Hlavná stránka

>

Správy

>

Hudobný fond ocenil osobnosti za rok 2019. Jednou z nich je aj Igor Timko

Hudobný fond ocenil osobnosti za rok 2019. Jednou z nich je aj Igor Timko

13.09.2019 - 09:30 | redakcia

Hudobný fond ocenil vo štvrtok popoludní na slávnostnom stretnutí v bratislavskom Zichyho paláci sedem osobností slovenskej hudobnej scény za výrazné výkony v roku 2019, ako aj dlhoročný prínos v oblasti vážnej hudby, folklóru, jazzu, dychovej a populárnej hudby.


Cenu Jána Levoslava Bellu si prevzal hudobný skladateľ Matej Sloboda (1988) za skladbu Rhythm. Diagonal. Sloboda komponuje diela v obsadení pre orchester, komorný súbor, sólový nástroj, zbor aj komorné zoskupenie. Od založenia komorného súboru Ensemble Spectrum (2012) je jeho umeleckým vedúcim a dramaturgom.
      
Cena Frica Kafendu patrí Ronaldovi Šebestovi (1967 Senica) za vynikajúce interpretačné výkony s prihliadnutím na výnimočnú CD nahrávku Classic Malts. Ako sólista účinkoval so súbormi Cappella Istropolitana, Komorní sólisti Bratislava, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a ďalšími súbormi. Stál pri zrode súboru súčasnej hudby Veni Ensemble či súboru dobových basetových rohov LOTZ Trio. Hudobná teoretička a publicistka Zuzana Martináková (1958 Trnava) si prevzala Cenu Jozefa Kresánka za významnú dlhoročnú muzikologickú, organizátorskú a hudobno-pedagogickú činnosť a za vedeckú prezentáciu slovenskej hudby doma i v zahraničí.

Cenu Ladislava Martoníka získal jazzový hudobník Erik Rothenstein (1973 Bratislava) za originálny kompozičný a aranžérsky prínos do domácej jazzovej scény. Vo svojej tvorbe okrem tradičných prvkov vychádza aj zo židovských, slovenských a balkánskych ľudových piesní, ako i z európskej klasickej hudby. Za mimoriadny osobnostný prínos vo sfére folklórneho umenia, najmä za kompozičnú tvorbu, dostal Cenu Pavla Tonkoviča skladateľ Igor Bázlik (1941 Banská Bystrica). Vo svojej tvorbe sa prejavuje ako pohotový skladateľ hudby rôznych žánrov a foriem, najmä tam, kde môže uplatniť prvky populárnej hudby, jazzu aj ľudovej hudby. Cenu Karola Pádivého získal dirigent, hudobný skladateľ a pedagóg Michal Galovec (1938 Svätuša) pri príležitosti životného jubilea 80 rokov za celoživotné zanietené rozvíjanie dychovej hudby na Slovensku a jej propagáciu doma i v zahraničí.

Ceny Hudobného fondu 2019Matej Sloboda, Igor Bázlik, Erik Rothenstein, Zuzana Martináková a Igor Timko (foto: TASR - Pavol Zachar)
 
Igor Timko: V kapele sme na seba tvrdí ako psi

Spevák, skladateľ, textár a líder košickej skupiny No Name Igor Timko (1978 Košice) si prevzal Cenu Gejzu Dusíka za úspešnú pôvodnú piesňovú tvorbu. Jeho dráha je spojená so skupinou No Name, ktorú založil v auguste 1996. Na svojom konte majú osem vydaných štúdiových albumov, získali desať českých zlatých Slávikov bez hraníc, Krištáľové krídlo či Cenu mesta Košice.

"Hudbu vnímam ako zvukové impulzy, je to zvukové vyjadrenie sveta, zvukové vyjadrenie života, emócií, hudba je nenahraditeľná, medzinárodná, nemá bariéry, jeden z mála fenoménov, ktoré dokážu vyjadriť emóciu, hĺbku, pocity. Znie to ako klišé, ale k tomuto sa môže človek dopracovať len prácou, ničím iným. Čas v tejto branži neoklamete, nie je možné, že niekto príde na scénu a o dva týždne vypredá halu. Je to poctivá práca, byť na seba náročný, v kapele sme na seba tvrdí ako psi, mnohokrát to pripomína viacej drezúru ako rokenrol. Vyzerá to tak, že aj táto cena je dôkazom toho, že to asi robíme správne. Je skvelé ťahať káru, keď viem, že mám za chrbtom takú kapelu," uviedol pre TASR ocenený Timko.

Igora Timka na odovzdávaní cien všestranne predstavil jazzman Peter Lipa, ktorý spomenul nielen Igorovo pôsobenie v skupine No Name, ale aj jeho ďalšie rozsiahle aktivity. Je totiž nielen muzikantom, ale aj pedagógom na vysokej škole či aktívnym iniciátorom zlepšení vo verejnej doprave.

"Je veľmi lichotivé, ak ma kolegovia v branži vnímajú nielen ako muzikanta. Žijem presvedčením, že každý dosiahnutý cieľ je novým štartom. Tým chcem povedať, že ak s chalanmi dosiahneme nejakú métu, ocenenie, nejaký míľnik, bola by škoda nechať si všetky skúsenosti, nástrahy a poznatky z cesty za týmto úspechom iba pre seba. Presne preto sme dnes v kapele No Name traja pedagógovia. A tak je to napríklad aj s cestovaním. Máme totálne zbehané cesty, vlaky, autovlaky, letecké spojenie medzi Košicami a Prahou. Takže ak nám napadne nejaké možné vylepšenie ciest alebo služieb spojených s cestovaním, snažíme sa ťukať na dvere kompetentným a v prípade, že nás vypočujú a našu požiadavku vyhodnotia ako opodstatnenú, myšlienka môže reálne ovplyvniť cestovanie a pohodlie cestujúcich v našej krajine," konštatoval Igor Timko.

O cenách Hudobného fondu

Ceny Hudobného fondu sa udeľujú už od roku 1963. Ich počet sa rokmi zvyšoval, pričom Cena Gejzu Dusíka za oblasť populárnej hudby pribudla do zoznamu len minulý rok. Jej prvým laureátom sa stal hudobník, skladateľ a hudobný redaktor Pavol Zelenay.

"Laureátov jednotlivých cien navrhujú profesijné združenia, každé navrhlo jednu osobnosť a Rada Hudobného fondu tieto návrhy schválila. Hlavný význam týchto cien spočíva v tom, že to umožňuje spropagovať na verejnosti ľudí, ktorí si to naozaj zaslúžia, ktorí pre slovenskú hudbu urobili a vytvorili významné diela, a máme možnosť prezentovať ich verejnosti," povedal pre TASR riaditeľ Hudobného fondu Matúš Jakabčic

Zdroj: TASR + Nora Krchňáková / NK Factory, Hudobný fond
Titulná fotografia: Jena Šimková


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti