Hlavná stránka

>

Správy

>

SĽUK uvedie vo februári nový program Genezis, príbeh o stvorení sveta

SĽUK uvedie vo februári nový program Genezis, príbeh o stvorení sveta

14.02.2017 - 16:00 | redakcia

Slovenský ľudový umelecký kolektív prichádza začiatkom roka s premiérou nového programu Genezis, ktorý nesie aj podtitul Príbeh o stvorení sveta a o prvých ľuďoch. S premiérou najnovšieho titulu prichádza SĽUK na dosky Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave 18. februára.


Nový program Genezis bude mať zároveň ďalšie premiérové uvedenia 25. a 26. februára na svojej domovskej scéne v divadle SĽUK v Rusovciach.

Kniha Genezis predstavuje jeden z najvýznamnejších textov židovského Tanachu a kresťanského Starého zákona. Okrem religióznych kontextov sa stali postavy a príbehy z tohto fragmentu Biblie dôležitým inšpiračným zdrojom pre umeleckú tvorbu. Pri príprave tejto inscenácie sa tvorcovia zamerali najmä na dve kľúčové témy z knihy Genezis. Prvou je samotný akt tvorby, pri ktorom metaforicky vnímame paralely medzi stvorením sveta a tvorbou umeleckého diela. Druhou témou je aktuálnosť mravného posolstva pre súčasnú dobu.

SĽUK týmto novým projektom prináša na scénu hudobno-tanečné predstavenie, obohatené spektakulárnou videoprojekciou, ktoré ponúka odľahčený pohľad na morálny imperatív knihy Genezis. V hudobnom spracovaní, choreografiách, textoch, projekcii, scéne i v kostýmoch sa tvorcovia síce zamerali na súčasné inscenačné postupy, ale na scéne je ich štylizované spojenie s tradičnou ľudovou kultúrou zjavné.

      
Dramaturgia SĽUK-u uvedením diela Genezis obohatila nielen repertoár tohto telesa o ďalší opus, ale naznačila ďalšie štylistické možnosti a presahy ľudového tanca a ľudovej 
hudby smerom k súčasnej umeleckej tvorbe a k novým médiám. Poslaním SĽUK-u je vytvárať umelecké, výchovné a vzdelávacie programy, ktoré rôznymi úrovňami štylizácie, spôsobmi interpretácie a umeleckého spracovania nadväzujú na folklórne prejavy a ktoré pristupujú k tradičnej ľudovej kultúre Slovenska ako k svojmu hlavnému inšpiračnému zdroju. 

Zdroj: TASR
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti