Hlavná stránka

>

Správy

>

10 dôvodov, prečo sa (opäť) oplatí zažiť festival Nova Rock

10 dôvodov, prečo sa (opäť) oplatí zažiť festival Nova Rock

13.06.2014 - 08:50 | redakcia

Boli ste niekedy na festivale Nova Rock, ktorý sa každoročne koná v prvej polovici júna na severe Rakúska? Či už na túto otázku odpoviete áno alebo nie a máte k rockovej a metalovej hudbe bližšie ako k čomukoľvek inému, čítajte ďalej. Tu je 10 dôvodov, prečo sa na jublijený 10. ročník podujatia oplatí ísť pozrieť.


Nova Rock 2014 (13. – 15. júna 2014, Pannonia Fields II, Nickelsdorf) štartuje už dnes, potrvá do nedele a ak ste na ňom boli čo i len raz, verím, že článku dáte za pravdu. Ak nie, určite mi môžete veriť, chodíme tam so železnou pravidelnosťou už 6 rokov. (Ján Papač)

1. Najväčšie rockové kapely na jednom mieste

Slovenské, české, maďarské aj poľské festivaly sa síce môžu snažiť ako chcú, no kúpna sila obyvateľov je daná a jednoducho sa nedá oklamať. Rakúsko v tomto smere bolo, je a ešte aj dlho bude ďaleko pred východnejšími krajinami strednej Európy, čo sa odráža aj v stave hudobného (a v tomto prípade koncertného a festivalového) priemyslu. Znamená to, že si tamojší ľudia vedia dovoliť viac a viac si teda vie dovoliť aj promotér. Kým na Slovensku je to väčšinou o jednej či dvoch veľkých kapelách, na Nova Rocku ich môžete vidieť desať za jediný deň.

Tak schválne, pozrime sa napríklad na nedeľňajší program tohtoročného Nova Rocku – Black Sabbath, Soundgarden, Avenged Sevenfold, Rob Zombie, The Offspring, Hatebreed, Black Label Society, Dropkick Murphys, Bad Religion a Arch Enemy. Alebo vymenujeme hity, ktoré tam tento rok počas troch dní zaznejú? Paranoid, Black Hole Sun, Roots Bloody Roots, Smack My Bitch Up, Nightmare, Run To the Hills, Pretty Fly (for a White Guy), Butterfly, Sail, Raining Blood, Rollin'... Môže byť? 

2. Nie je to len metal

Nova Rock je rajom pre metalistov, no nielen pre nich. Ak máte radi kapely, ktoré sa žánrovo definujú ako rockové či punkové s rôznymi predponami pred týmto označením, nebudete sa nudiť. Indie-rock v podaní švédskej formácie Mando Diao, pop-rock fínskych Sunrise Avenue, pop-punk amerických The Offspring alebo reggae-rock nemeckých Seeed, to je len niekoľko dôkazov toho, že Nova Rock môže sedieť aj ľuďom, ktorým "ťažký kov" nič nehovorí. 

3. Blízkosť 

41 kilometrov. Presne toľko je areál Pannonia Fields II vzdialený z Bratislavy. To je menej ako máte na slovenské festivaly a menej ako na akýkoľvek iný festival za hranicami. Veľké kapely nie sú nikdy bližšie Slovenska ako počas Nova Rocku. Riešenie existuje aj pre tých, ktorí nemajú po ruke auto – do Nickelsdrofu totiž chodí z Bratislavy vlak a zo stanice do areálu kyvadlová doprava.  

4. Ľudia

Ľudí na Nova Rocku jednoducho treba zažiť. Až na výnimky sú návštevníci Nova Rocku nekonfliktní, veselí, spoločenskí ľudia, ktorí sa na festival prišli v prvom rade zabaviť a odreagovať. Neriešia, ako vyzerajú, čo majú oblečené, neprišli sa ukazovať a ak v ich konaní uvidíte exhibicionizmus, je podriadený zábave. Týmto pozdravujeme všetky chodiace banány, mužov v plavkách Borata aj ľudí v bielych oblekoch. Asi nikde inde na rockovom festivale sa vám nestane, že vás ľudia bez dôvodu budú chcieť objať, dať si s vami "high-five" alebo sa nechať pohladkať, pretože vám tvrdia, že sa pred chvíľou premenili na jednorožca (true story, stalo sa nám to vlani!)

Nova Rock 2013Nova Rock 2013 - viac fotiek

5. Zvuk

Ak plánujete byť pod vplyvom alkoholu či omamných látok, zvuk nebude to, čo vás na Nova Rocku bude zaujímať. V opačnom prípade (a pri štandardných klimatických podmienkach) si však môžete byť istí, že nebudete sklamaní, pretože organizátori Nova Rocku si na zvuku naozaj dávajú záležať na oboch hlavných pódiách. Keďže sa festival koná doslova uprostred ničoho, nemusia robiť kompromisy ani pri hlasitosti a pustiť to "na plné gule".

6. Pódiová show bez kompromisov

Predovšetkým počas koncertov vo večerných hodinách sa k skvelému zvuku pridávajú efekty, ktoré robia vystúpenia nezabudnuteľnými. Nákladné pyrotechnické efekty i svetelná show, ktoré si nemôže dovoliť každý festival, sú na Nova Rocku štandardom a neexistujú tam kompromisy. Tí, čo boli vlani na Rammstein alebo Kiss by o tom vedeli rozprávať...  

7. Nestojíte v radoch

Na Nova Rocku je okrem vás každý deň približne 50 až 55-tisíc ľudí, no ak máte chuť na pivo, hranolky, kebab či palacinku alebo súrne potrebujete cigarety, nestane sa vám, že koncert prestojíte čakaním v rade. Rakúšania si na Nova Rocku nepotrpia na extrémne veľký sortiment občerstvenia, no dávajú si záležať na tom, aby ste svoj obľúbený koncert neprestáli v rade. Platí to aj pri využívaní toho, čo po konzumovaní čohokoľvek väčšinou nasleduje – toaliet. 

8. Atmosféra

Atmosféra na veľkých rockových a metalových koncertoch je umocňovaná, ak sa pod pódiom zíde veľký počet ľudí. Komorné koncerty môžu byť skvelé, ale pri rocku a metale to skrátka neplatí. Headlineri Nova Rock majú na koncertoch viac ako 35-tisíc ľudí, takže ak si chcete vyskúšať skutočný metalový kotol, máte na to ideálnu príležitosť.

Takto to na Nova Rocku vyzeralo minulý rok:

Reporáž Hudba.sk: Nova Rock: malý kus metalového raja

9. Black Sabbath

Každý rok má Nova Rock niečo veľké, väčšie a najväčšie. Legendárna kapela Black Sabbath na čele s Ozzym Osbourneom je to, čo tohtoročný festival robí skutočne výnimočným a to nielen preto, že je naozaj málo pravdepodobné, že táto kultová formácia sa niekedy v budúcnosti objaví na Slovensku či v jeho tesnej blízkosti. Ozzy a spol. už majú svoje roky, nehovoriac o chatrnom zdraví gitaristu Tommyho Iommiho. Už teraz sa však nevieme dočkať Paranoid a ďalších skvelých skladieb, ktoré v noci z nedele na pondelok uzavrú jubilejný desiaty ročník Nova Rocku.

10. David Hasselhoff

To, že sa Rakúšania (vrátane organizátorov) na Nova Rocku neberú príliš vážne, tento rok podčiarkli zaradením špeciálneho sobotňajšieho nočného vystúpenia nekorunovaného kráľa hercov, ktorí nevedia spievať, a spevákov, ktorí nevedia hrať – Davida Hasselhoffa. Mitch Buchannon a desaťtisíce rockerov – to zažijete iba na Nova Rocku. 

Permanentka ma festival stojí v predpredaji 146 eur, jednodňový lístok 86,40 až 91,40 eura. Viac informácií (v slovenčine) nájdete na stránkach www.facebook.com/novarock.sk a Nova Rock - Slovensko.

Autor: Ján Papač
Foto: Zdenko Hanout - hanout.eu


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti