Funk-jazzová kapela Ghost-Note, ktorú založili dvaja členovia rytmickej sekcie skupiny Snarky Puppy, bude headlinerom prvého večera Bratislavských jazzových dní 2019. Od minulého roka je členom koncertnej zostavy aj basgitarista MonoNeon, známy okrem iného aj ako jeden z posledných hudobníkov, ktorí hrávali s legendárnym Princeom.

Kapela Ghost-Note je na scéne len od roku 2014, no vďaka svojmu odvážnemu zvuku s dôrazom na komplexné rytmy bicích a perkusií, a muzikantskému majstrovstvu, ktoré hudobníci predvádzajú na pódiu, sa rýchlo stala pojmom. Zakladateľmi skupiny, ktorá hudobne "pláva" niekde medzi funkom, hip-hopom a afrobeatom, sú bubeník Robert "Sput" Searight a perkusionista Nate Werth. Dvojica sa stretla v kapele Snarky Puppy, ktorá bola hviezdou džezákov v roku 2015.

V tomu istom roku vydali Ghost-Note svoj debutový album Fortified, ktorý sa ihneď po vydaní dostal na prvé miesto iTunes Jazz Chart, podobne ako minuloročný dvojalbum Swagism. Popri spomínanej dvojici zakladajúcich členov sa v zostave striedajú ďalší špičkoví inštrumentalisti. Od minulého roka je hviezdou kapely famózny basgitarista Dywane Thomas Jr. alias MonoNeon, ktorého svojský štýl pochválil aj basgitarový velikán Marcus Miller. No najväčšiu poctu dostal od jednej z najväčších hudobných ikon v histórii, Princea, ktorý ho pozval do svojej kapely.

S legendárnym spevákom a multiinštrumentalistom hrával aj barytón- a tenorsaxofonista Sylvester Onyejiaka, známy aj zo skupiny Quantic. Altsaxofonista Jonathan Mones je zase členom formácie Funky Knuckles. Na Bratislavských jazzových dňoch zostavu doplní skvelý mladý gitarista Peter Knudsen.


V piatok 25. októbra sa na okrem Ghost-Note v Bratislave premiérovo predstaví aj Jonah Nilsson z projektu Dirty Loops a mladý francúzsky skladateľ a gitarista Paul Jarret, ktorý zahrá spolu s jedným z najvplyvnejších amerických bubeníkov Jimom Blackom. Na hlavnom pódiu sa predstaví aj kapela Tibor Feledi Kairos Quintet, ktorá vyhrala súťaž mladých talentov BJD 2018. Vo svojej hudbe kombinuje groove a jazzové prvky s elektronikou a improvizáciou. Okrem víťazstva na Bratislavských jazzových dňoch získala aj cenu Jazzový album roka v rámci Radio_Head Awards 2018. 


Bratislavské jazzové dni 2019 sa budú konať od 25. do 27. októbra v bratislavskej Inchebe. Na festivale vystúpi aj stúpajúca hviezda svetových pódií, klaviristka Cannie Han a víťaz Eurovízie 2017 Salvador Sobral, ktorého nový jazzový album debutoval na prvých priečkach vo viacerých krajinách.

Ďalšími hviezdami 45. ročníka festivalu, ktoré bližšie predstavíme v nasledujúcich týždňoch, sú speváčky Judi Jackson a Corinne Bailey Rae. Kompletný program trojdňového podujatia nájdete na stránke bjd.sk/program.

Organizátori pripravili aj špeciálny otvárací koncert, na ktorom už v utorok 17. septembra v priestoroch Vodnej veže zahrá kapela Ľudové Mladistvá spoločne s hosťami Petrom Lipom, Samuelom Hošekom, Zuzanou Mikulcovou a raperom Strapom.


Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka festivalu Silvia Turnerová. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Keith Griner