Hlavná stránka

>

Správy

>

Zakladatelia Chiki Liki Tu-a si splnili sen. Otvorili vlastný hudobný priestor

Zakladatelia Chiki Liki Tu-a si splnili sen. Otvorili vlastný hudobný priestor

14.01.2019 - 10:00 | redakcia

Legendárna prešovská ulica Stromoradie ožila vďaka novému, rovnomennému klubu, ktorý otvorili zakladatelia skupiny Chiki Liki Tu-a. Martin Višňovský a Peter Šima si tak splnili dlhoročný sen o vlastnom hudobnom priestore.


Nový hudobný priestor Stromoradie sa nachádza presne oproti schodom Pedagogickej školy. Priamo z chodníka vstúpite do kaviarenskej časti, ktorá sa navečer mení na dobrú piváreň. Dominantou tejto časti budovy je mozaika s rozmerom 6x3 metrov, ktorú začal robiť ešte v roku 2005 z rôznych farebných kúskov kože otec bubeníka Chiki Liki Tu-a Jaroslav Šima.

"Vznikla spontánne, základ spravil otec. Bol na nej motív Prešova a dvoch ľudí - mojich rodičov, ktorí sa prechádzajú po Stromku," spomína bubeník. Následne časť pôvodnej mozaiky zreštauroval a dotvoril do finálnej podoby katalogizovaný maliar a reštaurátor Miroslav Pribiš. Z pohľadu aleje Stromoradie vidieť centrum mesta, v ktorom sa vynímajú jeho hlavné budovy a kostoly. Postupne pribudnú aj ďalšie služby. "Ak to bude dobre chutiť, voňať, počuť a ľudia sa tu budú cítiť dobre, budeme spokojní. Robili sme, čo sa dalo, teraz to musia posúdiť návštevníci. Tešíme sa na nich," pozýva na kávu a koncerty bubeník Peter "Pipo" Šima.

Sklad hudby

Najdôležitejšia je dolná časť, v ktorej sa nachádza samostatná multimediálna sála, tzv. sklad hudby. Tá bude slúžiť na koncerty, film, divadlo, prednášky a akékoľvek ďalšie kultúrno-spoločenské podujatia. Momentálne sa testuje zvuková a svetelná technika. Premiérový koncertu tu odohrali Chiki Liki Tu-a a v piatok tam kapela Akustika odštartovala svoje turné.

"Zmysel tohto priestoru je program tvoriť, nie ho len prekupovať. Vymýšľať absolútne premiérové vtipy pre ľudí, aby sa Prešovčania aj cezpoľní nedostali k nejakému koncertu, ktorý už videli 70-tisíckrát, ale aby sa dostali k niečomu, čo sa bohužiaľ veľakrát už nezopakuje. Chceme mať číru radosť z čistej tvorby. To utrpenie, ktoré sme pri tomto projekte vyfasovali teraz otočíme na radosť z tvorby," uviedol pre médiá basgitarista Martin Višňovský.

Stromoradie chce ponúknuť nielen slovenské a české kapely, ale aj zaujímavých hostí zo zahraničia. Kapela Chiki Liki Tu-a, ktorá odohrala množstvo koncertov po celom kontinente, chce takto zúžitkovať rokmi nadobudnuté kontakty. "S Európou komunikujeme normálne, nakoľko pre nás ako ľudí, ktorí sa pohybujú v rámci hudby, je kontakt s Európou jasný. Táto komunikácia bude fungovať jednoznačne."


Multižánrové hudobné obsadenie, ale aj divadlo a film

Program klubu bude multižánrový, určite sa nebude profilovať len ako jazzový, rockový alebo akokoľvek žánrovo okresaný priestor. Dôjde aj na kombinácie divadlo - hudba či film - hudba. Gro ale bude tvoriť muzika. "Ako povedal Frank Zappa - Music is the best, preto dáme priestor všetkým žánrom a smerom, lebo nás to baví a keďže je už dávno jasné, že hudba je to najlepšie a my sme muzikanti, hudba bude prevažovať. Možno až na jeden žáner, ktorý sme nepochopili a keďže ho nevieme ani pomenovať, tak o ňom nebudeme ani rozprávať." 

Stromoradie je jediná alej v Prešove a tento klub je prvou lastovičkou, ktorá ju pomôže oživiť. Višňovský aj Šima sa zhodujú v tom, že je to najkrajšia ulica v meste. "Stromoradie slúžilo v minulosti ako vstupná brána do mesta z východnej strany. Tento priestor je zaujímavý aj svojou historickou hodnotou a tu chceme robiť kultúrne a spoločenské podujatia," upresňuje Šima.

Revitalizáciou starej budovy, kde tento klub vznikol a programom, ktorý hudobníci pripravujú, chcú kultovému Stromoradiu prinavrátiť pozitívny ráz a dať mu nový, kultúrny rozmer. Muzikanti chcú tento priestor zdieľať nielen s Prešovčanmi a sú otvorení spolupráci s mestom.


Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér priestoru Stromoradie Edo Kopček. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: Sedophotography


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti