Hlavná stránka

>

Správy

>

Zvony Tata Bojs odbíjajú nový album a koncert v O2 Universum

Zvony Tata Bojs odbíjajú nový album a koncert v O2 Universum

13.06.2020 - 09:00 | redakcia

Päť a štyri. Toľko rokov uplynie od posledného radového albumu, respektíve veľkého halového koncertu Tata Bojs. Čakanie na pokračovanie sa začína krátiť. Práve teraz kapela vydáva prvý singel z na jeseň plánovanej štúdiovky. Voľba padla na údernú skladbu Zvony, ktorú sprevádza minimalistické lyric video. Krst albumu sa uskutoční 31. marca 2021 v hale O2 Universum.


"Ako prvú sme chceli dať von skôr rýchlejšiu, tanečnejšiu pesničku, ktorá môže pre niekoho znieť možno až trochu prekvapivo, ale stále máme pocit, že to sú Tata Bojs," vysvetľuje výber prvého singla Milan Cais, ktorý zároveň priznáva, že pri rozhodovaní, ktorú pieseň zverejniť ako prvú, hrali určitú rolu i nadšené reakcie fanúšikov v rámci vlaňajšieho miniturné Křest & Test, kde skladba – spoločne s ďalšími dvoma novými piesňami Minoritní a Velký třesk – poprvýkrát zaznela naživo a kapela bola z jej vrelého prijatia "naozaj milo prekvapená, až ľahko obarená".

Okrem našľapaného a v niektorých ohľadoch netypického zvuku zaujmú Zvony i úderným textom, ktorý má okrem samotného obsahu i zaujímavú históriu vzniku. "Vždy ma lákalo skúsiť niekedy pri písaní textu použiť klasický dadaistický postup. Keď sme teda šli na prvé sústredenie k novému albumu, skúpil som na pumpe všetky noviny. Po večeroch sme z nich vystrihovali rôzne titulky a lepili ich na kartičky. Potom som ich všetky nafotil, zvlášť aj v niektorých kombináciách, po sústredení som to rozposlal chalanom a nechal som to spať. Neskôr, keď Milan písal text pesničky Zvony, v tejto "nádobe" zalovil a použil, čo sa mu hodilo," hovorí Mardoša.

"Pôvodné lístočky s novinovými výstrižkami som použil teraz na jar, keď som doma s rodinou robil lyric video k pesničke. Kruh sa tým uzavrel. Tá absurdnosť niektorých slovných spojení pre mňa bola veľmi inšpiratívna, a i keď na celkovej ploche textu ich nie je tak veľa, dávajú mu dôležitú ingredienciu a pretože to je povystrihované z novín kúpených nedávno, i určitý nádych aktuálnosti," dodáva k textu, ktorého princíp vzniku kapela použila – ako upozorňuje Cais – vo svojej viac než 30-ročnej histórii úplne prvý raz.


Cesta Tata Bojs trvá už 32 rokov

Novinkou v doterajšej histórii Tatáčov je i destinácia, ktorú si zvolili pre pražský krst nového albumu – pražská hala O2 Universum, kde zahrajú 31. marca 2021. "Na tej dlhej ceste, ktorá trvá už 32 rokov, je pre nás dôležitý pocit, že sa – i keď trebárs len po malých krôčikoch – posúvame stále vpred. Čo môže byť pokojne i čisto subjektívny dojem, ale to je v poriadku. Po dvoch Fórach Karlín sme si povedali, že by bolo fajn urobiť v prípade veľkého halového koncertu krok zase niekam trochu inam," povedal Cais.

"O2 Universum nás začalo zaujímať od chvíle, keď sme vedeli, že sa tu hala tohto typu dokončuje. Keď som sa tam bol prvý raz pozrieť, riešenie priestoru i jeho štruktúra, evokujúce malý štadiónik, ma nadchli a v momente, keď sme začali plánovať pražský krst, bola naša voľba jasná. Dôležitú rolu pri tom zohral i fakt, že promotérom koncertu sa zhodou okolností stali naši dlhoroční kamaráti z Live Nation. Niektoré veci sa v živote dejú akosi prirodzene – nie je treba tlačiť na pílu, vykryštalizuje sa to prakticky samo," vyznáva sa Milan Cais, pod ktorého rukami už vznikajú prvé skice unikátnej scénografie šitej na mieru O2 Universa.

"Plánovanie koncertu vyzerá v súčasnej dobe trochu ako sci-fi. Ale dúfam, že sa to čoskoro zmení. Napokon i veľa námetov z kníh Julesa Verna sa dočkalo reálnej podoby," dodáva so svojím typickým vtipom Mardoša ku koncertu. Návštevníci koncertu sa môžu tešiť na nový unikátny zvukový systém, ktorý zaisťuje komfortný hyperrealistický zvuk na všetkých miestach v sále.

Na detaily o zatiaľ bezmennom novom albume, ktorého vydanie je plánované tento rok na jeseň, sú Tata Bojs zatiaľ skúpi. Niečo, ale predsa len prezradili. "Ako veľmi dôležitá sa začína javiť číslovka desať, ktorá nám príde ako pomyselná červená prerušovaná niť. Okrem toho, že to bude náš desiaty radový album, to teraz vyzerá, že bude mať desať pesničiek plus jedno outro. Album zároveň vyjde na konci druhej dekády a následné turné staviame tak, aby malo desať zastávok plus záverečný koncert v O2 Universum, takže desiatka tam prirodzene figuruje vo viacerých úrovniach," odtajňuje Cais.

A Mardoša ho dopĺňa: "Štyri pesničky, z ktorých tri sme už hrali na decembrových koncertoch, sme nahrali vo februári v štúdiu. Počas coronadoby ich Milan s Dušanom dokončili - spevy, mix, atď. Takže teraz pracujeme na zvyšných šiestich. Asi štyri z nich majú už celkom jasné kontúry. Hudobných motívov i textov máme dosť, teraz to ešte musíme nejako pospájať."

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytli Adriána Čahojová z vydavateľstva Supraphon a Petr Novák z agentúry Live Nation.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti