Hlavná stránka

>

Správy

>

Hanka Gregušová v New Yorku spojila slovenské ľudovky a amerických hudobníkov

Hanka Gregušová v New Yorku spojila slovenské ľudovky a amerických hudobníkov

13.09.2021 - 16:00 | redakcia

Slovenská speváčka Hanka Gregušová už piaty rok žije v New Yorku, kde úspešne rozširuje svoje portfólio spoluprác s tamojšou jazzovou špičkou. Výsledkom je album Universal Ancestry nahratý s americkými hudobníkmi, medzi ktorými sú aj držitelia cien Grammy. Špecialitou nahrávky sú slovenské ľudovky zaspievané v angličtine a zaranžované afro-americkým hudobníkom.


Hanka Gregušová vo svojom novom domove za veľkou mlákou pôsobila spočiatku pod menom Hanka G, aktuálne už ako svoje umelecké meno používa len krstné meno Hanka. Po piatich rokoch zbierania skúseností a kontaktov na tamojšej scéne vydáva svoj štvrtý album Universal Ancestry, ktorý si sama produkovala v koprodukcii so špičkovými americkými klaviristami a skladateľmi. 

Hanka novinku pripravovala a nahrávala počas pandémie skoro rok a nachádza sa na ňom jedenásť skladieb, ktoré prechádzajú celou hudobnou škálou od jazzu, soulu, R&B, až po gospel. Speváčka na ňom vzdáva hold viacerým mimoriadnym umelcom ako sú Pharoah Sanders, McCoy Tyner, Walter Hawkins, Donnie Hathaway ako aj speváckym hviezdám ako Whitney Houston, Chaka Khan, Abbey Lincoln a Phyllis Hyman.

Na albume sú však aj tri slovenské ľudové piesne s voľnými anglickými prekladmi textov, aranžované po prvýkrát afro-americkým hudobníkom Jamesom Hurtom. Poslucháči tak môžu zisťiť, ako by to asi znelo, keby si naši slovenskí predkovia "zajamovali" s tými afro-americkými. Prirodzené prepojenie ľudí z rôznych končín sveta, ktoré skvele funguje práve prostredníctvom hudby ako univerzálneho jazyka, symbolizuje aj názov albumu, ktorý vyjadruje, že všetci máme spoločných predkov.


Album Universal Ancestry sa nahrával v New Yorku v jednom z najlepších štúdií - The Samurai Hotel Recording Studio pod taktovkou cenou Grammy oceneného zvukára Davida Stollera, ktorý album aj mixoval a spolupracoval s hviezdami naprieč hudobnými žánrami ako Eliane Elias, Nicholas Payton, Jane Monheit alebo Robert Glasper. Masteringu sa ujal Kevin Blackler, ktorý pracoval na nahrávkach pre hviezdy ako Kanye West, Jay Z, Jennifer Holiday, Lee Konitz, Wallace Roney či Joey DeFrancesco.

Časť albumu sa nahrávala aj na Slovensku v Štúdiu Garage Petra Preložníka, kde hosťovala na flautu slovenská jazzová skladateľka a flautistka, držiteľka niekoľkých hudobných ocenení, Sisa Michalidesová, a tiež Veronika Vitázková, ktorá na album nahrala fujaru.

Na nahrávaní albumu sa podieľalo spolu 15 hudobníkov. Hanka si na spoluprácu prizvala špičkových interpretov jazzovej, gospelovej, R&B a popovej americkej scény, ktorí majú na konte množstvo nominácií a ocenení Grammy, či spolupráce s hviezdami svetového formátu. Niekoľkonásobný nominant na cenu Grammy, americký klavirista a skladateľ James Hurt, ktorý spolupracoval s velikánmi hip-hopu, R&B a jazzu ako Q-Tip, Bilal, Maceo Parker či Buster Williams, sa ujal koprodukcie, aranžmánov, klavírnych partov a Fender Rhodes piana vo väčšine skladieb na albume vrátane slovenských ľudoviek.

Ďalším hviezdnym americkým koproducentom, aranřérom, klavíristom a hráčom na organ je štvornásobný držitel ocenenia Grammy, Shedrick Mitchell. Spolupracoval s množstvom špičkových hudobných hviezd ako Stevie Wonder, Jay Z, Kenny Garrett, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves, deväť rokov doprevádzal na koncertoch Whitney Houston a dva roky Kráľovnú soulu Arethu Franklin. Práve Shedrick pre Hanku zaranžoval okrem iných skladieb aj známy hit od Whitney Houston All The Man That I Need.

Hanka Gregušová s americkými hudobníkmiHanka s newyorskými hudobníkmi

Rytmické sekcie sú na albume Universal Ancestry až dve - na kontrabase a basgitare sa striedajú vychádzajúce hviezdy newyorskej scény, Rashaan Carter a David Ginyard a bubeníkmi sú Nathaniel Townsley a Taru Alexander. Posledný menovaný počas pandémie nahral aj svoj druhý sólový album, na ktorom Hanka hosťuje a vyjde začiatkom budúceho roka. Medzi špeciálnymi hosťami albumu Universal Ancestry je Rodney Kendrick, americký jazzový klavírista, skladateľ a hudobný producent, ktorý sa ujal originálneho aranžmánu skladby od speváckej jazzovej legendy Abbey Lincoln, u ktorej sedem rokov pôsobil ako klavírista a umelecký riaditeľ.

Ďalšími hosťami sú Antoine Roney, americký jazzový tenor a soprán saxofonista, brat nebohého slávneho trubkára Wallacea Roneyho, gitarista, skladateľ a producent Marvin Sewell, ktorý okrem iného šesť rokov spolupracoval s jazzovou speváčkou Cassandrou Wilson, alebo gitarista Sherrod Barnes, ktorý nahrával a vystupoval s hviezdami ako Beyoncé (v jej tíme pôsobil aj ako skladateľ a producent), Whitney Houston, Christina Aguilera alebo Queen Latifah. Zoznam hostí na prvom "newyorskom" albume slovenskej speváčky uzatvárajú dvaja vokalisti - speváčka Keesha Gumbs a spevák Terelle Tipton.

Hankina "americká púť" sa začala ešte počas jej pôsobenia na Slovensku, kedy otvárala koncerty veľkých amerických speváckych jazzových hviezd súčasnosti - Kurta Ellinga a Cassandry Wilson. Cassandra sa o nej vyjadrila ako o "najlepšej z nastupujúcej generácie", stala sa jej mentorkou a podporuje jej talent v USA. Jej jedinečnosť pritom okrem silného hlasu a dokonale zvládnutej techniky spevu spočíva aj v prepájaní slovenského folklóru s jazzom, gospelom a R&B. V tomto duchu ešte pred odchodom zo Slovenska nahrala album Essence (2014)

Na Slovensku sa tiež stala držiteľkou niekoľkých ocenení. Jedným z najcennejších je prestížna cena L. Martoníka za vynikajúce interpretačné výkony (Jazzman roka), ktorú v roku 2017 dostala iba ako druhá žena vo vtedy 26-ročnej histórii tohto ocenenia. Jej posledné dva albumy boli nominované na cenu Esprit za jazzovú nahrávku roka a tiež v jazzovej kategórii hudobných cien Radio_Head Awards.

Obsadenie na albume Universal Ancestry:

Hanka Gregušová - spev a produkcia
Shedrick Mitchell - aranžmány, koprodukcia, klavír a orgán
James Hurt - aranžmány, koprodukcia, klavír a Fender Rhodes piano
Rodney Kendrick - aranžmán, klavír, koprodukcia
David Ginyard - basgitara
Rashaan Carter - kontrabas a basgitara
Taru Alexander, Nathaniel Townsley - bicie
Marvin Sewell, William Barnes - gitary
Antoine Roney - tenor & soprán saxofón
Keesha Gumbs, Terelle Tipton – vokály
Sisa Michalidesová - flauta
Veronika Vitázková - fujara

CD si môžete objednať na mailovej adrese hankaobjednavka@gmail.com.

Realizáciu a vydanie albumu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou BSK a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Text: Hudba.sk (zdroj: Hanka Gregušová)
Foto: Lauren Desberg


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti