Už päť rokov chýba na hudobnej scéne gitarový virtuóz a skladateľ Radim Hladík. Hudba a gitara ho sprevádzali po celý život, až do posledných dní. Jeho muzikantská dráha sa spája so skupinou Blue Effect. Dnes (13.12.) by sa hudobník dožil 75 rokov.

Radim Hladík sa narodil 13. decembra 1946 v Prahe. Na pražskom konzervatóriu študoval tri roky hru na gitare. Mal pätnásť, keď v závere roka 1961 nastúpil do skupiny Komety, v ktorej hral až do jej rozchodu. V roku 1964 dostal prvé profesionálne angažmán v skupine Klubu Olympic. Rok nato prešiel do skupiny Fontana, ktorá sa krátko nato premenovala na Matadors. Jeho vzormi boli skupiny Shadows, Pretty Things, Yardbirds, Small Faces, neskôr aj Ten Years After. Hladík ako prvý z československých hudobníkov používal pri hre na gitaru booster a spätnú väzbu, tzv. kvákadlo.

V októbri 1968 odišiel od Matadors, mesiac nato sa pridal k vznikajúcej skupine The Special Blue Effect. Koncertnú premiéru mala 27. novembra 1968 už pod skráteným názvom Blue Effect. Ten mimochodom symbolizoval, že členovia kapely mali modré knižky a nemuseli nastúpiť na základnú vojenskú školu. Hladíkovými prvými spoluhráčmi v tejto skupine boli sprievodný gitarista Miloš Svoboda, basgitarista Jiří Kozel, bubeník Vlado Čech a spevák Vladimír Mišík.

Na druhom Československom beatovom festivale v decembri 1968 v pražskej Lucerne bola skupina vyhlásená za objav roka, Radim Hladík sa stal najlepším gitaristom a skladba Sunny Grave najlepšou skladbou festivalu. Na koncertoch túto skladbu spievali po anglicky, neskôr ju na singel nahrali s českým textom Sluneční hrob. Režisér Jan Hřebejk ju o tri desaťročia neskôr použil vo filme Pelíšky (1999).


V júni 1970 vydala skupina debutový album Meditace. Tri mesiace nato koncertovala v Poľsku, do kapely prišiel Lešek Semelka namiesto odchádzajúceho Vladimíra Mišíka. Hlavným dôvodom bolo, že Mišík chcel spievať po anglicky, kým zvyšok kapely sa prikláňal k češtine. V júli 1971 nahrala skupina spolu s Jazzovým orchestrom Českého rozhlasu ojedinelý projekt Nová syntéza. Pod tlakom komunistickej ideológie si následne zmenila názov na českú podobu Modrý efekt. V marci 1973 vznikol album Radim Hladík a Modrý efekt, vyšiel však až o dva roky neskôr. Skupina medzitým koncertovala v NDR, Poľsku, Maďarsku a vo Fínsku.

Rok po vydaní albumu album Nová syntéza 2 (1974) od Hladíka odišli Lešek Semelka a basgitarista Jan Kůstka, nahradili ich Oldřich Veselý z brnenskej kapely Synkopy a Fedor Frešo, člen bratislavského zoskupenia Collegium Musicum. V januári 1977 skupina nahrala platňu Svitanie. Po Frešovom odchode sa vrátil Lešek Semelka a skupina vydala albumy Svět hledačů (1979) a 33 (1981). V 80. rokoch sa zostava často menila, dva roky v nej posôbil dokonca i David Koller. Okrem niekoľkých singlov však nič nové nenahrala a po roku 1990 skupina s výnimkou pár ojedinelých vystúpení za účasti Mišíka, Semelku či Veselého nebola aktívna. Hladík znovu obnovil Blue Effect až v roku 2003, kedy sa obklopil mladšími hudobníkmi na čele so spevákom Honzom Křížkom.


Radim Hladík spolupracoval aj s inými českými a slovenskými muzikantmi. V trojici s Pavlom Hammelom a Mariánom Vargom nahrali v slovenskom vydavateľstve Opus album Zelená pošta (1972) a Na II. programe sna (1977). Spolu s Leškom Semelkom a Vladom Čechom nahrali pesničku Šaty z šátků, ktorá v roku 1979 vyhrala Bratislavskú lýru. V 80. rokoch spolupracoval so spevákom a gitaristom Oldřichom Kellnerom. Venoval sa aj folkovej hudbe, hral vo dvojici s Jaroslavom Hutkom. S Hammelom nahral v roku 1993 album Labutie piesne a album Déja vu Live, ktorý vyšiel v júni 2007.

V marci 2008 vyšlo DVD Live & Life 1966-2008. Pod názvom Blue Effect 1969–1989 vyšiel v septembri 2009 CD Box tejto legendárnej českej skupiny. Obsahuje všetkých osem pôvodných albumov, ktoré vyšli v rokoch 1970-1981 na klasických vinylových platniach, na deviatom disku je zostava singlových piesní, rarít a doposiaľ nevydaných skladieb z archívu Radima Hladíka. V máji 2011 vyšlo DVD Acoustic Time.

Radim Hladík trpel fibrózou pľúc. Koncertoval ešte v septembri 2016, po vystúpení ho však odviezli na jednotku intenzívnej starostlivosti. Čakal na transplantáciu pľúc, ktorej sa však už nedočkal. Zomrel 4. decembra 2016 vo veku 69 rokov, krátko pred svojimi 70. narodeninami.

S manželkou Zlatou Hladíkovou mal Radim Hladík dve deti, syn Radim Hladík mladší je vyhľadávaným zvukovým majstrom.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: Marko Erd - archív Hudba.sk

Súvisiaci interpreti: Blue Effect