kapely Clickhaze a o rok neskôr vydala svoj prvý album s eponymným názvom Eivør Pálsdóttir. 

Krátko po tom, ako Clickhaze v roku 2001 vyhrali súťaž Prix Føroyar, sa Eivør presťahovala na Island. Tento ostrov však milovala už oveľa skôr vďaka svojej hlasovej trénerke Ólöf Kolbrún, ktorá ju tam pozvala, aby sa spoločne mohli lepšie venovať rozvoju Eivørinho hlasu. S Ólöf veľmi zblížili a Eivør si na Islande našla množstvo kamarátov, medzi ktorými nechýbalo mnoho hudobníkov. Napokon tam zostala päť rokov a neskôr žila striedavo v Reykjavíku, Kodani a doma na Faerských ostrovoch, ktorých nespútaná príroda pre ňu zostáva veľkou inšpiráciou.


Už v začiatkoch si našliapla na parádnu kariéru a popularitu, čoho dôkazom bol aj fakt, že ju v roku 2004 v jej domovine vyhlásili za Arsins Føroyingur, teda Faerčanku roka. O rok neskôr získala islandské ocenenie Gríma za dielo Úlfhamssaga, pri ktorého komponovaní sa inšpirovala severskými ságami. V roku 2012 sa vydala za faerského skladateľa Tróndura Bogasona, s ktorým spoločne vydali album Room. S nahrávkou získali tri ocenenia na Faroese Music Awards, a to v kategóriách Najlepšia speváčka, Najlepší hudobník a Najlepší album roka. Zatiaľ posledný album vydala v roku 2020 s názvom Segl a minulý rok s ním získala ocenenie Nordic Council Music Prize. 

Medzinárodnou hviezdou sa stala najmä vďaka spoluprácu na soundtracku k seriálu The Last Kingdom či k hre Gods Of War. Zaujímavosťou je, že v The Last Kingdom sa v záverečnej sérii objavila aj ako postava. Pokiaľ ste fanúšikom danej šou, dávajte dobrý pozor už pri prvých minútach prvej epizódy šiestej série a zaisto uvidíte jednu veľmi zaujímavú bojovníčku v Bridinej islandskej armáde.


Eivør patrí medzi najúspešnejšie severské hudobníčky poslednej dekády, o čom svedčí aj fakt, že ku koncu minulého roka malo jej top desať skladieb na Spotify 34 miliónov prehratí. Počúvať hudbu tejto umelkyne je však podstatne lepšie naživo než prostredníctvom internetu. O tom, že jej koncerty sú naozaj výnimočným zážitkom, sa v roku 2019 v MMC presvedčil aj náš redaktor Michal Húska, ktorý ju označil za najväčšie hudobné prekvapenie jesene a o koncerte napísal: 

"Je úžasné sledovať, s akou nenútenou prirodzenosťou mení polohy od éterickej víly po hypnotickú šamanku, striedajúc zasnený severský folk, rockovú dravosť aj kvalitný pop. Zároveň bolo stále viac a viac viditeľné, že sa s publikom zžila (možno by bolo lepšie povedať, že si ho omotala okolo prsta) a že atmosféra predčila jej očakávania. S fanúšikmi komunikovala priebežne takmer po každej pesničke a keďže väčšina repertoáru bola v jej rodnej faerčine, približovala jednotlivé skladby publiku opismi v angličtine. Často sa jednalo o prírodné motívy, emócie a prežívanie ako také. A v sále, predpokladám, nebol nikto, kto by jej autentickosti neuveril. Samostatnou kapitolou je jej výnimočná farba hlasu, rozsah a technika, ktorá má skutočne svetové parametre a počuť ju spievať naživo je veľký zážitok."


Azda najviac najepickejší moment jej vystúpení je, keď vytiahne svoj "šamanský" bubon. Ten je najvýraznejší hlavne pri skladbe Trøllabundin a k jeho použitiu sa viaže zaujímavý príbeh. "Ten bubon nie je faerský nástroj. Na Faerských ostrovoch nemáme žiadne tradičné hudobné nástroje, keďže, rovnako ako na Islande, aj u nás je to všetko o speve. Ale raz som tak v Nórsku kráčala po ulici a natrafila som na šamana, ktorý predával bubny. Nikdy v živote som nehrala na bubon, ani som neuvažovala, že by som si nejaký kúpila. Lenže on vyrábal také nádherné nástroje, až som si jeden kúpila a keď som prišla na hotel, zložila som Trøllabundin. Od toho okamihu mám tento bubon vždy so sebou."

Práve skladba Trøllabundin bola napokon v jej kariére zlomovou, keďže ju priviedla k spolupráci so skladateľom Johnom Lunnom, ktorý ju vďaka nej kontaktoval na už zmienenú tvorbu soundtracku k seriálu The Last Kingdom. 


V priebehu tohto roka by sme sa mali od Eivør dočkať aj ďalších soundtrackov, ale podľa všetkého aj nového albumu, s ktorým sa v rámci turné zastaví i u nás. Určite si jej jedinečné vystúpenie nenechajte ujsť, keďže pôjde o jediný koncert v rámci Slovenska a Česka a opäť to jednoznačne bude zážitok pre oči, uši, srdce i dušu. Ako predskokanka sa aj tentokrát predstaví hudobníčkina sestra Elinborg.

Vstupenky:  


Zdroj: A&P Media Productions (Hudba.sk edit)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti