Hlavná stránka

>

Správy

>

Projekt203 má nové EP Nevhodný obsah. Pozrite si videoklip k titulnej skladbe

Projekt203 má nové EP Nevhodný obsah. Pozrite si videoklip k titulnej skladbe

13.09.2019 - 13:00 | redakcia

Bratislavská elektro-popová formácia Projekt203 vydáva symbolicky v piatok trinásteho EP Nevhodný obsah. Nahrávka obsahuje tri drsné, avšak melodické skladby - Nevhodný obsah, Paranoja a Fakľa.KopalaStudienku. Novinka je podľa lídra kapely akýmsi pokračovaním ich minuloročného debutového albumu Vírus.


"Po prvom albume sme chceli našu tvorbu zvukovo posunúť. Nové skladby znejú trochu industriálnejšie, no nechýba im emócia. Všetky pre nás znamenajú veľmi veľa," hovorí hudobník a autor skladieb Ondrej Pešek. Ako prvú na EP zaradil rovnomennú skladbu Nevhodný obsah.

"Je to taká drsnejšia elektro-tancovačka s mierne rebelsky erotickým textom. Používame v nej slová ako 'radikálni' a 'nenormálni', ale všetko je to myslené s veľkým nadhľadom. Nie vždy tieto slová znamenajú niečo zlé. Skladba má viac významov, každý si z nej môže zobrať to svoje," približuje líder skupiny Projekt203.

K titulnej skladbe kapela nedávno zverejnila aj videoklip. Nakrútil ho Ďuro The Dark z EBM formácie The Dark v bratislavskom klube Hopkirk, kde Projekt203 často vystupuje.


Inšpirácia Jankom Kráľom a ľudovou piesňou Kopala studienku

Druhá pieseň Paranoja by sa mala dočkať vizuálnej podoby v novembri. "Je to taká alternatívna skladba plná vášne v strednom tempe. Je vedená gitarovými zvukmi, do ktorých sa pripájajú elektronické linky a drsné kovové zvuky," vysvetľuje Pešek. "V skladbe Paranoja ide čisto o zmyselnosť a erotiku zabalenú to alternatívnejšej hudby. Znova sme zvolili viacvýznamový text, tentokrát o búraní stereotypov v živote a užívaní si každej intímnej chvíle," dodáva.

EP Nevhodný obsah uzatvára skladba Fakľa.KopalaStudienku, ktorá pracuje okrem autorskej elektronickej hudby i s motívom slovenskej ľudovej piesne Kopala Studienku a básňou Fakľa Janka Kráľa. "Zbožňujeme pieseň Kopala studienku, takže sme tento experiment plánovali už veľmi dlho. Rozhodli sme sa spojiť drsný a mohutný elektronický zvuk s jemnou melódiou ľudovej piesne a pripojiť k tomu obľúbenú báseň. Je to taký náš iný zvukový pohľad na folklór, a zároveň i malá pocta slovenským básnikom. Uvedomujeme si, že túto našu verziu môže človek buď milovať, alebo nenávidieť. Nič medzi tým asi nebude," smeje sa Ondrej Pešek.

Na nahrávke vystupuje popri Peškovi speváčka Sissi Enns, ktorá sa tentoraz postarala aj o vizuál štúdiovky. "Chcela som vytvoriť vizuál, z ktorého budú cítiť všetky myšlienky a emócie, ktoré sme dali do skladieb a ochutiť to prvkom folklóru," približuje Sissi. Mastering EP zastrešil Lukáš Sadloň z nahrávacieho štúdia a vydavateľstva TC Lemons.

Projekt203 - Nevhodný obsah, 2019

Nahrávka, ktorá je aktuálne k dispozícii na stramingových službách ako Deezer či Spotify, mala už i živú premiéru. Tá sa odohrala koncom augusta na festivale Prague Gothic Treffen. "Premýšľali sme, či tam zahrať aj skladbu Fakľa.KopalaStudienku, uvedomovali sme si, že reakcie môžu byť všelijaké. Nakoniec sme ju však do setlistu zaradili a ľudia sa skvele bavili. Bolo to pre nás vystúpenie roka. Po nás hrali hviezdy ako Kite a Covenant, čiže sme mali Vianoce už v auguste," priznáva Pešek. Slovenskí fanúšikovia Projektu203 budú môcť EP naživo počuť zrejme až na ďalší rok. Dovtedy by sa skupina chcela znova zavrieť v štúdiu a začať nahrávať skladby na nový album.

Projekt203 vznikol v roku 1999 ako projekt Ondreja Peška, ktorý od začiatku tvorí vokály, hudbu a texty piesní. K Ondrejovi sa neskôr pridal Marcel Orth. Marcel je plnohodnotným členom zoskupenia, avšak stará sa výhradne o vizuál projektu. Od roku 2013 prizvali medzi seba aj speváčku. Najprv s nimi pôsobila Janette Potocká, dnes za mikrofónom stojí Sissi Enns, ktorá sa stala súčasťou zostavy v roku 2015.

Členovia Projektu203 do dnešného dňa vydali vo vlastnej réžii 13 neoficiálnych štúdioviek, na ktorých priniesli spolu desiatky skladieb, pričom niektoré z nich podporili aj videami na internete. Rok 2018 bol pre formáciu prelomový. Zverejnili totiž prvé dva oficiálne videoklipy k skladbám Démon a Nespím a následne uzrel svetlo sveta aj ich debutový album Vírus. O niekoľko mesiacov neskôr, v októbri 2018 vydali tiež kompiláciu svojich najväčších hitov do roku 2016 pod názvom Replay 2000-2016.

Informácie a foto pre Hudba.sk poskytla Andrea Fedorovičová.

Foto: Marcel Orth


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti