Hlavná stránka

>

Správy

>

Pavel Haas Quartet vydáva album Brahmsových kvintetov

Pavel Haas Quartet vydáva album Brahmsových kvintetov

Pavel Haas Quartet, 2021
Zdroj: Marco Borggreve
15.05.2022 - 09:00 | redakcia

Pavel Haas Quartet, ktorý tento rok oslavuje 20 rokov na scéne a je držiteľom 6 Gramophone Awards, 2 BBC Music Magazine Awards a Diapason d’Or de l’Année, vydal 13. mája v Supraphone novú nahrávku. Veľmi očakávaný a v poradí už 9. album obsahuje Klavírny kvintet f moll op. 34 a Sláčikový kvintet č. 2 G dur op. 111 Johannesa Brahmsa.Podobne ako v prípade titulu s kvintetmi Antonína Dvořáka, ktorý bol ocenený Gramophone Chamber Award, si Pavel Haas Quartet prizval špeciálnych hostí – Borisa Giltburga (klavír) a Pavla Nikla (viola, bývalý člen PHQ). Huslista Pavel Haas Quartet Marek Zwiebel k novému albumu uviedol: "Nahrávanie Brahmsa bolo pre nás jednak veľkou radosťou, ale na druhej strane i veľkou výzvou, nakoľko sa jedná o dva veľké kusy, do ktorých Brahms vložil kus svojho života. Ten prvý kvintet zložil ako mladík, môžeme povedať na začiatku svojej skladateľskej kariéry, kdežto ten violový kvintet už skladal na jeseň svojho života. Aj my sme do toho dali kus svojich emócií a množstvo energie, tak veríme, že výsledok sa bude páčiť."

Huslistka Veronika Jarůšková, ktorá Pavel Haas Quartet pred 20 rokmi spoločne s violistom Pavlom Niklom založila, k tomu dodala: "Je skvelé mať možnosť robiť prácu, ktorú milujete, a ak ju môžete robiť s priateľmi, ktorých máte radi – tak ako sa máme radi my s Pavlom a Borisom –, ide o to najkrajšie, čo vás môže stretnúť. Verím, že z nášho nového albumu je to počuť."


Johannes Brahms našiel vo svojich dvadsiatich rokoch podporu u manželov Clary a Roberta Schumannových. Brahmsov vzťah ku Clare evidentne stojí i za Klavírnym kvintetom f moll op. 34. Skladbu, pôvodne zloženú pre sláčikové kvinteto, Brahms na jar 1864 prepracoval na Sonátu f moll pre dva klavíre. Sláčiková ani klavírna verzia však Claru stále zvukovo neuspokojovali. Až kombinácia klavíra a sláčikov priniesla vytúžený kontrast a farebné bohatstvo. Clara Schumannová sa ujala klavírneho partu pri súkromnej premiére diela, ktorému pririekla "symfonický charakter". Ten sa mu bohato dostáva i na novej nahrávke Pavel Haas Quartet. Sláčikovým kvintetom G dur op. 111 chcel Johannes Brahms údajne svoje dielo uzavrieť.

Album kvintetov Johannesa Brahmsa, ktoré sú často nazývané korunou jeho komornej hudby, vydal Supraphon v podaní Pavel Haas Quartet, Pavla Nikla a Borisa Giltburga 13. mája na CD i v digitálnych formátoch. Nový album s kvintetmi Johannesa Brahmsa nadväzuje na nahrávky kvintetov Antonína Dvořáka, kedy Pavel Haas Quartet opakovane prizval k spolupráci klaviristu Borisa Giltburga a violistu Pavla Nikla.

Kvarteto nesie meno českého skladateľa Pavla Haasa (1899–1944), Janáčkovho najnadanejšieho žiaka, ktorý bol v roku 1941 uväznený nacistami v Terezínskom ghette a o 3 roky neskôr umučený v koncentračnom tábore v Osvienčime. Jeho hudobný odkaz zahŕňa 3 skvostné sláčikové kvartety.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Adriána Čahojová. Text správy sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti