Hlavná stránka

>

Správy

>

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu dnes hosťuje v Redute

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu dnes hosťuje v Redute

14.03.2019 - 14:00 | redakcia

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) bude dnes hosťovať na pódiu koncertnej siene Slovenskej filharmónie. V rámci Populárneho cyklu odohrá diela Glinku, Čajkovského a Prokofieva. Sólistkou večera bude vynikajúca česká huslistka a laureátka mnohých medzinárodných súťaží Olga Šroubková.


Hosťujúci rozhlasový orchester sa publiku v Redute predstaví pod dirigentskou taktovkou Rastislava Štúra. "Spolupráca so Slovenskou filharmóniou je pre RTVS prestížnou záležitosťou. Veľmi nás teší, že štvrtkový koncert je v tejto chvíli vypredaný," uviedol dramaturg SOSR-u Andrej Šuba.

Hoci je Michail Ivanovič Glinka vnímaný ako významný ruský buditeľ, on sám Ruskom opovrhoval. Jeho rozprávková opera o Ruslanovi a Ľudmile však oplýva ruskými nápevmi a ruskou tematikou. Predohra k opere, ktorú vo štvrtok odohrá SOSR, je nabitá energiou a výbušnosťou. Piotr Iľjič Čajkovskij počas pobytu vo Švajčiarsku študoval Španielsku symfóniu pre husle a orchester Édouarda Lala. Fascináciu skladbou pretavil aj do svojho slávneho husľového koncertu. Svetoznámy balet Rómeo a Júlia so strhujúcou hudbou Sergeja Prokofieva patrí k jednému z jeho najvýraznejších diel. 
      
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu si v jeho jubilejnej 90. sezóne bude môcť publikum v Redute vypočuť ešte dvakrát. Koncert v rámci Bratislavských hudobných slávností bude dirigovať slovenská dirigentská legenda Ondrej Lenárd. Na koncerte k výročiu 17. novembra hudobníci SOSR-u a Slovenskej filharmónie spoločne uvedú diela Alexandra Moyzesa, Miloslava Kabeláča a premiéru Ľubice Čekovskej. Dirigovať ho bude šéfdirigent rozhlasového orchestra Peter Valentovič.


Zdroj: TASR
Foto: Facebook.com/sosr.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti