Hlavná stránka

>

Správy

>

Metallica získa ocenenie Polar Music Prize, označované za hudobnú Nobelovku

Metallica získa ocenenie Polar Music Prize, označované za hudobnú Nobelovku

14.02.2018 - 15:30 | redakcia

Tohtoročnými laureátmi ocenenia Polar Music Prize, ktoré už 30 rokov každoročne udeľujú vo Švédsku, sú americká metalová skupina Metallica a Afganský národný inštitút hudby (ANIM). Informoval o tom spravodajský portál stanice BBC.


Metallica je vôbec prvou metalovou skupinou, ktorá získala túto prestížnu cenu za významný prínos do rozvoja hudby. "Dostali sme sa do veľmi význačnej spoločnosti," uviedol na margo získania Polar Music Prize bubeník skupiny, dánsky rodák Lars Ulrich.

Ocenenie, ktoré založil v roku 1989 vydavateľ, textár a manažér skupiny ABBA Stig Anderson, je v hudobnom svete považované za obdobu Nobelovej ceny. V minulosti ju získali napríklad Paul McCartney, Ray Charles, Bob Dylan, Sting či Ennio Morricone. Organizátori ocenení uviedli, že Metallica svojou hudbou dokázala zmeniť "izbu tínedžera na Valhallu". Dôkazom je aj obrovský rozvoj švédskej metalovej scény najmä v poslednej dekáde minulého storočia. Dnes táto krajina patrí k absolútnym veľmociam tvrdých gitarových žánrov.

"Metallica dostala rockovú hudbu tam, kde predtým ešte nikdy nebola. Sila nekompromisných albumov skupiny pomohla miliónom poslucháčov premeniť pocit odcudzenia na pocit nesmiernej sily," uvádza švédska porota, ktorá ocenila, že Metallica priblížila heavy metal svetovému publiku a dostala ho do mainstreamu. Skupina, ktorá vznikla v roku 1981 v San Franciscu, je priekopníkom thrash a heavy metalu a jednou z formácií, ktoré definovali dnešnú podobu týchto a ďalších príbuzných žánrov. Celosvetovo sa dosiaľ predalo 125 miliónov nahrávok tohto kvarteta. Na konte má desať štúdiových albumov, ako aj spoluprácu so sanfranciskou filharmóniou či hudobníkom Lou Reedom.

Druhým tohtoročným držiteľom Polar Music Prize je Afganský národný inštitút hudby so sídlom v Kábule a jeho zakladateľ Ahmad Sarmast si ocenenie odnesie za úsilie o zachovanie stáročného afganského kultúrneho dedičstva, ktoré bolo následkom občianskej vojny z rokov 1996-2001 náhle zastavené a islamistické hnutie Taliban zakázalo hudbu v celej krajine. V roku 2008 sa Sarmast vrátil z azylu v Austrálii a napriek veľkému osobnému riziku založil ANIM. Škola v súčasnosti prosperuje a okrem propagácie regionálnej etnickej hudby poskytuje vzdelanie stovkám talentovaných študentov i chudobným deťom. Mládežnícky súbor ANIM-u absolvoval v roku 2013 turné po USA.

Udeľovanie cien sa bude konať 14. júna v Štokholme, kde ich laureátom odovzdajú členovia kráľovskej rodiny. Každý z laureátov dostane i peňažnú prémiu milión švédskych korún (100.000 eur).

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: Universal Music


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti